05:35 06. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Majandus
lühendatud link
0 0

Solidaarsusstreik, mille on streikivate postitöötajate toetuseks välja kuulutanud Soome lennundustöötajate ametiühing ja meremeeste ametiühing, mõjutab ka Eestit.

TALLINN, 25. november — Sputnik. Soome ettevõtted Finnair ja Eckerö Line on oma töötajate streigi tõttu tühistanud väljumised Tallinna.

Lennukid ja laevad ei käi

Soomes jätkuv ulatuslik streik on sundinud rahvuslikku lennufirmat Finnair tühistama kõik lennud esmaspäeval, 25. novembril, Helsingi ja Tallinna vahel.

Selle põhjuseks oli Yle teatel Soome lennundustöötajate ametiühingu (Ilmailualan Unioni IAU) solidaarsusstreik, mis halvas Helsingi Vantaa lennujaama töö.

Soome lennundustöötajad on katkestanud oma töö postitöötajate ametiühingu toetuse märgiks — viimsed on streikinud juba alates 11. novembrist.

Helsingi ja Tallinna vahelisel liinil on streik otseselt puudutanud laevu Finlandia ja Finbo Cargo, mis kuuluvad firmale Eckerö Line.

Ka Helsingis endas pole lihtne ringi liikuda, sest solidaarsusstreigis osalevad ka Soome pealinna bussijuhid.

Veofirma HSL bussijuhtide streik algas kell kolm hommikul ja kestab täpselt ühe ööpäeva. Seejuures liiguvad lähirongid, metroo ja trammid tavalise sõiduplaani järgi.

Kui lähipäevil lepinguni ei jõuta, liituvad toetusstreigiga neljapäeval ka Auto- ja transpordiametiühing, mis sulgevad sadamad täielikult. Ja jägmisel nädalal on valmis toetusega liituma raudteelased, seda nii reisijate- kui kaubaveo poolelt, lisab Pohjalainen.

Soome majandus on peatumas. Võib arvata, et sedavõrd solidaarne ja hästiorganiseeritud tegevus saavutab püstitatud eesmärgid ja annab eeskuju teistelegi riikidele.

Ära rutta, kirjake

Sputnik Eesti on juba kirjutanud , et posti- ja logistikatöötajate ametiühingu (Posti- ja logistiikka-alan unioni PAU) korraldatud streik algas 11. novembril.

Soome peaminister Antti Rinne teatas, et valitsus teeb lõpu katsetele panna töötajad töötama odavamate kollektiivlepingute alusel.

Ta teatas, et Soome valitsus ehk Riiginõukogu (Valtioneuvosto) peatas suvel kõigi töötajate üleviimise teise, tööandjale odavama kollektiivlepingu alla. Üleviimine oleks puudutanud kõiki 9000 postitöötajat.

Postisaadetiste liikumine Soome ja Eesti vahel võib olla häiritud mitu nädalat. Seetõttu soovitab Eesti Post oma klientidel kasutada saadetiste toimetamiseks Soome teenuseid "Kuller Euroopa" ja "Pakk väljastuspunkti".

Lugege lisaks:

Samal teemal

Miks on soomlased venevastaste sanktsioonide tõttu teistest vähem kannatanud
Tagid:
transport, postitamine, üldstreik, Soome

Peamised teemad