18:28 21. Märts 2018
Tallinn-1°C
Kuula otse
Minister Mailis Reps

Minister Mailis Reps: emakeele elujõud on meie endi kätes

© Sputnik / Вадим Анцупов
Haridus
lühendatud link
1210

Haridus- ja teadusminister Mailis Reps ütles tänast emakeelepäeva sisse juhatades, et emakeele elujõud on rääkijate endi kätes.

TALLINN, 14. märts — Sputnik. Avaldame ministri pöördumise täisteksti muutmata kujul:

"Eesti keele olevikule ja tulevikule mõeldes kirjutati paarsada aastat tagasi ja kirjutatakse ka tänapäeval. Emakeel on miski, mis ei jäta kedagi külmaks. Mis meelel, see keelel ja…luuletustes. Poeetide südamevalu emakeele käekäigu pärast on ajastule iseloomulik.

Täna on emakeelepäev>>

Kakssada aasta tagasi kiitis Kristjan Jaak Peterson eesti keele ilu ja õhkas keele elujõu järele.

/…/ kas siis selle maa keel
laulu tuules ei või
taevani tõustes üles
igavikku omale otsida? /…/

Veidi rohkem kui sada aastat tagasi palus Anna Haava, et saksad lubaksid eesti keele köögist söögisaali.

Köögis seisab — ootab, ootab
meie armas emakeel…
Kulla härrad, prouad, preilid,
laske tuppa eesti keel.
Laske tema lausa saali,
paluge ta laudagi —
imelikud eesti saksad,
võtke mõistust vähegi! /…/

Mullu ilmunud luulekogus kirjutas Kristiina Ehin:

Otsides sõnu
omakeelseid sõnu
siin Euroopa ääremaal
kus moodsam oleks armastada võõras keeles
targem lugeda kirjutada õppida lõpetada ülikool
suuremas keeles
Eesti keele küüru nüpeldab inglise keele kupjapiits /…/

Meie kaunikõlalise emakeele hoidmise, arendamise ja kaitsmisega tegelevad iga päev paljud inimesed. Tänagem tänasel emakeelepäeval eesti keele õpetajaid. Tunnustagem haridusasutusi, kus õpetatakse ja õpitakse eesti keeles. Tunnustagem keelekorraldajaid, kes hoiavad keelekasutajaid õigel kursil ja annavad vajadusel nõu; terminolooge, kes aitavad kaasa sellele, et ka tippteadusest oleks võimalik rääkida eesti keeles; keeletehnolooge, kes mõtlevad välja ja loovad rakendusi, mis aitavad keelel elujõulisena püsida ja inimeste elu lihtsustada. Kiitkem kirjanikke, kes kirjutavad eesti keeles ja eesti keelest. Tunnustagem lapsevanemaid, kes ka välismaal elades leiavad võimalusi oma lastele eesti keelt õpetada.

Eesti keele kestlikkusele ja arengule peame kõik kaasa aitama, kui tahame olla rahvas maailma kultuurivaramus. Emakeele elujõud on meie endi kätes.

Head emakeelepäeva!"

 

Tagid:
emakeelepäev, Mailis Reps, Eesti

Peamised teemad

 • Ukraina pealinn Kiiev

  Berliin tõrjub tagasi projekti Nord Stream vastaste rünnakuid: Ukraina nõuab selle eest endise kantsleri Gerhard Schröderi karistamist, poolakad aga näevad ohtu sakslaste ja venelaste koostöös.

  26
 • DNA pusle

  Esimese 24 tunni jooksul on veebikeskkonnas www.geenidoonor.ee geenidoonoriks hakkamise nõusolekuvormi täitnud ja allkirjastanud juba üle 4300 inimese. Veebileht on suure koormuse tõttu ülekoormatud ja seetõttu on nõusolekute vastuvõtmine hetkel takistatud.

  15
 • Margarita Simonjan, RT ja meediaagentuuri Rossija Segodnja peatoimetaja

  Varem oli ta lihtsalt meie president ja teda oli võimalik välja vahetada. Nüüd aga on ta meie juht ja teda välja vahetada me ei lase. Ja teie olete seda oma kätega teinud, kirjutab RT ja meediaagentuuri Rossija Segodnja peatoimetaja Margarita Simonjan.

  56