20:48 08. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Majandus
lühendatud link
0 0

Rahulolematus Prantsuse valitsuse väljakuulutatud pensionireformiga on päädinud valdava osa ühistranspordi ja paljude asutuste üleüldise tööseisakuga.

TALLINN, 5. detsember — Sputnik. Prantsusmaal neljapäeval, 5. detsembril alanud üldrahvaliku tööseisaku raames toimub üle kogu Prantsusmaa ligi kaks- ja poolsada pensionireformi vastu suunatud meeleavaldust.

© AFP 2019 / THOMAS SAMSON
Reisijad Pariisi Montparnasse"i raudteejaamas

Streik tõotab kujuneda tähtaatuks, seega kesta niikaua, kuni valitsus ametlikult oma plaanidest ei loobu. Ehkki pensionireformi vastu protesteerivad prantslaste erinevad ühiskonnakihid, avaldub vastuseis RIA Novosti teatel kõige tuntavamalt ühistranspordi tööseisakus.

Bussid niikuinii ei sõida, metroo pn suletud, taksosid lihtsalt ei ole

Pariisis on käigus ainult 30% bussidest ja trammidest. Streigi tõttu on tühistatud 90% TGV kiirrongireisidest ja Transilieni võrgu linnalähirongide väljumistest.

Lennufirma EasyJet on tühistanud 233 reisi ning Air France 30% Prantsusmaa siseliinide ja 15% rahvusvahelistest lendudest.

Seoses sellega on prantslaste seas eriti olulise tähenduse omandanud jalgrattad, tõukerattad ja rollerid.
Terve hulk Prantsusmaa ettevõtteid on otsustanud määrata oma töötajad kaugtööd tegema.

Kes veel Prantsusmaal streigivad

Õpetajate streigi tõttu on suletud kaks kolmandiku koolidest. Streigivad ka energeetikud, lennujuhid ja haiglad. Õpetajad näiteks kardavad oma uutele reeglitele ülemineku korral oma pensionimäära vähenemist.

Transporditöötajad aga kaitsevad neile kehtivar erikorda, mis võimaldab neil ennetähtaegselt pensionile jääda.

Pariisi tähtsaimad muuseumid on teatanud, et seoses streigiga võidakse osaliselt või täielikult oma uksed sulgeda.

Neljapäeva, 5. detsembri pärastlõunal toimub Prantsusmaa suurimate ametiühingute poolt korraldatud massimeeleavaldus pensionireformi vastu.

Французские полицейские
© AP Photo / Kamil Zihnioglu
Prantsuse politseinikud

Pariisis, kus on kasutusele võetud tõhustatud turvameetmed, hakkab korda pidama kuus tuhat politseinikku ja korravalvurit, olgugi et õiguskaitsjad ja kohtuametnikud korraldavad samuti oma meeleavaldusi.

Mis on Prantsuse pensionireformi sisuks

Pensionireformi sisuks on üleminek seniselt keeruliselt, 42 erinevat režiimi kätkevalt süsteemilt universaalsele pensionisüsteemile, seda alates 2025. aastast. Kehtiva pensioniea, milleks on 62 eluaastat, säilimisel tuleks prantslastel täismahus pensioni saamiseks töötada vähemalt 64. eluaastani.

Seda eapiiri plaanitakse tõsta, et pensionisüsteem jääks puudujäägita toimima. Valitsus on reformi väljatöötamisega lõpusirgel, et anda see 2020. aasta algul parlamendi menetlusse.

Lugege lisaks:

Samal teemal

NATO tippkohtumine: presidendid Trump ja Macron olid Venemaa asjus ühel meelel
Tagid:
pensionireform, üldstreik, Prantsusmaa

Peamised teemad