12:11 29. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1727
  • RUB92.3025
Majandus
lühendatud link
Nord Stream 2 (143)
11

Saksamaa parlamendi majanduskomisjoni esimees Klaus Ernst teatas, et Kiievi ameerikameelne hoiak Nord Stream 2 suhtes on vastuolus Ukrainale majandusabi osutava Euroopa Liidu huvidega.

TALLINN, 5. detsember — Sputnik. Bundestagi majanduskomisjoni esimees Klaus Ernst leiab, et Ukraina USA-d toetav seisukoht Vene-Saksa gaasijuhtme Nord Stream 2 suhtes on Euroopa Liidule vastuvõetamatu.

"Riik, mis on saanud ja saab Euroopa Liidult suurt poliitilist ja rahalist tuge, ent samal ajal toetab USA eksterritoriaalseid sanktsioone, mis torpedeerivad meie energiapoliitikat, seab oma abistamise küsimärgi alla," lausus ta intervjuus RIA Novostile.

Клаус Эрнст
© Sputnik / Илья Питалев
Bundestagi majanduskomisjoni esimees Klaus Ernst

Saksamaa kõrgel ametikohal parlamendisaadik pidas ühtlasi võimalikuks, et Berliin rakendab USA suhtes vastumeetmeid, juhul kui Washington ikkagi kehtestab Nord Stream 2 suhtes omapoolsed sanktsioonid. Ernsti sõnul võib see väljenduda ameeriklaste LNG-le kehtestatud tollitariifide tõstmises.

Berliini ärritumise põhjustas Ukraina välisministri avaldus, et Kiiev kavatseb kasutada USA võimalikke sanktsioone Nord Stream 2 vastu survestusvahendina Moskvaga peetavatel läbirääkimistel Ukraina kaudu kulgeva vene gaasitransiidi küsimuses.

Mida USA-s Nord Stream 2 vastu sepitsetakse

Sputnik Eesti kirjutas juba sellest, et USA Kongress tahab lähtuvalt oma 2020. aasta kohta vastu võetud riigikaitseseadusest peatada Vene-Saksa gaasijuhtme Nord Stream 2 projekti elluviimise.

Selle mõtte algatajate meelest panevad Nord Stream 2 rajamisega tegelevad ettevõtted sanktsioonide USA kaitse-eelarvesse lülitamise korral oma "poe kinni" ja siis tulevat Venemaal hakata teisi alltöövõtjaid otsima.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamise Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. See on kavas 2019. aastal valmis ehitada.

Gaasijuhe kulgeb läbi Venemaa, Soome, Rootsi, Taani ja Saksamaa territoriaalvete või läbi nende riikide majandusvööndite.

Projekti vastu astub aktiivselt välja Ukraina, kes kardab kaotada oma sissetulekuid Venemaa gaasi transiidist, ja hulk Euroopa riike, kaas arvatud Poola, Läti ja Leedu, aga ka USA, kes tahab Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasile teed rajada.

Kremlis on korduvalt teatatud, et Nord Stream 2 projektil on üksnes äriline ja konkureeriv, aga mitte poliitiline iseloom.

Gaasijuhtme rajamise eesmärgiks on suurendada Euroopa energiajulgeolekut, mis on pärast 2014. aastal Kiievis toimunud riigipööret kujunenud Ukraina poliitiliste kapriiside pantvangiks.

Pealegi ei näe see projekt ette Ukraina kaudu Euroopasse kulgeva Venemaa gaasi transiidi peatamist.

Lugege lisaks:

Teema:
Nord Stream 2 (143)

Samal teemal

Ekspert Macroni kirjast Putinile: Euroopa ei taha mineviku kordumist
Tagid:
sanktsioonid, USA, Nord Stream 2, Bundestag, Saksamaa

Peamised teemad