23:12 14. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Haridus
lühendatud link
3610

Teisipäeval, 6. novembril peetakse Tartu Ülikoolis Rootsi kuninga, Tartu Ülikooli asutaja Gustav Adolfi päeva. Lisaks tähistatakse 386 aasta möödumist Academia Gustaviana loomisest. Toimuvad kontsert, seminar ja avalikud loengud.

TALLINN, 6. november — Sputnik. Kell 12.30 algab auditooriumis Lossi 3–417 tähtpäevale pühendatud seminar "Rootsi keel kui vähemuskeel: soomerootslased ja eestirootslased". Esinevad Eva Liina Asu-Garcia Tartu Ülikoolist ja Elis Henell Soome Rootsi Rahvaparteist. Vestlust juhib rootsi keele ja kirjanduse külalislektor Maria Engqvist, teatas ülikool.

Tartu Ülikool on uue Euroopa parim ülikool >>

Kell 15 on Jakobi 2–114 võimalik kuulata tuntud Rootsi ajaloolase, diplomaadi ja raamatute autori Gunnar Wetterbergi ettekannet Rootsi ühest suurimast riigimehest Axel Oxenstiernast ja tema sõprusest Gustav II Adolfiga. Juttu tuleb ka sellest, kuidas riigikantsler Oxenstiernast sai pärast kuninga surma Rootsi riigi tegelik valitseja, keda peetakse Rootsi riigiaparaadi rajajaks.

Ajaloolane, suur XX sajandi ning Teise maailmasõja ajaloo asjatundja professor Magnus Ilmjärv
© Sputnik / Алексей Стефанов

Põhjamaade Ministrite Nõukogu Tartu esinduse juhataja Madis Kanarbiku sõnul on Gunnar Wetterberg oma valdkonna asjatundja, kes on kirjutanud põhjalikke uurimusi 17. sajandi Rootsi ühiskonnast ja ajaloost. "Peale selle on Wetterberg töötanud Rootsi välisteenistuses, Rahandusministeeriumis ja Rootsi Kohalike Omavalitsuste Liidus ning esindanud Rootsit diplomaadina ÜRO-s, OECD-s ja Euroopa Liidus," lisas Kanarbik.

Gunnar Wetterbergi loengule järgneb Tartu Ülikooli klassikalise filoloogia professori Janika Pälli ettekanne "Kreeka ime Rootsi suurvõimu ajastul". Seminari juhatab TÜ skandinavistika professor Daniel Sävborg.

Kell 17.15 asetatakse lilled Johan Skytte monumendi ja Gustav II Adolfi mälestusmärgi juurde.

Kell 18 algab ülikooli aulas barokkmuusika kontsert "Gustav Adolfi aegse armastuse võlu ja valu". Esinevad kontratenor Ka Bo Chan ja barokkansambel Corelli Consort ajastu pillidel: Mail Sildos barokkviiulil, Villu Vihermäe viola da gamba"l ning Robert Staak lautol. Tartu Ülikooli mõtteloo professor Pärtel Piirimäe räägib ülikooli asutamisest. Kontsert on tasuta.

Ürituse korraldavad Tartu Ülikool, Tartu Ülikooli skandinavistika osakond, Rootsi Suursaatkond Eestis, Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Eestis ja Soome Instituut.

Tartu ülikoolis alustab õpinguid rekordarv välistudengeid >>

Briti ajakiri Times Higher Education seab pingeritta pärast 2004. aastat Euroopa Liiduga ühinenud 13 riigi 53 parimat teadusülikooli ja esikohal on Tartu Ülikool. Teise Eesti ülikoolina on edetabelisse mahtunud Tallinna Tehnikaülikool, mis on 18. kohal, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti kevadel.

"Tartu Ülikool ei keskendu oma arengukavas ja tegevustes edetabelikohtade tagaajamisele, kuid loomulikult on sellist hinnangut väga meeldiv lugeda," kommenteeris THE tulemust Tartu Ülikooli arendusprorektor Erik Puura. "See tähendab, et nii meie ülikoolis kui ka Eesti riigis on senine areng olnud kiirem kui mujal uues Euroopas."

Tartu Ülikooli üliõpilaste ridadesse lisandub 4359 õppurit, neist 2568 asuvad haridust omandama kõrghariduse esimeses astmes. Võrreldes eelmise aastaga on kasvanud nii vastuvõetud üliõpilaste koguarv kui ka välistudengite hulk, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti septembri algul.

24. augustil toimus Tartu Ülikooli nõukogu ja senati avatud istungil tänavu kevadel TÜ rektoriks valitud professor Toomas Asseri inaugureerimine. Mullu kevadel tagasi ametisse valitud Tartu ülikooli rektor Volli Kalm suri ootamatult 23. detsembril 2017.

Tartu Ülikool (lühend TÜ) on vanim ja suurim Eestis tegutsev ülikool. Ainukese ülikoolina Baltimaades kuulub Tartu Ülikool 2% maailma parimate sekka.

Tartu ülikooli asutamisaastaks loetakse aastat 1632, mil Tartus avati ametlikult Academia Gustaviana. Selle ajalukku jääb mitmeid katkestusi ja erinevaid perioode. Eestikeelse ülikoolina alustati tööd 1919. aastal. 1940-1941 ja 1944-1989 kandis ülikool nime Tartu Riiklik Ülikool (lühend TRÜ).

Tagid:
seminar, kontsert, asuataja, haridus, kuupäev, Academia Gustaviana, , Gustav Adolf, Rootsi, Tartu, Eesti

Peamised teemad