16:49 27. Jaanuar 2020
Kuula otse
  • USD1.1035
  • RUB68.1692
Haridus
lühendatud link
24 0 0

Neljapäeval algas Tartus üleilmne eesti keele õpetajate kohtumine, kokku tuli ligikaudu 60 õpetajat 13 välisriigist, et kogemusi vahetades ja teadmisi täiendades tähistada emakeelepäeva.

TALLINN, 9. märts — Sputnik. Üleilma eesti keele õpetajate kokkutuleku avas haridus- ja teadusminister Mailis Reps. Minister tänas õpetajaid, kes on eesti keele ja kultuuri saadikud välismaal ning teevad seda tööd tihti missioonitundest ja lugupidamisest Eesti riigi vastu, teatas Haridus- ja Teaduministeerium.

Väliseesti lapsed alustavad uut õppeaastat >>

"Emakeele oskus on üks võtme-eeldusi Eestisse tagasipöördumisel, õpingute jätkamisel Eesti haridussüsteemis ning Eestis tegutsemisel," ütles minister Mailis Reps.

Aljona Suržikova dokumentaalfilm “Lumi Punasel Lagedal” räägib Venemaal Krasnaja Poljanas elavatest väljarännanud eestlaste järeltulijatest
© Фото : из личного архива Алены Суржиковой

"Lapse keeleõppimise otsuse teeb alati vanem, kuid paraku ei ole kõik vanemad eesti keele õppimisvõimalustega välismaal kursis või ei väärtusta seda piisavalt. Seetõttu on õpetajatel, koolidel ja seltsidel väga tähtis roll selle vajaduse teadvustamisel ja võimaluste tutvustamisel vanematele," sõnas Reps.

Kohtumisel osalejate hulgas oli nii kogenud pedagooge kui ka agaraid lapsevanemaid, kes on loonud lasteringe ja mängukoole, et säilitada oma lastel eesti keele oskus välismaal elades.

Reedel toimuvad ettekanded ja arutelud Haridus- ja Teaduministeeriumis, laupäeval Eesti Rahva Muuseumis. Sel aastal on luubi all logopeediline nõustamine, tagasipöördumine Eestisse ja rahvakultuuri kasutamine õppetöös.

Emakeelepäeva kohtumiste tava sai väliseesti õpetajate hulgas alguse üheksa aastat tagasi. Kokku on saadud Saksamaal, Luksemburgis, Belgias, Rootsis ja Hollandis. Eesti Vabariigi juubeliaastal otsustasid õpetajad tähistada emakeelepäeva Eestis.

Vähene eesti keele oskus piirab tööalast arengut >>

Sel õppeaastal õpib välismaal eesti keelt ligikaudu neli tuhat last. Eesti keelt õpetatakse 80 õpetuskohas: üldhariduskoolides, pühapäevakoolides, seltsides ja lasteaedades.

Eestist lähetatud õpetajad töötavad Luksemburgis, Brüsselis, Riias, Petseris ja Ülem-Suetukis. Eesti keele õpet välismaal toetab Haridus- ja Teadusministeerium rahvuskaaslaste programmi raames, haridustegevusi aitab ellu viia Eesti Instituut.

Septembris alustas viiendat õppeaastat välismaal elavatele Eesti lastele mõeldud Üleilmakool, kus õpib 170 õpilast 20 riigist, vahendas uudisteportaalk Sputnik Eesti.

E-koolis on 3.-9. klassi õpilastel võimalik õppida eesti keelt ja kirjandust, Eesti ajalugu, Eesti geograafiat ja matemaatikat kokku 17 erineval kursusel-

Eesti inimesed on hakanud välismaal mõistlikumalt käituma >>

Õpilased on pärit Soomest, Saksamaalt, Šveitsist, Norrast, Venemaalt, Belgiast, Rootsist, Kanadast, Lätist, Prantsusmaalt, Ukrainast, USAst, Kreekast, Austriast, Suurbritanniast, Gruusiast, Itaaliast, Serbiast, Iirimaalt ja Filipiinidelt.

Tagid:
emakeel, kultuur, üleilmne, õpetajad, haridus, eesti keel, Haridus- ja teadusministeerium, Mailis Reps, Tartu, välismaa, Eesti

Peamised teemad