04:31 22. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1787
  • RUB89.9825
Haridus
lühendatud link
4710

Juba järgmisel sügisel peaks Eesti koolides algama käekirjareform, kui seniste keerukate ja 19. sajandist pärit kriksadullide (keeruline tähekuju – toim) kõrval hakatakse õpetama raamatutest tuttavaid tähekujusid ja lubatakse tähed kirjutada lahku

TALLINN, 22. detsember — Sputnik. Kunstiakadeemia graafilise disaini professor Ivar Sakk, kelle kujundatud näidiste järgi hakatakse lapsi õpetama uuel kooliaastal, rääkis Postimehele, et seni on Eestis kirjatehnikat õpetatud 1930. aastatel kunstnik Riho Lahi loodud eeskujude järgi, mis olid tehtud tindipoti ja terassule ajal, kui sulge tuli seni mööda paberit vedada, kuni tint otsa sai, sest seda tõstes võis tekkida tindiplekk, vahendab ERR.

Tartus arutatakse õppija ja õpetaja heaolu koolis​ >>

Kui 1960. aastatel hüljati tänu pastapliiatsi tulekule näiteks Saksamaal ja Austrias 19. sajandist pärit tähekujud, siis Nõukogude Liidus sellega kaasa ei mindud.

Õpilaste ranitsad kaaluvad lubatust rohkem
© Sputnik / Владимир Федоренко

Kirjastus Avita uue kirjavihiku koostaja Kärt Normann on veendunud, et uut kirjatehnikat on lastel kergem omandada, sest tähekujud on tehtud lihtsamaks, ära on jäetud igasugused lainekesed ja lipsukesed ning suured tähed on nüüd samasugused nagu lasteaias õpetatavad trükitähed ja juurde tuleb õppida vaid väiketähed.

Sügisel kooli jõudvas töövihikus on olemas nii lahus- kui ka siduskirja harjutused, mille vahel õpilane saab valida.

Psühhoterapeut: vilets mälu on lapse puhul parandatav >>

"Mäletan oma 1970. aastate kooliajast segadust, kui V klassis inglise keele õpetaja seletas, et Suurbritannias on „teistsugused tähed" ja õpetas kirjutama lihtsamaid majuskleid. Just olid ju need õiged selgeks saanud! Loomulikult ei olnud inglise tähed teistsugused, seal oli lihtsalt käekirjareform juba läbi viidud," rääkis Ivar Sakk käekirjareformist, vahendas haridusportaal Koolielu 2013. aastal.

Tagid:
tähekuju, kirjatehnika, haridus, õpilased, käekirjareform, koolid, Ivar Sakk, Eesti

Peamised teemad