11:13 24. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1901
  • RUB90.3507
Majandus
lühendatud link
Nord Stream 2 (143)
30

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

TALLINN, 28. detsember — Sputnik. USA Riigidepartemang selgitas sanktsioonide kehtestamist projektis Nord Stream 2 osalejate vastu pannes paika nende jõustumise konkreetsed tähtajad, kirjutab RIA Novosti.

Ametkonna ametlikul saidil avaldatud teates räägitakse sellest, et Nord Stream 2 töövõtjad saavad sanktsioone vältida, kui peatavad tööd enne 20. jaanuari 2020. Nad "peavad tegevuse lõpetama 30 päeva jooksul" pärast eelarveseaduse vastuvõtmist, täpsustati pressiteates.

Nii on USA Riigidepartemang andnud võimaluse gaasijuhtme ehitus lõpule viia. Seejuures tuletati ametkonnas meelde, et riigisekretär valmistab 30 päeva jooksul ette aruande USA Kongressile, milles analüüsib, kes rikub seadust.

Nord Stream 2 valdusettevõtte ametlik esindaja Jens Mueller teatas, et paigaldada on jäänud umbes 160 kilomeetrit torujuhet 2460 kilomeetrist. Asjatundjate arvates on võimalik torude merepõhja paigaldamise tööd lõpule viia kahe-kolme nädalaga.

Nagu Sputnik Eesti on kirjutanud, peatati gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitustööd pärast USA 2020. aasta kaitse-eelarve jõustumist, milles nähti ette sanktsioonid gaasijuhtmete Nord Stream 2 ja TurkStream vastu.

Rootsi ja Hollandi ühisettevõte Allseas, mis tegeleb peaaegu kogu gaasijuhtme Nord Stream 2 avamere-paigaldusega, on oma töö peatanud. Töö seiskamise põhjustasid ameeriklaste sanktsioonid. Allseas teatas, et ootab USA võimudelt selgitusi sanktsioonide kohaldamise kohta.

Ekspert on Nord Stream 2 rajamise jätkumises kindel
© Sputnik / Илья Питалев

Föderatsiooninõukogu spiiker Valentina Matvijenko nimetas USA sanktsioone Nord Stream 2 vastu absurdi tipuks ja majandussõjaks. Vastavad ametkonnad töötavad välja vastumeetmeid ja seda mitte üksnes Venemaal, ütles Föderatsiooninõukogu spiiker.

Saksamaa valitsus keeldus sellistest piirangumeetmetest, teatas ministeeriumi esindaja Ulrike Demmer.

"Tahan juhtida teie tähelepanu Saksamaa LV valitsuse pressiteenistuse ja Saksamaa valitsuse ametliku esindaja asetäitja Ulrike Demmeri avaldusele. Tegemist on kogu valitsuse seisukohaga," teatas Saksamaa majandusministeerium esindaja.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Projekt Nord Stream

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks: 

Teema:
Nord Stream 2 (143)

Samal teemal

Nord Stream 2
Tagid:
majandus, poliitika, sanktsioonid, USA, gaas, Nord Stream 2

Peamised teemad