03:57 06. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2159
  • RUB90.0679
Haridus
lühendatud link
50 0 0

Haridus- ja Teadusministeerium avalikustas 2017. aasta haridusstatistika ja õppeasutuste tulemusnäitajad

TALLINN, 19. jaanuar — Sputnik. Tulemusnäitajate kohaselt lõppenud aastal kasvas koolides haridusnõuetele vastavate õpetajate osakaal, kutsehariduses suurenes töökohapõhise õppe osakaal ja kutsekoolide lõpetajate töötasu ning kõrghariduses kasvas doktoriõppe lõpetajate arv, teatab ministeerium.

Eksperdid võtavad käsile koolikiusamise tõkestamise >>

Tõhusus gümnaasiumi tasemel haridust korraldada on paranenud: pinnakasutus õpilase kohta on muutunud väiksemaks ning õpilaste arv õpetaja kohta suuremaks. Ministeeriumi analüüsiosakonna juhataja Aune Valgu sõnul annab tõhusam hariduskorraldus võimaluse õpetajate palgatõusuks.

Kasvanud on haridusnõuetele vastavate õpetajate osakaal: 86% lasteaiaõpetajatest, 88% põhikooliõpetajatest ja 90% gümnaasiumiõpetajatest vastavad nõuetele.

Üldkeskhariduse lõpetanute hulgas on kasvanud õpilaste võõrkeeleoskus: enam on nii neid, kes saavutavad B1 kui ka neid, kes saavutavad B2 taseme.

Kutsekoolide lõpetajate arv on aastaga enim kasvanud IKT ja tervise ning heaolu valdkondades. Aune Valgu sõnul on töökohapõhise õppe populaarsuse kasv väga rõõmustav: "Kutsekoolide lõpetajatest juba 9,5% ehk peaaegu iga kümnes on õppinud õppevormis, kus 2/3 õppest toimub ettevõttes."

Kõrghariduses on kasvanud lõpetajate arv doktoriõppes, samuti on lõpetajaid rohkem IKT valdkonnas. Jätkuvalt kahaneb üliõpilaste arv, samas suureneb välisüliõpilaste hulk, kes moodustavad meie kõrgkoolide õppijatest 9,5% ja eelmisel aastal vastuvõetutest juba 12%.

Ettevõtlusõpe jõuab kutsekoolidesse ja rakenduskõrgkoolidesse >>

"Edukus tööturul ehk lõpetajate hõive- ja palgastatistika näitab samuti positiivset trendi, sest palgad kasvavad," ütles Aune Valk ja lisas, et kutsehariduses on palgakasv olnud kiirem kui kõrghariduses. Kõrgeimat palka saavad kutsehariduses IKT, turvateenuste ja tehnikaalade lõpetajad, kõrghariduses lisanduvad neile transporditeenused, õigus, arhitektuur ja ehitus.

Haridus- ja Teadusministeerium on tulemusnäitajaid avaldatud kolm aastat. Näitajaid saavad kasutada haridusasutused, koolide pidajad, lastevanemad, õppijad ja kõik huvilised, kes soovivad tutvuda, kuidas koolid tegutsevad.

Tulemusnäitajate abil saab selgeks, kui edukalt omandatakse haridus – kui palju on katkestamisi või milline on nominaalajaga lõpetajate osakaal. Samuti saab vaadata koolide õpitulemusi ja ka seda, kui paljud õpivad edasi ning kui edukad ollakse järgmise haridustaseme omandamisel. Kutse- ja erialase õppe puhul leiab andmeid näiteks lõpetajate palga kohta. Lisaks iseloomustatakse õppeasutuste tegutsemise tõhusust ja eeldusi.

Näitajatega saab tutvuda siin.

Ettevõtlusõpe jõuab kutsekoolidesse ja rakenduskõrgkoolidesse >>

Uusi õppe- ja juhendmaterjale piloteeritakse sel aastal pea kolmekümnes koolis, eelkõige on fookuses ettevõtlusõppe rakendamine kutsekoolides ja rakenduskõrgkoolides, vahendas Sputnik Eesti detsembris.

Ettevõtlusõppe programmi Edu ja Tegu raames on valminud ettevõtlusõppe moodulid nii üld-, kutse- kui kõrgkoolidele, teatas Haridus- ja Teadusministeerium. Ministeeriumi kantsler Tea Varrak märkis, et haridus peab tööturu ootustega sammu pidama.

"Aina olulisemad on ülekantavad pädevused nagu ettevõtlikkus, loovus ja probleemide lahendamise oskus," sõnas Varrak.

Reps: lastele antakse liiga palju kodutöid teha >>

Koolilapsed peavad tegema liiga palju kodutöid ja vedama endaga kaasas liiga palju koolitarbeid, ütles haridusminister Mailis Repsi intervjuus Lõuna-Eesti Postimehele, vahendas Sputnik Eesti.

Minsitri sõnul tasuks mõelda, kas lapsel on ikka nii palju vaja teha kodutöid. "Kodutööd on traditsioon, sest nii on lihtsam. Tegelikult on see metoodika küsimus. On olemas metoodikad, mis ei nõua kodutööde tegemist.

"Kas oleme valmis kaotama kodutööd ära? Kardan, et mitte kõikides koolides. Aga loodan, et ajapikku loome selleks võimalusi. Enamik välismaal õppinud lapsi ütleb, et kõige suurem vahe Eesti kooliga võrreldes on seal see, et kodutöid ei anta," ütles Reps.

Psühhoterapeut: vilets mälu on lapse puhul parandatav >>

Tagid:
õpetajad, kool, näitajad, tulemus, haridus, Haridus- ja teadusministeerium, Eesti

Peamised teemad