19:40 24. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1865
  • RUB90.1119
Majandus
lühendatud link
Rail Baltic: vastuoluline raudtee (51)
0 0

Rail Baltic valmib tähtajaks ning pole põhjust karta eurorahast ilmajäämist, kinnitas majandus- ja kommunikatsiooniminister Taavi Aas riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjonile.

TALLINN, 10. detsember — Sputnik.  Taavi Aas kinnitas esmaspäeval erikomisjonile, et muretsemiseks põhjust ei ole - Rail Baltic valmib tähtajaks ja eurorahaga, edastab ERR

"Nii nagu (Rail Balticu) Eesti ettevõtte esindajad täna siin tutvustasid, on ajakava niimoodi paika seatud ning kõik võimalused selleks on olemas. Mis puutub kallimaks minemist, siis see selgub ikkagi pärast hangete läbiviimist. Täna on toimunud kaks hanget, millest üks oli nagu prognoositud ja teine märgatavalt odavam," rääkis Aas. Samuti polevat vaja muretseda eurotoetuse võimaliku tagasinõudmise pärast, märkis Aas.

Проект Rail Baltic
© Фото : Rail Baltic Estonia
Rail Balticu projekt

Sputnik Eesti on kirjutanud, et Riigikontroll nimetas ebatõenäoliseks kitsarööpmelise euroopaliku raudtee valmimist ühendusena Saksamaa, Poola, Baltimaade ja Soome vahel 2026. aastaks. Liiati ületab Rail Balticu projekti maksumus õige suuresti algselt prognoositu.

Niisuguste nukrate järeldustreni jõudsid Riigikontrolli spetsialistid oma läbiviidud auditi tulemusena. Avaldatud aruandes tunnistatakse, et ehitustöödega ollakse laias laastus enam kui kahe aasta võrra tööde teostamise ajakavast maja jäänud.

Balti peaministrid Jüri Ratas, Krišjanis Karinš ja  Saulius Skvernelis
© Фото : Jürgen Randma / Stenboki maja

Lisandunud mureks on Eesti projektiosa kallinemine 13,9% võrreldes Euroopa Liiduga sõlmitud rahastuslepetes kokku lepituga. See tähendab 31,7 miljonit eurot, mis Eestil tuleb "oma taskupõhjast kokku kraapida", kuna Brüssel eraldab Rail Balticu jaoks raha ainult esmase rehkenduse kohaselt.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et Rail Baltic ühendab Eesti, Läti ja Leedu raudteevõrgustiku Euroopa Liidu transpordisüsteemiga. Ambitsioonikas raudteeprojekt oli algusest peale üldsuse suure tähelepanu all, jagades inimesed kahte leeri.

Kriitikud seavad majandusliku tasuvuse kahtluse alla projekti. Projekti toetajad aga ennustavad reisijate- ja kaubavoogude kasvu. 

Balti riikide peaministrid leppisid Balti Ministrite Nõukogu ametlikul istungil Riias kokku, et nad hakkavad regulaarselt jälgima projekti Rail Baltic käiku, et see saaks aktiivselt areneda ja rahvusvahelised raudteed oleksid ELi järgmiseks eelarveperioodiks valmis. 

Проект Rail Baltic
© Sputnik
Rail Balticu projekt

"Meie ühine soov on võimalikult kiiresti edasi liikuda ja alustada ehitustegevusega. Seetõttu said kolme riigi transpordiministrid järgmiseks kohtumiseks veebruaris ülesandeks parandada ühist juhtimist ja luua usaldus projekti edukamaks ja kiiremaks elluviimiseks. Tugevdame kindlasti ka poliitilist juhtimist," lisas Ratas. 

Lugege lisaks:

Teema:
Rail Baltic: vastuoluline raudtee (51)

Samal teemal

Rail Baltic: vastuoluline raudtee
Tagid:
majandus, Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, Taavi Aas, Rail Baltic

Peamised teemad