16:30 18. Jaanuar 2019
Kuula otse
 • USD1.1396
 • RUB75.9004
Tudengid. Illustreeriv foto

Eelnõu muudab õppelaenu võtmise paindlikumaks ja õppuritele soodsamaks

© Sputnik / Алексей Мальгавко
Haridus
lühendatud link
6 0 0

Haridus- ja Teadusministeerium saatis teistele ministeeriumidele kooskõlastamiseks ning partneritele arvamuse avaldamiseks Õppetoetuste ja õppelaenu seaduse muutmise eelnõu, millega plaanib muuta õppelaenu võtmise tingimused paindlikumaks ja õppuritele soodsamaks.

TALLINN, 2. jaanuar — Sputnik. Kõrgharidusosakonna juhataja Margus Haidak märkis, et 1990. aastatest pärit õppelaenu süsteem on ajale jalgu jäänud ning õppelaenu võtjate hulk on pidevalt vähenenud juba kümmekond aastat, edastas Haridus- ja Teadusministeeriumi pressiteenistus.

"Samas ei ole muudatuse eesmärk suurendada õppelaenu võtjate arvu, vaid muuta tingimused soodsamaks ja arvestada senisest rohkem kehvemas majanduslikus olukorras olevate õppuritega. Kindlaks määratud intressist loobutakse, tagasimaksmise alustamiseks on võimalik saada ajapikendust ning kahe käendaja asemel nõutakse ühte."

Õppelaenu intressimäär on 1990. aastate algusest saati seadusega fikseeritud – 12 kuu Euribor pluss 2% aastas, kuid mitte vähem kui 5% aastas. Kui Eesti krooni kehtivuse ajal oli 5%-line intressimäär laenuvõtjale soodne, siis enam mitte, kuna seadusega sätestatud tingimused ei arvesta riigi paranenud krediidireitingut.

Eelnõu kohaselt on riigi tagatud õppelaenu intressimääraks krediidiasutuse ja laenusaaja poolt kokkulepitud intressimäär, kuid mitte rohkem kui 12 kuu Euribor + 3% aastas.

Narva tudengid
© Sputnik / Евгений Ашихмин

Eelnõus kirjeldatakse ka võimalusi, mille alusel on erandkorras võimalik tagasimakse alguse perioodi pikendada kuni 18 kuuni. Üheks selliseks võimaluseks on laenusaaja tervislik seisund, mis ei ole tal võimaldanud aasta jooksul tööle asuda. Teiseks võimaluseks on laenusaaja järsk ning erakorraline majandusliku olukorra halvenemine.

Eesti tudengid ehitavad Baltimaade esimese isejuhtiva vormeli>>

Enamus õppelaenusid võetakse käenduse alusel. Senise kahe käendaja või kinnisvara tagatise nõue asendatakse vähemalt ühe käendaja või kinnisvara tagatise nõudega. Kahe piisava sissetulekuga käendaja nõue takistab laenu taotlemisel sageli õppureid, kes on sotsiaalmajanduslikult keerulisemas olukorras. Pankade jaoks tähendab kahe käendaja nõue liigset administreerimiskulu.

Eelnõuga kaotatakse konkurss õppelaenu andvatele krediidiasutustele ning õppelaenu väljastamise õigus antakse kõigile Finantsinspektsioonilt tegevusloa saanud krediidiasutustele, kes on sõlminud riigiga õppelaenu andmise korraldamise lepingu.

Nagu seni, nii ka edaspidi on õppelaenu õigus võtta nii kutseõppuritel kui üliõpilastel nii täis- kui ka osakoormusega õppides.

Riik hakkab kustutama raske puudega laste vanemate õppevõlga>>

Eelnõu saadeti kooskõlastamiseks ministeeriumidele ja arvamuse avaldamiseks Eesti Üliõpilaskondade Liidule, Eesti Rektorite Nõukogule, Rakenduskõrgkoolide Rektorite Nõukogule, Eesti Õpilasesinduste Liidule, Eesti Kutseõppe Edendamise Ühingule ja krediidiasutustele.

Möödunud suvel käis kooskõlastusringil seaduse muutmise väljatöötamiskavatsus ning eelnõu koostati vastavalt saabunud tagasisidele.

Seaduse jõustumise ajaks on kavandatud 1. jaanuar 2020.

Tagid:
õppelaen, tudeng, Eesti

Peamised teemad

 • Kange alkoholi tootjad: piirikaubanduse kasv on pidurdunud, illustreeriv foto

  Veini ja kange alkoholi tootjaid esindava Alkoholitootjate ja Maaletoojate Liidu (ATML) poolt koondatud analüüs piirikaubandusest, maksulaekumistest ja Eesti turule deklareeritud alkoholikogustest näitab, et piirikaubanduse kasv on pidurdunud.

  17
 • Venemaa president Vladimir Putin annetas Serbia kolleegile Aleksandar Vučićile Aleksandr Nevski ordeni

  Samal ajal kui EL otsib vahendeid Venemaa-vastastest sanktsioonidest põhjustatud kahjude korvamiseks, avanevad Moskvaga head suhted säilitanud Serbiale paljulubavad majanduslikud väljavaated. Selle kinnituseks said Vladimir Putini visiidi ajal Belgradisse alla kirjutatud kümned dokumendid.

  23
 • Sputniku, RT ja meediaagentuuri Rossija Segodnja peatoimetaja Margarita Simonjan

  Sputniku, RT ja meediaagentuuri Rossija Segodnja peatoimetaja Margarita Simonjan esines avaldusega terve rea Sputnikuga seotud kontode ja lehekülgede sulgemise kohta Facebooki juhtkonna poolt.

  31