14:48 02. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1116
  • RUB77.4378
Haridus
lühendatud link
7120

Terviseameti märtsis Tartus Karlova koolis tehtud kontrollkaalumine näitas, et algklasside õppematerjal kaalub lubatust enam. Amet juhib nii lapsevanemate kui haridustöötajate tähelepanu sellele, et lapse kooliranitsa raskus ei tohiks algklassis ületada kolme kilogrammi.

TALLINN, 4. aprill — Sputnik. Kaalumisel selgus, et õpiku kaal või õppeaine õpiku ja töövihiku kaal kokku ületavad lubatud õppekirjanduse kogukaalu, milleks on 1.-3. klassis 400 grammi ja 4.-6. klassis 450 grammi, teatab Terviseamet.

Reps: lastele antakse liiga palju kodutöid teha >>

Näiteks 1. klassis on teisel poolaastal kasutusel eesti keele õpik kaaluga 489 grammi, millele lisandub töövihik kaaluga 232 grammi, kaaludes lubatud 400 grammi asemel kokku enam kui 700 grammi.

Õpilaste ranitsad kaaluvad lubatust rohkem
© Sputnik / Владимир Федоренко

Neljandas klassis kaalusid inglise keele õpik ja selle juurde kuuluv töövihik kokku 639 grammi ning eesti keele õpik koos töövihikuga kokku 703 grammi.

Tervisameti keskkonnatervise osakonna peaspetsialist Kaili Sillamaa sõnul peaks 1.-3. klassi õpilase koolikott kaaluma kuni 3 kilogrammi. "Paremat kaalu aitaks kindlasti saavutada õpikute dubleerimine – kodus ja koolis võiksid olla kasutusel eraldi komplektid," ütles Sillamaa.

Lapsevanemad saavad lapse koolikoti raskust vähendada ka õhemaid vihikuid ja muid kergemaid koolitarvikuid ostes. Samuti tuleb koolikotti lapse keha tasakaalustatud arengu huvides vähemalt algkoolis kanda mõlemal õlal.

Eelistama peaks konkreetse vormiga ranitsat, sest vormitu koolikott vajub lapse alaseljale ja pikaajaline vale seljaasend võib põhjustada selgroo kõverdumist.

Eesti algklassiõpilaste ranitsad on enamasti raskemad kui seaduses lubatud, selgus ka Eesti Õpilasesinduste Liidu eestvedamisel korraldatud kaalumiste käigus, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti 2016. aasta oktoobris.

Prantsusmaa kehtestab koolikohustuse juba kolmandast eluaastast >>

Kokku kaaluti 1621 ranitsat, millest 60,3 protsenti kaalusid rohkem kui seaduses sätestatud piirnorm lubab. Keskmise koolikoti raskus oli 3,56 kilogrammi, sellest õppematerjalide keskmine kaal oli 2,7 kilogrammi ning tühja koti raskus jäi poole kuni pooleteise kilo vahemikku.

Õppekirjandusele esitatavad tehnilised nõuded on kehtestatud haridus-ja teadusministeeriumi määrusega, mille kohaselt ei tohi esimeses õppeastmes õpiku ja töövihiku kogukaal ületada 400 grammi ning teises kooliastmes 450 grammi.

Koolilapsed peavad tegema liiga palju kodutöid ja vedama endaga kaasas liiga palju koolitarbeid, ütles haridusminister Mailis Repsi intervjuus Lõuna-Eesti Postimehele, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti viitega Pealinnale jaanuaris.

USA lapsevanemad ostavad lastele kuulikindlaid koolikotte, illustreeriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Minsitri sõnul tasuks mõelda, kas lapsel on ikka nii palju vaja teha kodutöid. "Kodutööd on traditsioon, sest nii on lihtsam. Tegelikult on see metoodika küsimus. On olemas metoodikad, mis ei nõua kodutööde tegemist.

Psühhoterapeut: vilets mälu on lapse puhul parandatav >>

"Kas oleme valmis kaotama kodutööd ära? Kardan, et mitte kõikides koolides. Aga loodan, et ajapikku loome selleks võimalusi. Enamik välismaal õppinud lapsi ütleb, et kõige suurem vahe Eesti kooliga võrreldes on seal see, et kodutöid ei anta," ütles Reps.

Tagid:
koolilapsed, lapsed, tervis, algklass, liigkaal, koolikott, Terviseamet, kool, Kaili Sillamaa, Eesti

Peamised teemad