17:01 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Majandus
lühendatud link
Nord Stream 2 (143)
10

Venemaa gaasitransiidi pikendamine läbi Ukraina saavutati läbirääkimiste mõlema osapoole vastastikuste järeleandmiste hinnaga – mida Moskva ja Kiiev kahe riigi vahelise "gaasirahu" nimel ohverdama pidid?

TALLINN, 22. detsember — Sputnik.  Vene-Ukraina läbirääkimistel saavutatud kompromissi tulemuseks oli otsus, et Moskva ja Kiievi vahel sõlmitakse gaasitransiidi jätkamise leping viieks aastaks. 

Võit või reetmine?

Konkurentsivõimelise tariifi kehtestamise korral on selle maht 2020. aastal 65 miljardit ja ajavahemikul 2021–2024 40 miljardit kuupmeetrit aastas.

Nagu kompromissi saavutamisel tavaline, pidid mõlemad läbirääkimiste pooled mitmeid vastastikuseid järeleandmisi tegema.

"Võit või reetmine?" küsis endalt oma Facebooki-lehel lepingu üksikasju kommenteerides Ukraina Naftogazi tegevdirektor Juri Vitrenko.

Tema sõnul soovis Gazprom sõlmida transiidilepingu üheks aastaks, Kiiev aga kümneks, mille tulemusel "lepiti kokku kompromissis".

"Garanteeritud kogused on samuti kompromiss," sõnas Vitrenko. Samal ajal peab ta Gazpromi otsust maksta Kiievile peaaegu kolm miljardit dollarit "täielikuks võiduks"

Министр энергетики и защиты окружающей среды Украины Алексей Оржель (слева) и исполнительный директор НАК Нафтогаз Украины Юрий Витренко
© Sputnik / Стрингер
Ukraina energia- ja keskkonnakaitseminister Aleksei Oržel (vasakul) ja Naftogaz Ukraina tegevdirektor Juri Vitrenko

RIA Novosti sõnul ütles Ukraina energia- ja keskkonnaminister Aleksei Oržel, et kuigi saavutatud pakettlepingud ei sisaldanud klauslit otseste gaasitarnete kohta Kiievile, lubavad nad ka sellist võimalust.

Venemaa asepeaminister Dmitri Kozak omakorda arvab, et Stockholmi vahekohtu otsuses nõutud maksete kokkulepet ei saa nimetada möönduseks.

Tema arvates on see vastastikku vastuvõetav ja kasulik meede, sealhulgas ka Euroopa tarbijatele. Gazpromi tegevjuht Aleksei Miller nimetas samuti makseid "huvide tasakaalustamiseks".

Заместитель председателя правительства РФ Дмитрий Козак (слева) и председатель правления ПАО Газпром Алексей Миллер
© Sputnik / Александр Астафьев
Asepeaminister Dmitri Kozak ja Gazpromi juhatuse esimees Aleksei Miller

Meenutades lennukat fraasi, mille kohaselt on "kurat peidus üksikasjades", huvitavad kõiki loomulikult kompromissi üksikasjad.

Lühidalt, on need järgmised:

  • Naftogaz kannab nüüd kõiki tariifide, Ukraina gaasitranspordisüsteemi reguleerimise ja toimimisega seotud riske, mis võimaldab Gazpromil uusi kohtuasju vältida;
  • Gaasi transiidikorralduse eest makstav summa ja tarnete maht jäävad Gazpromi ja Naftogazi vaheliseks ärisaladuseks;
  • Pärast 2024. aastat saavad Venemaa ja Ukraina pöörduda tagasi transiidi pikemaks perioodiks jätkamise küsimuse juurde, kui senine skeem hästi toimib;
  • Küsimus, mis puudutab Ukraina kolme miljardi dollari suuruse võla tasumist Venemaale Londonis välja antud eurovõlakirjade eest, ei ole gaasilepinguga otseselt seotud, kuna formaalselt on tegu erinevate võlgadega;
  • Moskva ja Kiiev naasevad uusaastapühade järel Ukraina otseste gaasitarnete küsimuse juurde;
    Läbirääkimistel ei arutatud gaasi Donbassi tarnimise teemat;
  • Venemaa ja Ukraina loobuvad olemasolevaid lepinguid puudutavaist uutest nõuetest ja võtavad ka praegused hagid tagasi.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Gazprom ja Naftogaz on püüdnud Venemaa gaasi transiidi osas juba alates 2018. aastast kokkuleppele jõuda.

Eelkõige tõstatati teema taas seoses Gazpromi ja Naftogazi lahendamata vaidlustega Stockholmis ning võimalusega jätkata Venemaa gaasitarneid Ukrainasse.

Lugege lisaks:

Teema:
Nord Stream 2 (143)

Samal teemal

Turkish Streami käikuandmise kuupäev on teada
Tagid:
Gazprom, Naftogaz, Venemaa, Ukraina, torugaas, gaas

Peamised teemad