00:47 26. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Majandus
lühendatud link
11

Eestis korraldatud finantskäitumise uuring näitab, et peaaegu kolmandik riigi elanikest ei suuda raha koguda.

TALLINN, 23. november — Sputnik. Pensionipõlve osas puudub kindlustunne ligi pooltel. Seejuures on Eesti elanikel üsna head teadmised oma rahaasjade vastutustundlikuks korraldamiseks.

Peamise sissetulekuallika kaotamisel tuleks toime kuni üks kuu kolmandik ehk 27% elanikest, sh 10% saaks hakkama vähem kui ühe nädala. Võrreldes eelmise uuringu tulemustega jätkub suuremal hulgal inimestel reserve pikemaks ajaks, sh üle 3 kuu saaks hakkama 39% (varasemalt 32%) vastanutest.

Olukorda, kus inimese jooksvad sissetulekud ei kata tema kulusid, on viimase 12 kuu jooksul ette tulnud pea kolmandikul elanikest (31%).

Ligi pooled ehk 48% on oma pensionipõlve suhtes ebakindlad ega tea, kas saavad rahaliselt hakkama.

Vaid 21% oli kindel või täiesti kindel, et pensionipõlveks on rahaasjad hästi planeeritud, sh 14% polnud sellist plaani olemaski. 

Sputnik Eesti kirjutas, et alampalk kerkib Eestis tuleval aastal täistööaja puhul 584 euroni kuus ning tunnitasu puhul tasemele 3,48 eurot tunnis. Sellisele kokkuleppele jõudsid Eesti Ametiühingute Keskliit ja Tööandjate Liit riikliku lepitaja vahendusel. Kokkulepe sätestab, et alampalk tõuseb 2021. aastal 40%-ni Eesti keskmisest palgast.

© Sputnik / Deniss Grabussov
Minimaalpalk Euroopa riikides

Valitsus kiitis heaks pensioni teise samba muudatused. Muudatuste tulemusel muutub teise pensionisambaga liitumine ja lahkumine vabaks – selleks tuleb esitada vastav avaldus pensionikeskusele või pangale. Nüüd tekib võimalus kogutud raha enne pensioniiga kasutusele võtta.

Pensionisambasse kogutud raha tuleb välja võtta täies mahus, raha osaline väljavõtmine pole lubatud. Kuni 10 000 euro suurused summad makstakse välja ühe korraga, suuremate summade osas tehtaks väljamakse kahes või kolmes osas. Väljamakselt tuleb tasuda tulumaks.

Pensionisüsteem Eestis

"Meie eesmärk on parandada Eesti inimese valikuvõimalusi ja paindlikkust pensioniks kogumisel. Noored ei pea enam kohustuslikus korras koheselt mõne fondiga liituma, vaid saavad seda teha hiljem. Kes on rahul oma valitud fondiga, saab sellega rahulikult jätkata," rääkis rahandusminister Martin Helme.

Lugege lisaks: 

Tagid:
rahandusministeerium, uuring, raha, ühiskond, majandus

Peamised teemad