08:54 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Majandus
lühendatud link
10

Venemaa kahandab Riia retoorika tõttu Moskva suhtes olulisel määral transiitvedusid läbi Läti sadamate, nentis Läti endine transpordiminister Andrijs Matiss.

TALLINN, 14. detsember — Sputnik. Poliitiku sõnul on Venemaa veoste tagasisaamine küll võimalik, kuid lähiaastateks on ennustada vastupidist olukorda.

"Arvan, et praeguste asjaolude, retoorika ja ettevõetud sammude puhul näeme me ainult transiidi vähenemist. Teoreetiliselt on kõik võimalik, kuid tegelikult näen ma lähimatel aastatel üksnes olukorra halvenemist," märkis Matiss intervjuus portaalile Baltnews.lv.

Endine minister rõhutas, et säärases olukorras võib Läti kaotada transiitveod majandusharuna üldse kaotada.

"Nii nagu me sulgesime pangandussektori, nii sulgeme ka transiidi. Võib-olla saame teha midagi muud, aga ma ei näe, et valitsus oleks midagi välja pakkunud. Selle asemel lülitame välja terved linnad – nagu Ventspilsi. Minu arust on see väga vale," lisas ta.

Poliitik arvas, et Valgevene võiks saada selles küsimuses Venemaale alternatiiviks, kuid Riia võimalused on selle riigi suhtes üsna piiratud.

"Lätil ei üle ühist piiri Hiinaga ega Kasahstaniga ega Usbekistaniga, kus samuti veoseid jagub. Ma ei näe võimalusi, kuidas saaks käestlastud transiiti asendada. Kui me selle tegevuse kinni paneme, siis sulgeme riigis kogu majandusharu, see tähendab – transiidi. Ja kogu lugu," lausus Matiss lõpetuseks.

Varem on Endine minister on juba varemgi rääkinud Läti poolt Venemaa suhtes üles näidatud "agressiivsuse" halbadest majanduslikest tagajärgedest.

Matissi arvates tuleks Riial Moskvaga koostööd teha ning seda mitte ainult majanduslikus, vaid ka poliitilises plaanis.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et kuigi Tallinn küsib Brüsselilt raha, et ehitada tsaari-Venemaalt ja NSV Liidult pärandiks saadud olemasoleva raudteevõrgu asemele uus kitsa rööpmelaiusega euroopalik Rail Baltic, kasutavad Hiina ettevõtted megaprojekti "Üks vöö – üks tee" raames oma kaupade Euroopasse eksportimiseks aktiivselt Venemaa ja Kasahstani raudteid, millel on "Venemaa" ("Euraasia") rööpmelaius ja mille Kesk-Euroopasse pikendamist Slovakkia ning Austria juba kaaluvad.

Lugege lisaks: 

Samal teemal

Venemaa saatkond: Tallinnas ei nähta positiivseid muutusi ELi ja Venemaa suhetes
Eesti palub Venemaad lasta läbi transiitrongid Hiinast
Venemaa transpordiministri asetäitja: ootame Eestilt uusi transpordiprojekte
Tagid:
poliitika, majandus, transiit, Läti, Venemaa

Peamised teemad