02:15 16. Detsember 2019
Kuula otse
  • USD1.1174
  • RUB69.9930
Keelekohvik

Otsides maailma kõige keerulisemat keelt

© Sputnik / Вадим Анцупов
Haridus
lühendatud link
10930

Ameeriklaste välisteenistuse instituudi andmetel on ingliskeelsete inimeste jaoks kõige raskemini õpitavateks keelteks põhjahiina (tungani), araabia ja jaapani keel

TALLINN, 9.  september — Sputnik. Milline keel on kõige keerulisem keel maailmas? Kas araabia, põhjahiina või ehk hoopis poola keel? Vastus, nagu selgub, polegi nii lihtne, edastab portaal Inosmi Rootsi ajalehe Svenska Dagbladet kõige keerulisema keele otsingut.

"See on lausa mingi kreeka keel," ütlevad Rootsis, kui mingist asjast sugugi aru ei saa. Ning muidugi on rootsi keelt kõneleval inimesel kreeka keelt raske selgeks saada. Aga leidub ka märksa hullemaid keeli.

Ameeriklaste välisteenistuse instituudi andmetel on ingliskeelsete inimeste jaoks kõige raskemini õpitavateks keelteks põhjahiina (tungani), araabia ja jaapani keel. Selle väljaselgitamiseks jagas nimetatud instituut maailma keeled nelja kategooriasse lähtuvalt sellest, kui palju aega ühe või teise keele selgeksõppimiseks keskmiselt kulub.

Arvestuste kohaselt kulub araabia keele omandamiseks keskeltläbi 2 200 tundi, samas kui hispaania keele saab selgeks kõigest 600 tunniga.

Teaduste kandidaat araabia dialektoloogia alal Joseph Saouk õpetab Rootsi kaitseministeeriumi tõlkide koolis araabia keelt. Kinnitusega, et araabia keel on erakordselt keeruline, on ta päri, kuid seda siiski vaid osaliselt.

"Araabia keele muudab keeruliseks asjaolu, et ühtset araabia keelt ei ole olemas. Lähis-Idas ja Põhja-Aafrikas kõneldavad araabia dialektid on sedavõrd erinevad, et neid peaks käsitlema erinevate keeltena, ning mitte ühelgi neist ei ole kirjakeelt. Kui sa tahad õppida nii suulist kui kirjaliku araabia keelt, siis järelikult oled sunnitud õppima vähemalt kahte "erinevat" keelt.

Lukašenka nimetas vene keelt Valgevene rahvuslikuks aardeks
© Sputnik / Андрей Александров

Pärast enam kui ühtteistkümmet aastat õppejõutööd tõlkide koolis teab Joseph Saouk hästi, milliste raskustega araabia keelt õppivad rootsikeelsed tudengid kõige enam võitlevad.

Niinimetatud kõrihäälikud, mida hääldatakse sügavalt kurgu põhjast, on rootsikeelsetele inimestele tihtilugu rasked sellepärast, et seda osa kõneaparaadist rootsi keeles lihtsalt ei kasutata.

Raskustest hoolimata on Joseph Saouk ometi veendunud, et rootsikeelne inimene suudab araabia keele täiesti hiilgavalt omandada.

"Mul oli üliõpilane, kes pärast kaht aastat intensiivset õppimist suutis terve minuti rääkida araabia keele egiptuse dialekti nii, et mitte keegi ei märganud, et araabia keel pole tema emakeel."

Stockholmi ülikooli lingvistikadotsent Henrik Liljegren suhtub katsetesse kindlaks määrata, milline keel on maailmas kõige keerulisem, skeptiliselt.

"Keele keerulisus äraõppimise mõttes võib sõltuda kolmest asjast: kuivõrd kaugel on see teie emakeelest, mil määral erineb selle keele kultuuritaust teie omast ning kuivõrd keeruline on see keel puht-lingvistiliselt."

Eesti keele õpikud
© Sputnik / Евгений Ашихмин

Ent Henrik Liljegren ei eita, et mõningaid keeli on kõigest hoolimata siiski raskem õppida kui teisi. Nagu ta meenutab, on teatud keeled teda oma keerukusega lausa hämmastanud.

"Mõnedes Afganistani külades räägitakse prasuni keelt. Selles on 39 kohamäärust tähistavat eessõna, mis lisatakse igale tegusõnale, et kirjeldada, millises suunas midagi tehakse. Sõna, mis tähistab minemist, muutub seega olenevalt sellest, kas see minek toimub väikest kallakut pidi allapoole või tasasel pinnal allavoolu."

Veel ühe Henrik Liljegrenit hämmastanud keele nimetustki on raske välja hääldada:

"Khoisani keelt (!Xóõ keelt – hääldatakse algul kurgunibu võdistades, millele järgneb pehmelõpp kitsa "o"-ga) kõneldakse Aafrikas, selles on üle 141 erineva hääliku, mille seas on lõputu hulk klõnksuvaid kaashäälikuid. See on keeruline."

Svenska Dagbladet: Nii et kui meil on millestki raske aru saada, tasuks meil pigem öelda, et "see on lausa mingi khoisani keel"?

Henrik Liljegren: Aga ma ei ole kindel, et inimesed mõistavad, mida te silmas peate, kui ütlete, et "see on lihtsalt mingi khoisani keel", ent teisest küljest oleks see üsna asjakohane.

Tagid:
rootsi, araabia, keel

Peamised teemad