00:29 26. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1890
  • RUB90.0123
Haridus
lühendatud link
7830

Koolilapsed peavad tegema liiga palju kodutöid ja vedama endaga kaasas liiga palju koolitarbeid, ütles haridusminister Mailis Repsi intervjuus Lõuna-Eesti Postimehele

TALLINN, 19. jaanuar — Sputnik. Minsitri sõnul tasuks mõelda, kas lapsel on ikka nii palju vaja teha kodutöid, vahendas Pealinn viitega BNS-le. "Kodutööd on traditsioon, sest nii on lihtsam. Tegelikult on see metoodika küsimus. On olemas metoodikad, mis ei nõua kodutööde tegemist. 

Psühhoterapeut: vilets mälu on lapse puhul parandatav >>

"Kas oleme valmis kaotama kodutööd ära? Kardan, et mitte kõikides koolides. Aga loodan, et ajapikku loome selleks võimalusi. Enamik välismaal õppinud lapsi ütleb, et kõige suurem vahe Eesti kooliga võrreldes on seal see, et kodutöid ei anta," ütles Reps.

"Digiõpikute teema on olnud pea kümme aastat jõuliselt üleval. Õpetajad ootavad, et ühe õpiku kõrval oleks sellest ka digiversioon. Paberõpik saaks olla koolis, digiversioon annaks sellele laienduse, nii et kui lapsel on kodus vaja midagi täiendada, saab ta digiversioonist vaadata. Et digiõpik asendaks paberõpiku – selleks veel ühiskond valmis pole. Sellele tuleks väga suur vastasseis, välja arvatud võib-olla gümnaasiumis," rääkis Reps.

Koolikoti raskus on ministri sõnul eraldi teema. "Kaasas kantakse õpikut sellepärast, et see on kodutöödega seotud. Kuni meil on traditsiooniline kodutööde süsteem ja meil pole topeltõpikuid ja digiversioone, on lastel koolikotid. Need kolm asja koos võiksid tekitada olukorra, kus laps ei tassi enam midagi kaasa," ütles Reps.

Lastel on koolis RASKE >>

Eesti algklassiõpilaste ranitsad on enamasti raskemad kui seaduses lubatud, selgus Eesti Õpilasesinduste Liidu eestvedamisel korraldatud kaalumiste käigus, vahendas Sputnik Eesti 2016. aasta oktoobris.

Kokku kaaluti 1621 ranitsat, millest 60,3 protsenti kaalusid rohkem kui seaduses sätestatud piirnorm lubab. Keskmise koolikoti raskus oli 3,56 kilogrammi, sellest õppematerjalide keskmine kaal oli 2,7 kilogrammi ning tühja koti raskus jäi poole kuni pooleteise kilo vahemikku.

Eesti koolid kiusamise vastu

Eestimaa koolid on asunud aktiivsemalt liituma programmiga, mis on suunatud võitlusele õpilaste moraalse ja füüsilise kiusamise vastu, mille ohvriks langevad enamasti kõige haavatavamad lapsed, kirjutas Sputnik Eesti teispäeval.

Õpilaste kiusamise probleem Eestimaa koolides on viimastel aastatel vahest küll vähenenud, kuid pälvib jätkuvalt psühholoogide ja sotsiaaltöötajate tähelepanu.

Eksperdid võtavad käsile koolikiusamise tõkestamise >>

Tartu Ülikoolis loodi Soome haridus- ja kultuuriministeeriumi toetusel sihtasutus Kiusamisvaba Kool (KiVa), mis kutsub õppeasutusi üles probleemist mitte kõrvale hoiduma. Antud hetkeks on sihtasutuse tegevuskavaga liitunud juba üle 50 eestikeelse kooli.

Tagid:
kodutöö, õpik, koolilapsed, koolid, Haridus- ja teadusministeerium, Mailis Reps, Eesti

Peamised teemad