11:48 18. August 2018
Kuula otse
 • USD1.1391
 • RUB76.8166
Digiseadmed jõuavad koolidesse juba uue õppeaasta alguses, illustreeriv foto

Koolide digioskuste õpetamine viiakse uuele tasemele

© Pixabay
Haridus
lühendatud link
1810

Riik toetab sel aastal enam kui seitsme miljoni euroga koolide digitaristute ja digioskuste õpetamise uuele tasemele viimist. Digiseadmed jõuavad koolidesse juba uue õppeaasta alguses.

TALLINN, 26. aprill — Sputnik. "Õpilaste digioskuste arendamise, IT-õppe ja e-hindamise läbiviimise üheks suureks murekohaks on puudus piisaval hulgal seadmetest. Soovime, et see ei saaks takistuseks kaasaegse ja võimalusterohke hariduse pakkumisel," põhjendas Haridus- ja Teadusministeeriumi e-teenuste osakonna juhataja Andres Ääremaa riigi toetust, edastab ministeerium. 

Tasemetöö annab võimaluse mõõta õpilaste digioskusi >>

"Riigi abiga jõuab koolidesse piisaval hulgal digivahendeid loomaks senisest oluliselt paremad võimalused digipöördeks koolides," lisas Ääremaa.

Ministeerium toetab koolipidajaid digiseadmete nagu sülearvute, lauaarvute, multimeediaarvutite ja nutiprojektorite soetamisel. Toetuse eesmärk on lisaks IT-õppe pakkumise laiendamisele tagada ka koolide valmisolek 3., 6., 10. ja 12. klasside e-hindamise läbiviimiseks ning digitaalse õppevara kasutamiseks.

Kõik seadmed soetab Haridus- ja Teadusministeerium keskselt ning need jagatakse koolipidajatele lähtuvalt õpilaste arvust ja koolipidajate esitatud soovidest seadmete osas. Koolipidajate omafinantseeringu kohustus puudub. Toetusmeetme detailne info on koolipidajatele saadetud ning soove ootab Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutus 7. maiks.

Koolipidajal on kohustus tagada alates 2019/2020. õppeaastast keerukamate IT-oskuste nagu programmeerimise, robootika või 3D disaini õppe kättesaadavus kõigile õpilastele. Lisaks kohustub koolipidaja tagama riistvara edaspidise eesmärgistatud ja sihipärase kasutuse ning jätkama ja toetama digitaristu edasist kaasajastamist.

Täpne toetuse abil eraldatavate seadmete arv otsustatakse lõplikult pärast koolide vajaduste koondamist ja riigihanke läbiviimist ministeeriumi, Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutuse, Sihtasutus Innove ning Eesti Valdade ja Linnade Liidu koostöös. Toetust saavad kõik põhikoolid, gümnaasiumid ja kutseõppeasutused. Riigi poolt soetatud seadmed jõuavad koolidesse hiljemalt oktoobri lõpuks.

Moodne õppevara jõuab koolidesse >>

Tallinna koolidele mõeldud, Balti riikide esimeses Lego innovatsioonilaboris peetud tundides saavad õpilased ise roboteid ehitada, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti märtsis. Tallinna 21. kool avas linna projekti raames veebruari keskel nutistuudio.

Kevadel sama kooli lõpetanud Markkus Millendi sõnul on tähtis see, et uusi aineid saab õpetada senisest põnevamalt. "Uudne labor annab hea võimaluse õpetada noortele robootikat mängulisel viisil," ütles Millend. "See võib ärgitada ka tulevast eriala valikut."

Tallinna projekt #EduInnoLab on jõudnud neljanda innovatsioonilabori avamiseni – 7. märtsil avas uksed Pelgulinna Gümnaasiumi (Mulla 7) aerokool. Kooli IT-arendusjuhi Birgy Lorenzi sõnul rajati droonilabor ehk aerokool selleks, et uurida, kuidas droonide kasutamisega õppetööd praktilisemaks muuta.

"Tehnoloogia ja robootika areng on üha kiirem ning mehitamata sõidukite kasutamisvaldkond aina laieneb. Nagu teame, on droonid juba kasutuses nii ärisektoris ja põllumajanduses kui ka riigikaitses," rääkis Lorenz.

Tallinna Haridusameti juhitava projekti #EduInnoLab käigus luuakse innovatsioonilaborid kaheksasse haridusasutusse. Laboritesse koondatakse teadmised ja oskused, kuidas uuenduslikke seadmeid ja meetodeid õppetöös rakendada ning head lahendused leiavad edaspidi koha õppekavades.

Projekti raames avatakse koolides kaks Lego innovatsioonistuudiot, kaks Makeblock'i stuudiot, üks aerokool ja üks liitreaalsuse stuudio ning lasteaedades kaks roboaeda.

Tallinna õpilased ja õpetajad katsetavad uutmoodi õppimist >>

Projektis osalevad Tallinna Kullatera Lasteaed, Tallinna Liikuri Lasteaed, Tallinna 21. Kool, Tallinna 53. Keskkool, Tallinna Kesklinna Vene Gümnaasium, Tallinna Lilleküla Gümnaasium, Pelgulinna Gümnaasium ning Tallinna Südalinna Kool.

Tagid:
digivahend, IT, digioskused, digi, taristu, arvuti, haridus, koolid, Haridus- ja teadusministeerium, Andres Äremaa, Eesti

Peamised teemad

 • Venemaa president Vladimir Putin ja Austria välisminister Karin Kneissl (punases mantlis)

  Putini nelja aasta tagune kohtumine Berlusconiga üksnes toonitab presidendi eelseisva Austria-külastuse erakordset iseloomu. Karin Kneisslit seob Venemaa presidendiga lühiajaline, hiljutine ja sugugi mitte ametlik tutvus.

  23
 • Illustreeriv foto

  USA-l on 2018. aastaks kaheksa sõjalist stsenaariumi, nendest kaks sõjaks Venemaaga. Selleks ühe järgi võib American Council on Foreign Relations analüütikute arvates põhjuseks saada "tahtlik või ettekavatsematu Venemaa ja NATO vaheline sõjaline vastasseis Venemaa enesekehtestava käitumise tõttu Ida-Euroopas".

  58
 • Hispaania hävitaja Eurofighter lasi Pangodi kohal õhuharjutusalal eksikombel välja õhk-õhk tüüpi raketi AMRAA

  Vaatamata süsteemsele tegutsemisele ei ole Hispaania hävitajalt eksikombel välja lastud raketi asukohta tuvastatud ning kõik mõistuspärased variandid on praeguseks ammendunud.

  26