21:24 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Haridus
lühendatud link
5410

Nordea kontserdisaalis dikteerib etteütlust vene popstaar ja Eurovisiooni lauluvõistluse täht Dima Bilan, Vene kultuurikeskuses aga teatri- ja filminäitleja Viktor Suhhorukov, kes tegi pearolli Hardi Volmeri filmis "Minu Leninid".

TALLINN, 7. aprill — Sputnik. 14. aprillil kirjutavad huvilised üle kogu maailma venekeelset nn totaalset etteütlust juba 15. korda. Tallinnas toimub etteütlus kuuendat aastat ja tänavu tehakse seda kolmes paigas, kirjutab Pealinn

Vene keele huvilised on oodatud osalema ülemaailmsel etteütlusel >>

Nordea kontserdisaalis dikteerib kell 14 etteütlust vene popstaar ja Eurovisiooni lauluvõistluse täht Dima Bilan ja Vene kultuurikeskuses teatri- ja filminäitleja Viktor Suhhorukov, kes tegi pearolli Hardi Volmeri filmis "Minu Leninid". Kolmas kirjutamispaik on Tallinna ülikool, kus teksti loeb keeleteadlane Natalia Tšuikina.

Igal aastal loob etteütluse teksti mõni tuntud vene kirjanik. Mullu Leonid Juzefovitš, 2016. aastal Andrei Usatšov, 2015 Jevgeni Vodolazkin, 2014 Aleksei Ivanov ja 2013 Dina Rubina.

"Sel aastal tuleb esitamisele vene keeles kirjutava tatari kirjaniku Guzel Jahhina tekst," ütles Tšuikina. "Tegemist on väga huvitava noore naiskirjanikuga, kel väga piltlik keel. Jahhina on väga terava kriitilise pilguga kirjanik, kes ei karda rääkida ka näiteks küüditamise teemal."

Jüri Ojamaa tõlkes jõudis Jahhina teos "Zuleihha avab silmad" mullu ka eesti lugejani. Jahhina ise loeb oma teksti tänavu ettevõtluse pealinnaks valitud Vladivostokis.

Kes vene keelt emakeelena ei kõnele, saavad Tšuikina sõnul oma oskused proovile panna samuti Tallinna ülikoolis. "Kõrval-auditooriumis toimub paralleelselt vene keele TruD test," rääkis Peterburi riiklikust ülikoolist filoloogiateaduste kandidaadi kraadi pälvinud Tšuikina.

E-etteütlust kirjutas rekordarv inimesi >>

Oodatud on kõik vene keelt võõrkeelena õppivad huvilised sõltumata keeletasemest. "Testi ei tasu võtta nagu tasemeeksamit, vaid pigem kui hea tagasiside andjat," ütles Merike Aruvee Tallinna ülikooli haridusinnovatsiooni keskusest.

"Kasutame ju võõrkeelena vene keelt enamasti vaid piiratud ulatuses. TruD testi tegemine annab hea ülevaate, kuidas oskame keelt, mida me igapäevaselt kasutame, ka kirjutada. Kedagi kellegagi ei võrrelda, hea enesepeegelduse annab testi tegemine aga kindlasti," lisas Aruvee.

Etteütluse vorm on Aruvee sõnul tõhus viis ka eesti keele lihvimiseks. "Näeme ju, kuidas avalikes tekstides tehakse üsna palju vigu," ütles Aruvee. "Osalt ka seepärast, et keeletoimetajaid palgatakse vähem."

Traditsiooniliselt loeb etteütlust ette tuntud inimene, see aasta astus vene keele huviliste ette miniseriaali „Edasi, gardemariinid! täht Dmitry Kharatyan
© Sputnik / Вадим Анцупов

Eelkõige kasvatab etteütlus Aruvee sõnul analüüsivõimet. "Etteütlus ergutab edaspidi säutsude kõrval pikemat teksti kirjutades rohkem järele mõtlema ja analüüsima, ehk ka tekste teistele kontrollimiseks üle lugeda andma," ütles Aruvee.

"Etteütlus kontrollib ortograafiat. Saame teada, kuidas õpilased õigekirja valdavad. Hiljutine rekordarv osalejaid emakeelepäeva e-etteütlusel näitas, et inimesi huvitab õigekiri ja korrektsus on aktuaalne," lisas Aruvee.

Tallinnas toimub TruD kolmandat korda. Registreerimine on tänasest avatud kodulehel https://totaldict.ru/tallinn.

Möödunud aastal Tondiraba Jäähallis toimunud aktsioonil Totalny Diktant osales ligi 3000 inimest, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti. Etteütluse kirjutanute arv Tallinnas osutus kõige suuremaks väljaspool Venemaad.

Kõige rohkem vene keele huvilisi väljaspool Venemaad kogunes Ürümqis (Hiina), Ulaanbaataris (Mongoolia) ning Tbilisis (Gruusia). Seekord on taotlusi veelgi rohkem — nüüd on neid 45 riigist ja 124 linnast, sealhulgas ka Tallinnast.

Inimeste võõrkeelte oskust ja hinnanguid oma keeleoskusele on küsitud rahvusvahelises täiskasvanute oskuste uuringus PIAAC (Programme for the International Assessment of Adult Competencies). Eesti tööealiste elanike hulgas on kõige rohkem — 81% vene keelt mingil tasemel oskajaid, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti veebruaris.

Võõrkeelte oskus aitab leida tööd ja saada suuremat palka >>

Haridus- ja Teadusministeeriumis valminud analüüs näitab, et keelteoskus mõjutab oluliselt nii töö leidmist kui palganumbrit ning kahe võõrkeele oskamine on Eesti tööturul oluliselt kõrgemalt tasustatud kui ühe võõrkeele oskus.

Peamised teemad