18:30 27. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Haridus
lühendatud link
16040

Kui spetsialistie koostatud ilmaprognoosid tegelikkusega kokku ei lange, siis on ülim aeg pöörduda nende märkide poole, mida kasutasid ilmaennustuseks meie esivanemad

TALLINN, 12. juuli — Sputnik, Angelina Mandrõka. Paljudel meist on tulnud kokku puutuda olukorraga, kus meteoroloogide ilmaennustus ei kattu tegeliku pildiga, mis akna taga avaneb. Isegi nüüdsel ajal, kui on olemas kõikvõimalikud kaasaegsed seadmed võimaldamaks ilma lausa kuude kaupa ette ennustada, eksivad spetsialistid üsna sageli. Teinekord osutuvad rahvalikud ilmaennustuse viisid märksa täpsemaiks kui sünoptikute prognoosid.

Loomade käitumise, taimede väljanägemise ning erinevate loodusnähtuste järgi võisid nad ette öelda, milline ilm lähipäevil tuleb. Neidsamu meetodeid võime meiegi teiega kasutada, peatähtis on – tähelepanelikult enda ümber ringi vaadata.

Putukad on parimad sünoptikud

Juulit loetakse juba iidsest ajast üheks kõige vihmasemaks, aga samas ka kõige soojemaks suvekuuks. Sel ajal hakkab leivavili küpsema ja on aeg heina teha. Õues on kõik õites, aias küpsevad marjad ning aias on juba hulganisti puu- ja juurvilju valmimas.

Putukad tajuvad väga hästi ilmastiku muutumist. Näiteks mesilased hakkavad enne, kui ilm vihmale pöörab, sülemite kaupa tarude kohale kogunema, sipelgad kogunevad sipelgapessa ning topivad kõik sisse- ja väljapääsud kinni, kiilid kogunevad parvedesse ja hakkavad läbisegi lendlema, jaanimardikad aga "kustutavad tuled".

Säärased putukad nagu sääsed või parmud muutuvad vihma eel agressiivseks. Põhjus on selles, et vihmasajus ei saa nad lennata ning seetõttu püüavad enne saju sabumist kõhu piisavalt täis pugida. Ärge imestage, kui sääsed teid enne vihma eriti kõvasti "hammustavad".

Kõigel on oma tähendus

Ka loomad oskavad hästi ilma ennustada. Kala kargab enne vihma kõrgele veepinna kohale ja püüab tillukesi tiivulisi, konnad krooksuvad soos valjusti, metspardid peidavad end pilliroogu, linnud lendavad madalalt. Kui rohutirtsud vakka jäävad, on vihma oodata, aga kui nad häält teevad, tuleb ilus ilm.

Hommikul tasub pöörata tähelepanu kastele. Kui maa on kastest märg, tuleb ilus ilm, aga kui kastet samahästi kui polegi, läheb varsti vihmale.

Enne vihmast ilma tõmbuvad põllulillede pungad koomale.

Punakas kuma kuuketta ümber kõneleb sellest, et ilm kisub viletsaks. Enne vihmasadu muutub kuu kahvatuks, enne tugevat tuult aga helendab eredasti. Kerge hommiku-udu osutab sellele, et päev tuleb soe, tihe udukangas aga osutab külmale ja vihmasele ilmale.

Moskvas sai tormituule tõttu surma vähemalt 11 inimest
© Sputnik / Яна Бурмистрова

Kui armastate päikeseloojanguid või päevatõusu jälgida, siis aitavad sellelgi puhul mõned märgid eesseisvast ilmast aimu saada. Kui päike laskub silmapiiri taha lillakaspunasena, tuleb uus hommik jahe, aga kui päike hommikul punasena tõuseb, hakkab päeval vihma sadama. Roosakas, kuldne või kollane loojang näitab, et tuleb soe ilm.

Milline ilm tuleb jõuluajal?

Kui ööbikud öö läbi laksutavad, on lähimad paar päeva üsna tuulised. Kui kass ennast põrandal laisalt välja sirutab, rõõmustab ilm meid soojaga. Kui märkate kurge, kes seisab korraga kahe jala peal, saputab tiibu ja peidab nokka kaenla alla, ei ole tormituultest ja kehvast ilmast pääsu.

Madal vikerkaar taevas viitab vihmale, kõrge ja ümara kaarega aga ilusale ilmale, ent kahe- või kolmekordne vikerkaar tähendab peatset vihmasadu. Kui leiate hommikul lepatriinu, tõstke ta endale peopesale. Päev tuleb päikeseline, kui ta kiiresti minema lendab, aga kui üritab sõrmede vahele peitu pugeda, tuleb vilets ja vihmane päev.

Kolmapäev, 12. juuli on vene rahvakalendris peetripäev – apostlite Peetruse ja Pauluse austamispäev. Iidsest ajast arvatakse, et kui 12. juuli on palav päev, ennustab see pakaselisi jõule. Kui 17. juuliks ilmuvad puudele esimesed kollased lehed, on see märgiks, et sügis ja talv saabuvad varakult.

Tagid:
jõuluaeg, putukas, vihm, ilm, meteoroloog

Peamised teemad