17:50 19. Jaanuar 2018
Tallinn-1°C
Kuula otse
Tartu ülikool.

TÜ parandas oma positsiooni maailma mainekaimas ülikoolide edetabelis

© Flickr / Troy David Johnston
Haridus
lühendatud link
1420

Avaldatud ajakirja Times Higher Education (THE) maailma ülikoolide pingereas on Tartu ülikool tõusnud seni kõrgeimale kohale - vahemikku 301-350.

TALLINN, 23. september — Sputnik. 2004. aastast ilmuvat THE tabelit peetakse maailma mainekaimaks ja objektiivseimaks ülikoolide pingereaks, mis kõrvutab maailma teadusülikoole kõigi peamiste tegevusalade lõikes. Pingerea koostamisel võetakse arvesse 13 tulemusnäitajat, mis on koondatud viide rühma: õpikeskkond (30% üldhindest), teadus (30%), teadustulemuste mõjukus (30%), tulu ettevõtetega sõlmitud lepingutest (2,5%) ja rahvusvahelisus (7,5%).

Võrreldes edetabeli läinudaastase väljaandega on Tartu ülikool parandanud oma tulemust THE viiest indikaatorite rühmast neljas, sealhulgas eriti tuntavalt teadustöö mõjukuse osas (viitamiste arv publikatsiooni kohta), kus TÜ paigutus 2. detsiili. Bibliomeetrilises analüüsis võttis THE tänavu lisaks 12 miljonile teadusartiklile arvesse enam kui poolt miljonit raamatut ja raamatupeatükki, mis tagab kunstide ja humanitaarteaduste valdkonna varasemast parema esindatuse.

Edetabeli tänavuaastase väljaannet koostades hindas THE 1313 ülikooli ning reastas neist 980. Tabel ei arvesta väga kitsalt spetsialiseerunud ülikoole, ega neid, mille teadusproduktsioon viimasel viiel aastal (2011-2015) on olnud väiksem kui 150 artiklit aastas. Teise Eesti ülikoolina on pingereas esindatud ka Tallinna tehnikaülikool, mis paikneb positsioonil 601-800.

Septembris avalikustati ka maailma 800 parimat ülikooli reastava edetabeli QS World University Rankings selleaastane väljaanne, kus Tartu ülikool saavutas samuti oma seni parima tulemuse, jõudes 347. kohale.

 

 

Tagid:
edetabel, ülikool, , Eesti

Peamised teemad