05:52 23. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1740
  • RUB89.1500
Haridus
lühendatud link
Õigus emakeelsele haridusele (31)
24520

Vene Föderatsiooni välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova nimetas küünilisteks väiteid, et taotlused "ühtse kooli" loomiseks Eestis tulevad väidetavalt venekeelsetelt õpilastelt ja nende vanematelt.

TALLINN, 8. veebruar - Sputnik. Eesti poliitikute mõttekäik "ühtse kooli" loomise kasulikkusest Eestis on vaid liikumise maskeerimine peamise eesmärgi poole, milleks on hävitada täielikult venekeelne haridus riigis. Sellise avalduse tegi Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova.

Neljapäeval, 7. veebruaril toimunud briifingul märkis diplomaat, et Eestis vähemuste õiguse olukord õppida oma emakeeles, ei saa mitte muret tekitada.

Isamaa: Eesti liigub ühtse eestikeelse haridussüsteemi suunas >>

"Pärast venekeelse kõrghariduse edukat kaotamist ilmnevad riigis üha selgemalt märgid valmisolekust üleminekuks täielikult eestikeelsele keskharidusele. Kõike seda varjatakse mingi "ühtse kooli" ideega, mille kohaselt vene ja eesti koolilaste õpetamine toimub koos, kuid eesti keeles," ütles Zahharova.

Ühendus Vene Kool Eestis käis haridusministeeriumis
© Sputnik / Вадим Анцупов

Samal ajal teeb meedia tema sõnul kampaaniat, mille eesmärk on sisendada avalikkusele ühtse haridussüsteemi kasulikkust, asjakohasust ja optimaalsust. Kohalikul tasandil töödeldakse aktiivselt venekeelsete koolide juhtkonda.

"Ebalojaalseid haridusasutuste juhte sunnitakse lahkuma. Kõige suuremat pahameelt põhjustavad Eesti poliitikute küünilised avaldused, et need muutused on väidetavalt tehtud venekeelsete õpilaste ja nende vanemate huvides või isegi nende palvel," ütles Zahharova.

"Kuid on ilmne, et need plaanid on vastikud ja neil pole midagi ühist vene keelt kõneleva elanikkonna huvidega," märkis Vene Föderatsiooni välisministeeriumi esindaja.

Kokkuvõtteks pöördus Maria Zahharova olukorra mõjutamiseks üleskutsega vastavate rahvusvaheliste struktuuride poole. Ta tuletas meelde, et OSCE riikidel ja Euroopa Liidul on rahvusvahelised kohustused, mis ei võimalda rahvusvähemuste diskrimineerimist ja keelepiirangute kehtestamist põlisrahvastele.

Presidendi intervjuu - Eestis elava vene rahva mõnitamine >>

"Meile tuletatakse neid rahvusvahelisi lepinguid pidevalt meelde Venemaa Föderatsiooni kontekstis, nii et meie neid unustada ei saa. Seepärast kommenteerime me neid teemasid ka naaberriikide puhul," sõnas Zahharova. 

Venemaa välisminister Sergei Lavrovi pressi-konverents
© Sputnik / Владимир Астапкович

"Niisiis kutsume asjaomaseid rahvusvahelisi struktuure, sealhulgas OSCE rahvusvähemuste ülemvolinikku üles pöörama tähelepanu nendele absoluutselt diskrimineerivatele plaanidele ja andma neile asjakohase hinnangu," ütles Zahharova.

Sputnik Eesti on varem kirjutanud, et Eesti president Kersti Kaljulaid teatas sõnaselgelt vabariigi üleminekust eestikeelsele haridussüsteemile nii või teisiti, kuna selline otsus on juba tehtud.

Moskva omakorda on korduvalt märkinud, et riigi venekeelsete elanike ilmajätmine emakeelsest haridusest on vastuvõetamatu. Sellest rääkis jaanuari keskel toimunud pressikonverentsil ka Venemaa välisminister Sergei Lavrov, kus ta kritiseeris "ühtse kooli" ideed.

"Selline idee on lihtsalt vastuvõetamatu. See pärsib vene keelt kõneleva vähemuse huve ja on suunatud vähemuse sunniviisilisele kaasamisele eestikeelsesse ruumi," ütles minister.

Teema:
Õigus emakeelsele haridusele (31)

Samal teemal

Moskva hurjutas Mikserit tema kodakondsuse-repliigi eest
Venelased eestlaste hõimu liual
Blintsova: eurooplased ahmisid õhku, saades teada vene koolide sulgemisest Baltimaades

Peamised teemad