03:34 21. Jaanuar 2019
Kuula otse
  • USD1.1402
  • RUB75.6267
Eestlaste osalemine EL haridusprogrammides on kasvanud 61%, illustreeriv foto

Eestlaste osalemine EL haridusprogrammides on kasvanud 61%

© Sputnik / Илья Питалев
Haridus
lühendatud link
1910

Euroopa Liidu haridus- ja noorteprogrammi Erasmus+ vahehindamise raportist selgub, et eestlaste osalemine Euroopa Liidu haridus- ja noorteprogrammides kasvas aastatel 2007-2013 61%.

TALLINN, 15. veebruar — Sputnik. Osalejad hindavad saadud kogemust väga kõrgelt ning 97% neist peavad programmi mõju oluliseks. Euroopa Komisjoni hinnangul on Erasmus+ üks kolmest parema tulemusega programmist Euroopa Liidus.

EV100 Tallinna kava fookuses on lapsed ja noored >>

"Erasmus+ on loonud tohutult uusi võimalusi eestlaste jaoks," ütles haridus- ja teadusminister Mailis Reps. "See on toonud palju uusi teadmisi ja kogemusi Eesti haridusse ning aidanud seda muuta oluliselt rahvusvahelisemaks. Tänu Eramus+ programmile on Eesti hariduse kvaliteet kindlasti parem," tõdes minister Reps.

Sihtasutuse Archimedes juhatuse esimehe Rait Toompere hinnangul on Erasmus+ programmis kujunenud suurepärane koostööplatvorm. "Eestist on osalenud Euroopa Liidu erinevates haridus- ja noorteprogrammides rohkem kui 85 tuhat inimest, kes oma kogemustega aitavad luua lisandväärtust Eestis," sõnas Toompere.

Üldhinnang programmile Erasmus+ ja eelnevatele programmidele Eestis on positiivne. Programmist eraldatavad toetused mängivad tähtsat rolli Eesti hariduselu ja noortevaldkonna arengus, sh rahvusvahelistumisel ja kvaliteedi tõstmisel. Programmide eelarved on olnud oluliseks täienduseks Eesti riigi muudele eelarvelistele vahenditele.

Euroopa Liidu hariduse- ja noorteprogrammide abil on kasvanud Eestis rahvusvaheline koostöö eelkõige noortevaldkonnas, mille abil on valdkond väga palju arenenud. Lisaks on loodud kontaktvõrgustikud, millega abil on leitud uusi koostöövõimalusi ja –vorme.

Euroopa Komisjon võttis vastu Erasmus+ ja selle eelkäijate vahehindamisaruande, mille kohaselt hinnatakse Erasmus+ programmi kui ühte efektiivseimat Euroopa Liidu tegevust. Aruandest selgub, et programm Erasmus+ motiveerib välismaal töötama või õppima ning arendama võõrkeeleoskus, samuti mõjutab positiivselt inimeste suhtumist õppimisse.

Venekeelse noorsoo "euroremont" Baltimaades: saame sõpradeks Venemaa vastu? >>

Euroopa Liidu haridus- ja noorteprogrammides on viimase 20 aasta jooksul Archimedese vahendusel osalenud Eestist 85000 inimest. See tähendab umbes 15500 üliõpilast, 7000 kutseõppijat, 26000 noorteprojektides osalejat, 34200 haridus- ja noorsootöötajat ja 1600 Euroopa vabatahtlikku.

Eelmisel aastal tähistati 30 aasta möödumist Erasmuse programmi sünnist. Aastate jooksul on osalenud programmis enam kui 9 miljonit inimest.

Algsest üliõpilaste mobiilsusprogrammist on saanud Euroopa ja rahvusvahelise õpirände ja koostöö platvorm, mis ühendab erineva taustaga inimesi. Erasmus+ on Euroopa Liidu haridus-, koolitus-, noorte- ja spordiprogramm aastateks 2014–2020.

Peaminister Jüri Ratas avas täna Vabaduse väljakul Euroopa päeva ürituse
© Фото : Riigikantselei / Jürgen Randma

Eestis rakendab Erasmus+ programmi riikliku agentuurina Sihtasutus Archimedes.

Tallinna Ülikoolis esitletud rahvusvahelisest kodanikuhariduse uuringust selgus, et Eesti noorte ühiskonna-alaste teadmiste tase on kaheksa aastaga viinud üleilmses võrdluses Eesti õpilased kuuendale kohale Taani, Taiwani, Rootsi, Soome ja Norra järel, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Eesti noorte ühiskonna-alased teadmised on head >>

Eesti noorte usaldus riigi institustsioonide vastu on tõusnud põhjamaade tasemele, ning demokraatilikud hoiakud on pidevalt paranenud. "Eest haridussüsteem on demokraatlike väärtuste arendamisel olnud edukas," tõdes uuringu läbiviija, Tallinna Ülikooli professor Anu Toots.

Tagid:
haridus, Erasmus, EL, Mailis Reps, Eesti

Peamised teemad