01:17 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Haridus
lühendatud link
43 0 0

Minister Mailis Reps ütles, et kõrgharidusse on vaja jõulist rahasüsti riigieelarvest ning õppemaksu kehtestamine ei ole mingil juhul kiire lahendus ülikoolide rahaprobleemidele.

TALLINN, 6. märts — Sputnik. "Arutelu kõrghariduse rahastamise üle on hädavajalik ja eraraha kaasamine on kahtlemata üks teemasid," vahendas Haridus- ja teadusministeerium minister Mailis Repsi sõnu.

Uuring: Eesti üliõpilaskond on üha mitmekesisem >>

"Mina pean oluliseks riikliku rahastamise suurendamist, sest kui mitte arvestada ülikoolidele tasuliste õppurite õppemaksu kompenseerimiseks eraldatud raha, on kõrgkoolide rahastamine SKP suhtes viimased kümme aastat langenud," ütles Reps.

Tema sõnul on kõrghariduse rahastamise kasv üks Haridus- ja teadusministeeriumi prioriteete riigi eelarvestrateegia läbirääkimistel aastateks 2019-2022. Ministeerium taotleb lisaraha ülikoolide tegevustoetuse ja doktoranditoetuse tõstmiseks, samuti seoses taristuinvesteeringute kallinemisega.

Ülikoolid kutsuvad avatud uste päevale >>

Sel aastal algavad ülikoolidega läbirääkimised uute halduslepingute sõlmimiseks aastateks 2019-2021 ning ilma lisarahata ei ole võimalik kvaliteeti tagades uusi lepinguid sõlmida.

Kõrghariduse rahastamise tulevikuperspektiivide aruteluks korraldavad Rektorite Nõukogu ning Haridus- ja teadusministeerium 14. märtsil seminari.

Üle-euroopalise üliõpilaste uuringu Eurostudent andmetel on Eesti üliõpilaskond üha mitmekesisem nii vanuse kui muu tausta poolest. Viiendik tudengitest on üle 30-aastased, iga viies on lapsevanem ning kaks kolmest töötavad õpingute ajal, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Eestlaste osalemine EL haridusprogrammides on kasvanud 61% >>

Õpingute ajal töötab 66% üliõpilastest. Keskmiselt töötab üliõpilane 31 tundi ja pühendab õppimisele 33 tundi nädalas. Oma elukorraldust ja rolli määratledes ütlevad enam kui pooled (54%) töötavatest üliõpilastest, et nad on ennekõike töötajad, kes õpivad töötamise kõrvalt.

Praxise hariduspoliitika analüütiku Eve Mägi sõnul näitavad üliõpilaste töötamise sagedus, põhjused ja ajakasutus, et töötamine on üliõpilaselu lahutamatu osa.

Tagid:
kõrgharidus, majandus, rahastamine, haridus, Haridus- ja teadusministeerium, Mailis Reps, Eesti

Peamised teemad