15:34 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Haridus
lühendatud link
12723

Ühenduse Vene Kool Eestis esindaja Alissa Blintsova jagas Sputnik Eestiga Euroopa Vähemusrahvuste Föderaalliidu kongressi esimese päeva üksikasju.

TALLINN, 22. juuni — Sputnik. Neljapäeval, 21. juunil alustas Hollandis Leeuwardeni linnas oma tööd Euroopa Vähemusrahvuste Föderaalliidu (FUEN) ehk nagu seda ajuti nimetatakse, Euroopa Vähemusrahvuste Föderaalse Liidu 63. iga-aastane kongress. Eesti poolt osaleb sellel kongressil MTÜ Vene Kool Eestis nõukogu liige Alissa Blintsova ning 22. juunil liitub temaga sama ühenduse aktivist Dmitri Suhhoroslov.

Alissa Blintsova lausus Sputnik Eestile, et eelmise kongressiga võrreldes täheldas ta teatud muutusi sellest osavõtjate arusaamises olukorrast Ukrainas ja Balti riikides.

Kui tema sõnul võis mõned aastad tagasi kuulda pööraseid väiteid Venemaa "agressioonist" Ukrainas, siis nüüd väljenduvad kõik sel teemal küllaltki ettevaatlikult ja vaoshoitult. OSCE peasekretariaadi direktor Paul Bekkers, teatas Blintsova, mainis vaid, et nad "seiravad" keerulist olukorda droonide abil.

Üks kongressist osavõtja täheldas, et rahvusvähemuste õigused koosnevad kolmest komponendist: rahvusvähemuste eneste aktiivne huvitatus oma õigustest, emariigi poolne toetus ning oma valitsuse toetus. Aga kui kasvõi üks neist komponentidest võrdub nulliga, siis võrdub kogu korrutis nulliga.

Riias toimus "Vihaleaetud lapsevanemate marss">>

Blintsova leiab, et kongressil Balti riikidest pärit venelastest osalejate kõige globaalsemaks saavutuseks on osutunud see, et praegusel ajal on peaaegu kõikides esinemistes punase niidina kõneaineks venekeelsed koolid ja venelaste keelelised õigused Eestis, Lätis ja Leedus.

"Inimesed saalis ahmisid õhku, kui Tatjana Ždanok Lätist rääkis sellest, kuidas seal rahvusvähemuste koole suletakse. Kõikjal Euroopas avatakse koole, aga Lätis ja Eestis suletakse," jagas Blintsova kõneldu üksikasju.

Ei saadud läbi ka ilma huumorita. Blintsova rääkis, kuidas pärast tema selgitusi selle kohta, et venelased ei ole Eestis mingid sisserändajad, vaid on seal sündinud, lausus üks sloveeni naljahammas: "Ahsoo! Nii et te juba sündisite immigrantidena!"

Vene Kool Eestis FUEN-i kongressil
Tallinna abilinnapea Mihhail Kõlvarti sõnul on lähiajal oodata kolme venekeelse kooli taotlust võimaldada neile erisust eesti keele õpetamisel gümnaasiumis
© Sputnik / Вадим Анцупов

Euroopa Vähemusrahvuste Föderaalliidu kongressi peamiseks arutlusteemaks on keeleline mitmekesisus Euroopas. Koos sellega toimub eesrindlike meetodite ja tegevusmudelite vahetamine rahvusvähemuste õiguste kaitsmise valdkonnas.

Kongresside korraldamisega tegelevad rahvusvähemuste esindajad ning kongressidel on kohal ka Euroopa Parlamendi liikmeid ja OSCE esindajaid. Istungjärgu lõpuks võetakse vastu resolutsioon, millel on soovituslik iseloom, ja mis antakse üle Euroopa Parlamendi saadikutele.

Ühendus Vene Kool Eestis astus FUEN-i liikmeks kaks aastat tagasi.

Tallinn küsib valitsuselt kolmele koolile õppekeele erandit>>

Lapsed saavad võimaluse nädalas 20 tunni ulatuses tasuta lasteaias olla, illustreeriv foto
© Sputnik / Владимир Астапкович

Vene Kool Eestis (VKE) on ette valmistanud oma resolutsiooni eelnõu Eesti rahvusvähemuste kohta, mida kongressist osavõtjad arutama asuvad. VKE arvates vähendatakse teadlikult venekeelse kogukonna olulisust, seevastu eesti keele olulisust vägisi liialdatakse. Nimelt see probleem saabki üheks VKE esindajate Euroopa kolleegidega arutamise teemaks.

FUEN-i eesmärgid ja ülesanded

Euroopa Vähemusrahvuste Föderaalliit asutati Pariisis 20. novembril 1949. aastal ja selle esimesest kongressist võttis osa vaid 200 inimest. Esimestel aastatel seisid organisatsiooni eesotsas separatistid, kuid aja jooksul on FUEN kujunenud Euroopa põliste vähemusrahvuste konföderatsiooniks.

Konföderatsiooni tegevus hõlmab ka Euroopa Liidu poolt toetatud projekte mitmekeelsuse küsimustes ja arutelusid Euroopa Parlamendiga.

Tagid:
venekool, Vene Kool Eestis, FUEN, Tatjana Ždanok, Alissa Blintsova, Eesti

Peamised teemad