01:57 21. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1810
  • RUB92.0238
Majandus
lühendatud link
Swedbanki rahapesuskandaal (19)
0 0

Swedbank teatas kontserni tasandil mitmete juhtkonnaliikmete väljavahetamisest. Muudatuste käigus vähendatakse ka juhtkonna liikmete arvu.

TALLINN, 9. detsember — Sputnik. Muu hulgas lahkuvad esmaspäevast riskijuht Helo Meigas ja Baltikumi panganduse juht Charlotte Elsnitz. Helo Meigas oli ainus grupi juhtkonda kuulunud eestlane, kes töötas pangas veel Hansapanga aegadest, aastast 2004, edastab ERR

Järgmise aasta esimese kvartali jooksul lahkub ka grupi laenude ja maksete juht Leif Karlsson. Muudatuste käigus vähendatakse ka juhtkonna liikmete arvu 17-lt 14-le, mitmete valdkondade juhtimine ühendatakse.

Nagu Sputnik Eesti teatas, on Rootsi pankadega seotud skandaalide jada toonud kaasa tippjuhtkonna massilisi tagasiastumisi, finantsettevõtete krediidireitingu languse, aktsiate börsiväärtuse languse ja koguni ühe Eesti filiaali juhi enesetapu.

Baltimaade, sealhulgas Eesti pangandussektor sattus rahvusvahelise skandaali keskmesse siis, kui 2018. aasta septembris oli saanud teatavaks, et Taani panga Danske Bank Eesti filiaali töötajad on aidanud välismaiste klientide "musta raha" puhtaks pesta. Juurdlustulemuste kohaselt toimetati filiaali kaudu edasi kuni 234 miljardit kahtlase päritoluga dollarit.

Skandaal päädis sellega, et Danske Bank oli sunnitud tegevuse oma Baltimaade ja Venemaa filiaalides lõpetama. Ei möödunud paari kuudki ühest skandaalist, kui kahtlused rahapesuskeemis osalemises tärkasid ka rootslaste Swedbanki ja soomlaste Nordea Eesti filiaalide suhtes.

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, andis järjekordse hoobi Eesti pangandusturul domineeriva seisundi saavutanud Swedbanki niigi räsida saanud mainele eesti Vabariigi rahandusminister Martin Helme, kes süüdistas Swedbanki sidemetes Venemaa eriteenistustega.

Rootsi ajalehele Dagens Industri antud intervjuus ütles Helme, et Venemaa eriteenistused olevat mitmeski riigis kasutanud Swedbanki riigi destabiliseerimiseks.

28. oktoobril algatas Eesti Finantsinspektsioon Swedbanki Eesti filiaali suhtes väärteomenetluse, kuivõrd kontrollimisel olid tekkinud kahtlused panga poolt rahapesu tõkestamiseks ebapiisavalt tõhusas tegutsemises.

Novembri teisel poolel sai teatavaks, et kuna Eestis tegutseva Swedbanki tegevuse uurimise käigus tuvastati kuriteo tunnused, otsustas Finantsinspektsioon väärteomenetlusest kriminaalmenetluse jätkamise kasuks loobuda.

Lugege lisaks: 

Teema:
Swedbanki rahapesuskandaal (19)

Samal teemal

Ka sina, SEB? Panga aktsiad on rahapesu kahtluse tuules rängalt kukkunud
Danske rahapesuskandaal
SEB panga kliente kahtlustatakse Eesti kaudu toimunud rahapesus
SEB raporteeris kahtlastest "eestimaistest" tehingutest miljardite eurode ulatuses
Swedbanki rahapesuskandaal
Tagid:
rahapesu, majandus, Eesti, pangandus, Swedbank

Peamised teemad