23:53 25. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Majandus
lühendatud link
0 0

Eesti suure vaevaga kooskõlastatud ja kõvasti kärbitud eelarve eelnõu 2020. aastaks hinnati Brüsselis mõningase viivitusega stabiilsus- ja kasvunõuetele mittevastavaks.

TALLINN, 23. november — Sputnik, Aleksei Toom. Eesti tuleva aasta riigieelarve "balansseerib Euroopa Liidu stabiilsus- ja kasvunõuete piiril". Euroopa Komisjon andis hinnangu kõigile talle saadetud euroala riikide rahanduskavadele ja leidis, et üle poole riikidest ületab riigieelarve puudujäägi ja riigivõla etteantud piire.

Eesti ja Läti valitsuste jõupingutused on Euroopa Komisjoni pressiteenistuse teadaande kohaselt hinnatud Brüsseli ekspertide poolt rahuldavaiks, kuid viletsamaiks näiteks Leedu tulevase riigieelarve koostajate omadest, kelle töötulemus on nimetatud pakti tingimustele täiel määral vastavaks.

Sellele paktile on alla kirjutanud kõik ühisvaluutale üle läinud riigid, kohustudes seega täitma selle tingimusi, mis piiritlevad riigieelarve puudujäägi ja kogu riigivõla ülemmäära.

Nagu Sputnik Eesti on kirjutanud, lükkas parlamendi enamus kõik opositsiooni poolt Eesti 2020. aasta riigieelarve puhul väljapakutud ettepanekud tagasi eelkõige sellepärast, et esitatud nominaalse puudujäägita eelarve eelnõu sai niigi valitsuskoalitsiooni kolme erakonna poolt suure vaevaga kooskõlastatud, kuid opositsiooni ettepanekud tähendanuks veelgi suuremat eelarveliste kulude kasvu, mis ilmselt oleks pälvinud Brüsseli negatiivse hinnangu selleks hetkeks juba Eesti pealinnast kätte saadud dokumendile. Tallinna oleks siis liiatigi võidud süüdistada stabiilsus- ja kasvutingimuste pakti rikkumises.

Pooled riigid jätsid ju nõuded täitmata

Brüsseli majandusteadlaste arvutuste üksikasjadesse laskumata jääb öelda, et nende arvamus Eesti 2020. aasta eelarvekavade ja lootuste osas taandub tõigale, et see ei pruugi osutuda nii kasulikuks kui Tallinn loodab.

Kuid kokkuvõttes ja tervikuna hinnati Eesti valitsuse esitatud eelarve eelnõu stabiilsus- ja kasvupakti nõuetele ja tingimustele vastavaks, mida Euroopa Komisjon ei saanud öelda näiteks Soome, Belgia, Hispaania, Itaalia ja Prantsusmaa eelatveeelnbõude kohta, seega peaaegu kõigi nn raskekaaluriikide puhula peale Saksamaa.

Tuulegeneraator
© Sputnik / Рамиль Ситдиков

"Viimase viie aasta vältel on Euroopa Komisjon hoolikalt hinnanud euroala riikide eelarvete eelnõusid," kommenteeris diplomaatiliselt oma majandusteadlaste järeldusi Euroopa Liidu majandus- ja rahandusküsimuste ning maksunduse ja tolli volinik Pierre Moscovici. "Sel aastal kinnitame taas oma ustavust ühiste reeglite paindlikule ja läbimõeldud rakendamisele tuginevalt teadlikkusele tegelikust majanduslikust olukorrast igas riigis üksiti ja euroliidus tervikuna. ...Euroopa Komisjon palub suure võlakoormusega riikidel rakendada ettevaatlikku rahandupoliitikat ning riikidel, kellel on rahaliselt manööverdusvabadust, julgemalt investeerida. Diferentseeritud lähenemisviis muudab euroala ainult tugevamaks."

Lugege lisaks:

Samal teemal

Ligi kolmandik Eesti elanikest ei suuda säästa
Valitsus kiitis heaks riigi uue eelarvestrateegia
Eesti alampalk tõuseb: milles ametiühingud ja tööandjad kokku leppisid
Tagid:
majandus, eelarve, EL, Eesti

Peamised teemad