11:25 01. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1136
  • RUB78.4416
Haridus
lühendatud link
3110

Selleaastasel Arvamusfestivalil löövad Tallinna Ülikooli teadlased kaasa kuues arutelus. Ärksad ja aktiivsed inimesed kogunevad Paides 11.-12. augustil, et üheskoos arutada meie kõigi jaoks olulistel teemadel

TALLINN, 10. august — Sputnik. 11. augustil toimuvad Tallinna Ülikooli osalusel kolm arutelu, teatas TLÜ pressiteenistus.

Kell 12 toimub hariduse alal ülikooli eestveetav arutelu "Mida võime hariduselt loota?". Kas saame loota, et meie haridus selle väärtustes tõstab inimese kõrgemale kitsast utilitaristlikust mõtlemisest, seob ta kultuuriga ja innustab vaimselt arenema? Samuti küsitakse, kas see, mida võib inimene loota tänaselt koolilt, on piisav? Arutelu juhib TLÜ kasvatusteaduse dotsent Tiiu Kuurme.

Arvamusfestival Narvas.
© Sputnik / Евгений Ашихмин

Samal päeval kell 14 toimub Tervise alal arutelu "Laste vaimsest tervisest terviklikult – on see võimalik?", kus üks osaleja on TLÜ lastepsühholoogia teadur Grete Arro. Arutelus küsitakse, miks ei räägita laste vaimsest tervisest terviklikult. Kuidas kaotada ühiskondlik stigma laste vaimse tervise teemades ja normaliseerida neist rääkimist?

Õhtut jääb lõpetama kell 18 Eelarvamuste laval algav arutelu "Vana naine: saavutus või salgamist vääriv?".

Teiste hulgas arutavad Eesti demograafia keskuse teadur Tiina Tambaum ja BFMi direktor Katrin Saks vanemaealise Eesti naise kuvandi ja tema alahindamise teemal. Eestis on 212 583 naist, kes on üle 60-aastased, kuid enamasti näeme neid hambaproteesiliimi või reumaravimi reklaamides. Peidame vanadust eufemismide "eakas" ja "väärikas" taha, justkui oleks aastates kogemuses midagi piinlikku. Kuid ka vanadus võib olla äge. Diskussiooni eesmärk on uuesti defineerida vanaduse mõistet ja anda sellele uus aktiivne sisu.

Ka laupäev, 12. august toob endaga kolm arutelu. Kell 14 on hõivatud Osalusdemokraatia lava, kus TLÜ õigusajaloo dotsent Peeter Järvelaiu osalusel toimub arutelu "Kuidas hallata ja vallata halduskeelt?". Mullune Riigikohtu otsus haldusreformi seaduse põhiseaduslikkuse kohta rõhutas, et seaduse keel peab olema selge, ühetähenduslik ja täpne. Haldusreformiga kaasnegu halduskeele reform! Küsitakse, kes saaksid seda ellu viia? Ja kuidas muuta riigi- ja kohaliku võimu ning kodanike suhtlus ladusaks?

Kell 16 toimub Äärealal arutelu "Kaks linna üks maakonnakeskus". Küsitakse, mis on need märksõnad, mis iseloomustavad praegu kahe linna, Türi ja Paide koostööd. Kas on valdkondi, mida saaks arendada paremini? Kahe linna vahel peab toimima sisuline ja tulevikku suunatud koostöö. Arutelus osaleb ka Tallinna Ülikooli professor Sulev Lääne.

Samal ajal toimub Euroopa alal arutelu "Täiskasvanuks saamise võlu ja valu Eestis ja Euroopas", milles on esindatud Tallinna Ülikooli teadurid Marge Unt, Kai Pata ja Eve-Liis Roosmaa. Noorte tööturule sisenemine võib osutuda oodatust keerulisemaks puuduliku hariduse, tööandjate eelistuste või noorte muutunud ootuste tõttu töökohale. Samal ajal mõjutab noorena töötuks jäämine inimese iseseisvumist, tervist ja majanduslikku hakkamasaamist. Millised on noorte mured tööle saamisel? Mida arvavad tööandjad? Millises olukorras on Eesti noored võrreldes muu Euroopaga? Milliseid Euroopa kogemusi meil rakendada?

Arvamusfestival on koht, kus vahetada mõtteid ühiskonnakorralduse üle, saada värskeid ideid ja uusi teadmisi. Siin on võimalus kohtuda mõttekaaslaste ja inspireerivate inimestega ning nautida kultuuriprogrammi suvises sundimatus õhustikus.

Arvamusfestivalil on sel aastal 20 aruteluala ning 36 kohvikut.

Tagid:
haridus, haldusreform, arvamusfestival, ülikool, naine, Paide, Tallinn

Peamised teemad