08:50 08. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0885
  • RUB82.5675
Haridus
lühendatud link
3220

Tööinspektsioon kontrollis tööohutuse ja töötervishoiu nõuete täitmist 76 põhikoolis ja gümnaasiumis. Inspektorid tuvastasid 347 rikkumist ja tegid 69 ettekirjutust.

TALLINN, 16. märts — Sputnik. Enim probleeme oli korrast ära treppide ja koridoridega. Puudulikuks osutus ka õpetajate tervisekontrolli korraldus, seisab Tööinspektsiooni veebilehel.

Suur aitäh kõikidele õpetajatele! >>

Koolides juhtub enim tööõnnetusi komistamise ja kukkumise tagajärjel. Seetõttu keskenduski sihtkontroll liikumisteede ohutusele. Tähelepanu pöörati ka töökohtade ergonoomiale, tervisekontrollidele ning töökeskkonna juhtimise süsteemi toimimisele.

Ligi pooltes kontrollitud koolides olid liikumisteed ohtlikud: esines ebatasasusi, trepiastmed või põrandakattematerjal oli katkine, koridorid alavalgustatud, põrandal vedelesid juhtmed või oli koridorides liikumine takistatud. 12% koolides oli probleeme ventilatsiooniga: see oli kas liiga nõrk, liiga tugev või puudus üldse. Mitmes keemiaklassis puudus väljatõmbesüsteem.

Probleeme esines ka tööruumide alavalgustusega. Tõsiselt jättis soovida töötajate tervisekontrolli korraldus, sest vaid 16% kontrollitud koolide töötajad olid käinud töötervishoiuarsti juures. Pea pooltes külastatud koolidest oli varasemalt juhtunud tööõnnetus. Paraku ei olnud mitte kõikjal tehtud õnnetusest järeldusi, kuidas sarnaseid olukordi tulevikus vältida.

Tööinspektsiooni peadirektori Maret Maripuu sõnul tuleb koolijuhtidel töökeskkonnale suuremat tähelepanu pöörata.

"Nii mitmeski koolis nägime probleeme, mille parandamine nõuab kooli omanikult investeeringut, et parandada katkised trepid ning tagada vajalik ventilatsioon. Samas saab mitmed ohuolukorrad parandada ka väheste vahenditega, korjates vedelevad juhtmed maast ning hoides käiguteid vabana," ütles ta.

"Sihtkontrolli tulemustest edastasime ülevaate ka kohalikele omavalitsustele ning haridus- ja teadusministeeriumile. Ohutum töökeskkond õpetajatele vajab koolide omanike suuremat tähelepanu. Hoolimine õpetajate tervisest ja ohutusest loob turvalisemad olud ka õpilastele ning kooli külalistele," lisas Maripuu.

Eelmisel aastal registreeriti haridusasutustes 155 tööõnnetust, mis valdavalt olid põhjustatud kukkumisest ja komistamisest. Selliste õnnetuste tõttu on töötaja töölt eemal keskmiselt enam kui 20 päeva.

Sihtkontrolli käigus külastasid tööinspektorid 76 kooli Harjumaal, Järvamaal, Läänemaal, Põlvamaal, Pärnumaal, Raplamaal, Tartumaal, Valgamaal, Viljandimaal ja Võrumaal.

Tänavu jaanuarist tõusid Tallinna kooliõpetajate palga alammäär 9,5 % ehk seniselt 1050 eurolt 1150 euroni ning koolijuhtide palk keskmiselt 9%, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Vastavalt kokkuleppele on 1. jaanuarist klassiõpetaja, põhikooli aineõpetaja, gümnaasiumi aineõpetaja, õpiabirühma õpetaja, kutseõppeasutuse üldharidusainete õpetaja, kutseõpetaja ning üldhariduskooli pedagoogi töötasu alammäär 1150 eurot kuus.

Tallinna õpilased ja õpetajad katsetavad uutmoodi õppimist >>

Õpetajate päeval, 5. oktoobril avasid abilinnapead Eha Võrk ja Mihhail Kõlvart Lasnamäele aadressile Uuslinna tn 3a kerkinud Õpetajate Kodu. Majas asuvad eluruumid anti üürile Tallinna linnas asuvas koolieelses lasteasutuses, põhikoolis, gümnaasiumis, huvikoolis või kutseõppeasutuses töötavatele õpetajatele, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Tagid:
töökeskkond, ohutus, õpetajad, rikkumine, tervis, koolid, Tööinspektsioon, Maret Maripuu, Eesti

Peamised teemad