07:49 29. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1727
  • RUB92.3025
Haridus
lühendatud link
13810

Venemaalt Tallinna saabunud üliõpilased kohtusid Venemaa suursaadikuga Eestis Aleksandr Petroviga ja küsisid temalt otse riigi majandusolude kohta ning said teada, mismoodi toimub kultuurivahetus.

TALLINN, 13. detsember — Sputnik, Ilona Ustinova. Kolmpäeval, 12. detsembril toimus Tallinnas Venemaa saatkonna hoones Venemaa rahvamajanduse ja avaliku halduse akadeemia (RANHiGS/RANEPA) üliõpilaste kohtumine Venemaa suursaadikuga Eestis Aleksandr Petroviga, kes vastas põhjalikult noorele põlvkonnale huvipakkuvatele küsimustele.

Venemaa tudengid usuvad suurde sõprusesse Eesti ja Venemaa vahel >>

Oma lühidas sissejuhatavas sõnavõtus märkis Petrov, et viimastel aastatel on kasvamas Venemaalt Eestisse ka Eestist Venemaale tulevate turistide arv ning kahe viimase aasta vältel on täheldada ka kaubakäibe kasvu. Kuid peaasi on tema sõnul see, et väga sageli tuleb kuulda küsimusi selle kohta, millal õnnestub normaliseerida suhted kahe riigi vahel.

"Siin näeme põhjust säilitada teatud liiki optimismi meie riikide tuleviku suhtes," rõhutas suursaadik.

© Sputnik / Вадим Анцупов
Venemaa suursaadik Eestis Aleksandr Petrov

Ühtlasi tõstis ta eriti esile piiriülese koostöö kultuurivahetuse valdkonnas. Üks kõige olulisemaid sündmusi on trms hinnangul teatrifestivali Kuldne Mask korraldamine.

Mis keeles diplomaadid omavahel räägivad

Kohtumisel suursaadik Aleksandr Petroviga huvitasid vene üliõpilasi kõige enam küsimused, mis on seotud riigi eesti- ja venekeelse elanikkonna isikutevaheliste suhetega, mis keeles Venemaa ja Eesti diplomaadid omavahel räägivad ja kas ei esine mingisugust ahistamist rahvusliku tunnuse alusel.

"Kuldne Mask Eestis" ühendab taas eesti- ja venekeelse publiku >>

Küsimustele vastates märkis Petrov, et Eesti rahvastikust on keskeltläbi 30% kaasmaalasi, kellest paljud valdavad suurepäraselt riigikeelt. Vene õppekeel on alles hoitud 78 koolis, kuid seejuures õpetatakse gümnaasiumiastmes 60% õppeainetest eesti keeles.

Mis aga puudutab üldist olukorda riigis, siis võitlus vene keele säilimise eest on saadiku sõnul käimas ja jätkub. Ta rääkis ka riigis toimivast keeleinspektsioonist, kes hoiab silma peal, etametnikud ja riigiteenistujad kõneleksid omavahel tingimata riigikeeles ning jälgib sedagi, et teenindussektoris oleksid samuti hea keeleoskusega töötajad.

Samas valivad Eesti ja Venemaa diplomaadid ametlikel kohtumistel kõige sagedamini suhtluskeeleks vene keele.

"Kui neil on kõne all suhtlemine vene keeles, siis reeglina probleeme ei teki. Mõnikord esineb juhtumeid, mil eestlaste noorema põlvkonna esindajad ministeeriumitöötajate seast eelistavad rääkida inglise keelt," selgitas Petrov.

Milliste õpikute järgi Eestis ajalugu õpetatakse

Veel üks õliõpilasi huvitanud küsimus oli see, mismoodi esitatakse ajaloolisi fakte läinud sajandi sündmustest ja kas need on vene ja eesti koolidele mõeldud õpikutes erinevad.

Suursaadik märkis, et koolilapsi õpetatakse ühesuguse õppekava alusel, kuid tuleb kokku puutuda võltsimiskatsete ja spekulatsioonidega ajaloolise mälu osas.

Eesti Antifašistlik Komitee: aga kui keegi tahab järsku püstitada koolimajja Stalini büsti? >>

Eriti pahandas teda see, kui ühes eesti koolis seati üles SS-ohvitseri büst. Venemaa suursaatkonna poolt saadeti haridusministeeriumile kiri nõudmisega see mälestussammas minema viia.

Ja see ei ole suursaadiku sõnul ainus juhtum, mil ilmneb ajaloofaktide eiramist, aga ka mõnede pseudoteaduslike uuringute esilekerkimist.

Eesti ja vene üliõpilaste vahetamine

Vastates küsimusele sellest, kas eesti üliõpilaste seas on huvi kõrgema hariduse omandamiseks Venemaal, rääkis Aleksandr Petrov etteantud kvootidest. Tänavu eraldati 95 eelarvelist kohta õppimiseks Venemaa kõrgkoolides. Suurim nõudlus kõigi õppesuundade seas oli abiturientidel arstiteaduse järele.

"Igal aastal taotleme selle kvoodi suurendamist. Päris täpset statistikat meie käsutuses küll pole, ent Eesti kõrgkoolides õpib küllaltki arvukalt üliõpilasi Venemaalt," ütles Petrov.

Huvi pakuvad koostööküsimused

Venemaa rahvamajandusakadeemia üliõpilane Artjom Kurnosov tuli esmakordselt Tallinna, et saada oma õpingute raames õhe Balti riigi eluolust rohkem teada saada.

Студент Российской академии народного хозяйства Артем Курносов
© Sputnik / Вадим Анцупов
Üliõpilane Artjom Kurnosov

Sputnik Eestile antud kommentaaris märkis ta, et kõige enam huvitavad teda Venemaa Föderatsiooni ja Eesti Vabariigi koostöö küsimused, sealhulgas kultuuri- ja haridusalased ühisprogrammid, aga ka ajaloolised aspektid.

"SS-lastele mälestusmärkide pütitamine tekitab minus muidugi nördimust. See on mõeldamatu, kuidas midagi sellist saab toimuda," ütles Kurnosov.

Venemaa suursaatkonna ja ülikooli kuraatorite poolt koostatud ametliku programmi kõrval huvitab Tallinn üliõpilast ka arhitektuurilisest vaatevinklist.

Samal teemal

Tallinna linnavalitsuse delegatsioon läheb Peterburi-visiidile
Sputnik Eesti pressikeskuses räägitakse tasuta õppimisest Venemaa kõrgkoolides
Eesti – Peterburi: millised projektid lähimatel aastatel teoks saavad
Venemaa rahvusvaheline filmifestival avatakse Eesti filmi linastusega
Baltimaade noored kaasmaalased saavad näha "Peterburi muinasjuttu"
Tagid:
tudeng, haridus, Venemaa suursaatkond, Aleksandr Petrov, Eesti, Venemaa

Peamised teemad