22:54 11. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Haridus
lühendatud link
4310

Tartu Ülikool jõudis Times Higher Educationi (THE) ülikoolide edetabelisse rekordiliselt üheksas valdkonnas üheteistkümnest. Eluteaduste kõrge koht seab TÜ maailma tippülikoolide kõrvale.

TALLINN, 18. detsember — Sputnik. Novembri lõpul avaldatud THE maailma ülikoolide valdkondade võrdluses jõudis TÜ edetabelisse pea kõikide valdkondadega, mis tähendab, et nendel teadusaladel ollakse maailmas kõrgel kohal ja Baltimaade kõrghariduse tipus.

Venemaa üliõpilaste dessant "vallutas" Sputnik Eesti toimetuse >>

TÜ kõige edukam valdkond on eluteadused (ingl life sciences; sh bioloogiaga seotud erialad ning metsandus ja ökoloogia), millega ta on 126–150 parima ülikooli seas. Seejuures paistab TÜ eriti hästi silma artiklite tsiteeritavuse poolest, mis on THE edetabeli järgi ligilähedane Oxfordi Ülikooli tulemusega.

Samuti on oma kohta parandanud humanitaarteadused, mis jõudsid 301.–350. kohalt esimese 251–300 sekka. Esmakordselt on edetabelisse jõudnud ka psühholoogia (301–400), hariduse (301–400) ning äri ja majanduse (251–300) valdkonnad. Arvutiteadused ning sotsiaalteadused paigutuvad maailma parimate ülikoolide pingereas 251.–300., meditsiin 301.–400. ning loodus ja keskkonnateadused 401.–500. kohale.

"Kõrged edetabelikohad meie peamistes teadusvaldkondades on Tartu Ülikoolile suur tunnustus. Ehkki koht edetabelis pole meile eesmärk iseeneses, on see siiski väline hinnang, et valitud pikaajaline strateegia toimib õiges suunas," sõnas teadusprorektor Kristjan Vassil. "Eluteaduste kõrge koht pingereas ja võrreldavus maailma tippülikoolidega on tähelepanuväärne saavutus, mis inspireerib ka teiste valdkondade teadlasi," lisas ta.

THE maailma ülikoolide kvaliteediedetabelid avaldatakse igal sügisel. Edetabel koostatakse eri osakaaluga tulemusnäitajate põhjal, mis kirjeldavad õppekeskkonda, teadusuuringuid, avaldatud teadusartiklite tsiteeritavust, rahvusvahelisust ja teadmiste ülikoolivälist rakendamist.

Septembri lõpul avaldatud pingereas jäi TÜ üldine koht vahemikku 301–350 ehk THE järgi on TÜ maailma kõrgeimalt hinnatud ülikoolide 1,25% seas.

Briti ajakiri Times Higher Education seab pingeritta pärast 2004. aastat Euroopa Liiduga ühinenud 13 riigi 53 parimat teadusülikooli ja esikohal on Tartu Ülikool. Teise Eesti ülikoolina on edetabelisse mahtunud Tallinna Tehnikaülikool, mis on 18. kohal, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti kevadel.

Tartu Ülikooli teadlased pääsesid maailma mõjukaimate loodus- ja sotsiaalteadlaste sekka >>

Andmebaasi Clarivate Analytics Web of Science teadlaste mõjukuse ülevaates "Highly Cited Researchers report 2018" on nimetatud üle 6000 viimase kümnendi mõjukaima loodus- ja sotsiaalteadlase, kelle andmed põhinevad Web of Science´i andmebaasil.

Kui mullu loetleti ülevaates üle 3300 teadlase, kellest kuus olid seotud Tartu Ülikooliga, siis tänavu on selles 6000 maailma tippteadlast, kellest Tartu Ülikooliga on seotud kolmteist, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Tartu Ülikooli krüptograafia professor Dominique Unruh pälvis Euroopa Teadusnõukogu (ERC) üle 1,7 miljoni euro suuruse uurimisgrandi, millel on suur mõju ka Eesti avalike e-teenuste arendamisele ja küberturvalisusele, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti novembri lõpus.

Professor Unruh hakkab looma lahendust, mis võimaldab kaitsta tulevikus infotehnoloogiateenuseid võimsate kvantarvutite eest. Eesti e-teenused on praegu igati usaldusväärsed ja sissemurdmiskindlad. Neis kasutatakse aga krüptograafilisi süsteeme, mis ei ole lähitulevikus levima hakkavate kvantarvutite arvutusvõimsuse vastu piisavalt kaitstud.

Aastate pärast võivad kvantarvutid põhjustada küberturvalisusele suurt ohtu. See hakkab mõjutama kõike, alates ID-kaardiga sisselogimisest ning lõpetades õiguslikult siduvate dokumentide ja e-valimistega.

Professor Dominique Unruh sai ERC kõrgetasemelise teadusgrandi selleks, et töötada välja meetodid uute krüptoprotokollide turvalisuse matemaatiliseks tõestamiseks arvuti abil.

Samal teemal

Tartu Ülikooli rektoriks valiti professor Toomas Asser
TÜ asub koolitama tulevaste eesti keele majade töötajaid
TÜ raamatukogu ootab appi raamatuid puhastama
Tagid:
Tartu, Eesti, haridus,

Peamised teemad