23:43 26. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Haridus
lühendatud link
10320

Reedel Pärnus toimunud iga-aastasel haridusjuhtide aastakonverentsil rõhutas haridus- ja teadusminister Mailis Reps ühiskondliku debati vajalikkust koduste koolitööde üle

TALLINN, 9. veebruar — Sputnik. "Kodused koolitööd on üks õpimeetod, mida Eesti koolides kasutatakse väga laialdaselt, kuid selle poolt ja vastu on erinevaid argumente. Vaja on laiemat ühiskondlikku arutelu koduste koolitööde vajalikkuse üle," edastab Haridus- ja teadusministeerium Repsi sõnu.

Tallinnas algab elukohajärgse kooli taotluste vastuvõtt >>

Ministri hinnangul on kõige olulisem kaaluda, mis muutuks kui koduseid koolitöid ei antaks. "Oluline on mõtestada, kas koduste koolitööde kaotamisel tekib ka puudujääk õpilaste teadmistes," kommenteeris minister.

Õpilaste ranitsad kaaluvad lubatust rohkem
© Sputnik / Владимир Федоренко

Mailis Repsi hinnangul on koduste koolitööde suurimad vastased lapsevanemad, kel tõesti pole sageli võimalust lapsega õhtuti üheskoos õppida, kuid suurimad pooldajad koolid.

Minister toonitas, et tuleb leida tasakaal osapoolte vahel – olgu selleks siis näiteks iseseisva töö tegemine koolis pärast tunde või õppekavade ümbervaatamine ja sellest tuleneva koormuse vähendamine, et tunnis saaksid kõik vajalikud teemad käsitletud.

Koolilapsed peavad tegema liiga palju kodutöid ja vedama endaga kaasas liiga palju koolitarbeid, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti Repsi sõnu. Koolikoti raskus on ministri sõnul eraldi teema.

Reps: lastele antakse liiga palju kodutöid teha >>

"Kaasas kantakse õpikut sellepärast, et see on kodutöödega seotud. Kuni meil on traditsiooniline kodutööde süsteem ja meil pole topeltõpikuid ja digiversioone, on lastel koolikotid. Need kolm asja koos võiksid tekitada olukorra, kus laps ei tassi enam midagi kaasa," ütles Reps.

Eesti algklassiõpilaste ranitsad on enamasti raskemad kui seaduses lubatud, selgus Eesti Õpilasesinduste Liidu eestvedamisel korraldatud kaalumiste käigus, vahendas Sputnik Eesti 2016. aasta oktoobris.

Eksperdid võtavad käsile koolikiusamise tõkestamise >>

Kokku kaaluti 1621 ranitsat, millest 60,3 protsenti kaalusid rohkem kui seaduses sätestatud piirnorm lubab. Keskmise koolikoti raskus oli 3,56 kilogrammi, sellest õppematerjalide keskmine kaal oli 2,7 kilogrammi ning tühja koti raskus jäi poole kuni pooleteise kilo vahemikku.

Valitsuse eesmärgiks on haridusvaldkonna parem rahastamine

Minister Reps rõhutas haridusjuhtide aastakonverentsil ka kohalike omavalitsuste toetamise olulisust haridusvaldkonnas. "Valitsuse panus haridusvaldkonda on oluliselt paranenud, eelkõige õpetajate palkade osas ning meie prioriteet on seda veelgi suurendada," sõnas minister Reps.

"Omavalitsustele eraldatav tegevuskulude toetus üleshariduskoolide pidamiseks kasvab sel aastal enam kui 60 miljonit eurot, lisaks eraldatakse samas mahus vahendeid kuni 2021. aastani lasteaiaõpetajate palkade tõstmiseks," tõi ta esile olulisema.

Ühe kesksema teemana käsitleti konverentsil õpetaja elukutse ja koolijuhtide koormusega seonduvat. Minister Reps toonitas õpetajakutse ühiskondliku väärtustamise olulisust ning tunnustas täienduskoolituse abil õpetajakutse omandanuid.

Samuti on oluline koos koolide ja omavalitsustega leida parimad lahendused ning leida ühiselt võimalused olemasolevate ja lisanduvate ressursside nutikamaks kasutamiseks.

Psühhoterapeut: vilets mälu on lapse puhul parandatav >>

Pärnus toimus eile ja täna iga-aastane Haridusjuhtide Aastakonverents, mis inspireerib ja innustab haridusvaldkonna võtmeisikuid hariduselu arendamisel.

Tagid:
ühiskondlik, õpimeetod, kodutöö, õpilased, debatt, konverents, koolid, Haridus- ja teadusministeerium, Mailis Reps, Eesti

Peamised teemad