06:36 20. August 2019
Kuula otse
  • USD1.1103
  • RUB74.2984
Kaitsealuste lindude pesitsusterritooriumide kaitseks piiritletud püsielupaikades kehtivad põhjendatud käitumisreeglid

Lindude pesitsusperiood on täies hoos

© Sputnik / Виталий Аньков
Haridus
lühendatud link
4331

Keskkonnaamet tuletab meelde, et pesitsusperiood on lindude elus kõige tundlikum aeg, mil tuleb arvestada liikide erinevat inimpelglikkust

TALLINN, 11. mai — Sputnik. Paljud linnuliigid juba pesitsevad ning jätkub ka uute rändurite saabumine ja pesitsema asumine. Juba märtsi alguses pesitsemist alustanud ronga ja kodukaku pojad on suured ning peagi pesast lahkumas. Kõige hiljem alustavad meil pesitsemist alles rändelt saabuvad pääsukesed ja põõsalinnud, teatas Keskkonnaamet.

„Pesitsusperiood on lindude eluringis kõige olulisem ja õrnem aeg. Selle edukast läbimisest sõltub paljuski nende püsimajäämine. Meil kõigil on võimalik sellele kaasa aidata, kui arvestame erinevate liikide inimpelglikkust," rõhutas Keskkonnaameti looduskaitse peaspetsialist Tõnu Talvi.

Kui näiteks linavästrik, hall-kärbsenäpp või valge-toonekurg teevad pesa inimese naabrusesse ja ei lase ennast pesitsusperioodil meie igapäevastest toimetustest segada, siis mitmed teised liigid on eriti pesitsusajal peitunud kaugele metsapõue või laidudele ning on häiritud juba mitmesaja meetri kaugusele sattunud inimese tegutsemisest. Sellised inimpelglikud linnud on meil näiteks must-toonekurg, kotkad ja paljud veelinnud. Seetõttu peame arvestama erinevate linnuliikide nõudlust elupaigatingimuste suhtes.

Kotkaste, kakkude ja teiste kaitsealuste lindude pesitsusterritooriumide kaitseks piiritletud püsielupaikades kehtivad põhjendatud käitumisreeglid. Ohustatud ja haruldaste liikide kaitseks on kehtestatud ka liikumispiiranguga alad, mille piire saab näha loodusvaatluste andmebaasi veebikaardil.

Ornitoloogid lugesid kokku ligi 220 000 lindu
© Sputnik / Игорь Зарембо

Loodusharidusliku, harrastusteaduse ja loodusfotograafia tegevused ei pea olema seotud vaid haruldaste ning inimpelglike liikidega, praegusel perioodil tuleks pilgud suunata harilike, kõikjal levinud lindude poole. Nii säilib oluline ja emotsionaalne kontakt loodusega ning samas ei häirita meie loodusharuldusi.

„Väga põnev on vaadelda ka oma õuel või pargis toimuvat tavaliste lindude elu. Inimpelglike liikide pesitsusperioodile on mõistlik kaasa elada erinevate pesakaamerate vahendusel. Näiteks saavad loodusehuvilised linde häirimata jälgida nende pesaelu kodukaku või must-toonekure pesakaamerate abil," soovitas Talvi.

Samal teemal

Eesti Post andis välja turteltuviga margi
Tagid:
pesitsemine, linnud, looduskaitseala, loodus, Keskkonnaamet

Peamised teemad