12:55 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Majandus
lühendatud link
0 0

USA justiitsministeerium karistas Rootsi telekommunikatsioonihiiglast Ericssoni korruptsiooni eest. Rootslased nõustusid süüdistustega ja valmistuvad 1,2 miljardi dollarise trahvi tasumiseks.

TALLINN, 8. detsember — Sputnik. Rootsi telekommunikatsiooniettevõte Ericsson on nõustunud maksma 1,2 miljardit dollarit, täites sellega USA justiitsministeeriumi nõude.

Ameerika miljardär ja mõjukas poliitiline niiditõmbaja George Soros
© Sputnik / Илья Матусихис

Seda teatas Prantsusmaa 24, märkides, et just nii suur on ettevõtte trahv Aasias ja Lähis-Idas aset leidnud korruptsioonijuhtumite eest. USA nõudis rootslastelt raha oma välismaise korruptsiooni seaduse alusel. 

"Ericssoni korruptiivne tegevus, milles osalesid tippjuhid, kestis kasumite suurendamiseks vähemalt viies riigis 17 aasta vältel," teeb Ameerika pool järelduse.

Teatatakse, et uurimise kohaselt rakendas Ericsson perioodil 2000-2016 altkäemaksude maksmist, raamatupidamise ja dokumentide võltsimist ning ettevõtte ametnikud pigistasid Hiinas, Vietnamis, Indoneesias ja Kuveidis aset leidnud korruptsiooni ees silma kinni.

Ericsson tunnistas omakorda Hiinas ametnike altkäemaksu andmiseks mõeldud nn "altkäemaksufondi" olemasolu.

Korporatsioon kommenteeris oma kokkulepet USA poolega, öeldes, et "1,2 miljardit dollarit on  sanktsioonide katmiseks vajalikuks summaks mõistlik hinnang."

Ericsson nõustus ka USA ametivõimude poolt kolme aasta jooksul oma tegevuse jälgimise ja välise kontrolliga.

USA korruptsiooniseadused omavad õiguslikku jõudu ka rahvusvaheliste ettevõtete üle, mille aktsiatega kaubeldakse USA aktsiaturgudel ja Washingtoni arvates ka sel juhul, kui kuritegu mõjutab USA territooriumi või selle finantssüsteemi (loe – dollarit – Toim.).

Sarnane seadusandlus kehtib 44 maailma riigis, kuid ajakirjanike sõnul on rahvusvahelise korruptsiooni vastases võitluses kõige aktiivsem USA.

Peamiselt Euroopa ettevõtete vastu suunatud erinevate karistustema on USA võimud viimase 10 aasta jooksul sisse nõudnud üle 40 miljardi dollari.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Belgia küberturbeteenistus seadis Eesti ametivennad tobedasse valgusesse
Tagid:
karistusmeetmed, konkurentsivõime, Ericsson, Rootsi, USA

Peamised teemad