05:29 29. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1670
  • RUB91.8152
Majandus
lühendatud link
Swedbanki rahapesuskandaal (19)
0 0

Rootsi pank SEB rehkendas rahapesukahtluste tuules kokku oma Eesti filiaali kaudu 2005. aastast 2018. aastani sooritatud kahtlaste tehingute hulga.

TALLINN, 28. november — Sputnik. Selgus, et jutt käib tehinguist ühtekokku mitmekümne miljardi euro ulatuses. Rahandusasutuse avaldatud statistika näitab, et Rootsi SEB-panga Eesti filiaalist käis ajavahemikus 2005. kuni 2018. aastani läbi 25,8 miljardit eurot, mida võib nimetada lahtlase päritoluga rahaks. 

Kõne all on tehingud, mida on sooritanud välismaalased, kes kuuluvad niinimetatud "vähese läbipaistvusega klientide" kategooriasse, teatab SEB pressiteenistus.

Selliste klientide hulka liigitab pank need, kelle maksevood ei vasta suurel määral tänapäevastele läbipaistvuse standarditele. Kusjuures ei saa kinnitada, et kõik need kahtlased ülekanded on seotud rahapesuga, rõhutas SEB.

Eelnevalt oli Rootsi ringhäälinguettevõte SVT üle andnud nimekirja ligi 200 pangakliendist, kes võivad olla seotud rahapesuga Eesti filiaali kaudu.

Sputnik Eesti kirjutas juba sellest, et Baltimaade, sealhulgas Eesti pangandussektor sattus rahvusvahelise skandaali keskmesse siis, kui 2018. aasta septembris oli saanud teatavaks, et Taani panga Danske Bank Eesti filiaali töötajad on aidanud välismaiste klientide "musta raha" puhtaks pesta. Juurdlustulemuste kohaselt toimetati filiaali kaudu edasi kuni 234 miljardit kahtlase päritoluga dollarit.

Skandaal päädis sellega, et Danske Bank oli sunnitud tegevuse oma Baltimaade ja Venemaa filiaalides lõpetama. Ei möödunud paari kuudki ühest skandaalist, kui kahtlused rahapesuskeemis osalemises tärkasid ka rootslaste Swedbanki ja soomlaste Nordea Eesti filiaalide suhtes.

Kõigi nende skandaalide tulemusena on Eesti pangandussektor kannatanud tõsist mainekahju ning järelevalveasutused olid sunnitud oma finantskontrolli mehhanismid üle vaatama.

Eesti suuruselt teisel pangal, rootslaste SEB-pangal oli senimaani õnnestunud säilitada seaduskuuleka rahandusasutuse mainet.

Lugege lisaks:

Teema:
Swedbanki rahapesuskandaal (19)

Samal teemal

Ka sina, SEB? Panga aktsiad on rahapesu kahtluse tuules rängalt kukkunud
Tagid:
Venemaa, rahapesuskandaal, SEB, Rootsi, Eesti

Peamised teemad