05:01 28. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Haridus
lühendatud link
28 0 0

Vastavaldatud OECD haridusstatistika kogumik Education at a Glance 2018 toob esile, et Eestis on alus- ja põhihariduse saamise võimalused teiste riikidega võrreldes väga õiglased.

TALLINN, 11. september — Sputnik. Seda eriti lasteaia puhul, kus käimine ei sõltu erinevalt suurest osast OECD riikidest lapsevanema haridustasemes, teatas Hartidus- ja Teadusministeerium. "OECD võrdlus kinnitab, et oleme oma haridussüsteemiga õigel teel, me ei tee lastel vahet ega jaga neid gruppidesse," ütles haridus- ja teadusminister Mailis Reps tänasel kogumiku esitlusel.

Suur hulk koole alustab uut õppeaastat õpetajate puudusega >>

"Tahame veelgi edasi liikuda ja näiteks alushariduse kättesaadavust parandada, sest nagu ka OECD kinnitab, on see kõige parem viis jõuda tõepoolest iga lapseni. Selleks plaanime näiteks alustada läbirääkimisi, et muuta lasteaed osaliselt või täielikult tasuta kättesaadavaks," lisas Reps.

OECD toob välja ka Eesti õpetajate palgatõusu, mis on viimastel aastatel olnud üks OECD riikide kiiremaid, ulatudes üle 50 protsendi.

"Absoluutnumbrites on meie õpetajate palgad võrreldes rikkamate riikidega tagasihoidlikud ja just seepärast peab palgatõus jätkuma võimalikult kiirelt. kommenteeris Reps. "Õpetajate palk on aluseks ka sellele, et meil jätkuks ka edaspidi kõigi ainete õpetajaid ja üha tihedamaks muutuvas tööturukonkurentsis otsustaksid noored rohkem kooli kasuks."

OECD analüüsis ka soolisi erinevusi: naised jõuavad kõrghariduseni endiselt rohkem kui mehed, kuid meeste hõive on suurem. Lisaks pöörati tähelepanu välismaal sündinute võimalustele haridussüsteemis.

OSKA uuring: puudust tuntakse aineõpetajatest >>

Education at a Glance on üks peamisi ja suurimaid võrdleva haridusstatistika kogumikke, mille eesmärk on anda riikidele võrdlusvõimalus, millised on olnud nende hariduspoliitikate mõjud kõrvutades teiste riikidega.

Education at a Glance 2018 tehti ülemaailmselt samaaegselt avalikuks teisipäeval. Education at a Glance analüüsib 36 OECD liikmesriigi ning partnerriikide haridussüsteeme. Täies pikkuses ülevaade on kättesaadav OECD veebilehel.

Eelmisel nädalal avalikustatud OSKA hariduse ja teaduse uuring näitab, et Eestis lasteaia- ja klassiõpetajaks õppijaid on piisavalt, kuid puudust tuntakse aineõpetajatest ja tugispetsialistidest, vahendas uduisteportaal Sputnik Eesti.

Kuigi õppijate tulemused rahvusvahelises võrdluses on suurepärased, on suurimaks väljakutseks Eesti hariduses õpetajate järelkasvu kindlustamine. Aineõpetajaks õppijaid on vähem, kui tarvis vanusest tingitud asendusvajaduse katmiseks tulevikus, puudu jääb eelkõige loodusteaduslike ainete ja matemaatika õpetajatest.

OECD raporti kohaselt on riikides, kus noorsootööle ja noortepoliitikale enam tähelepanu pööratakse, noorte usaldus riigi vastu suurem. Eestis usaldavad noored riiki enam kui vanemaealised, mis annab tunnistust noortepoliitika tulemuslikkusest, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Tagid:
õpilased, õpetajad, kättesaadavus, uuring, haridus, koolid, OECD, Haridus- ja teadusministeerium, Mailis Reps, Eesti

Peamised teemad