09:11 16. September 2019
Kuula otse
 • USD1.1096
 • RUB71.2243
Eesti keele õpikud

Üleilma eesti keele õpetajad kohtuvad Helsingis

© Sputnik / Евгений Ашихмин
Haridus
lühendatud link
57 0 0

Neljapäeval, 7. märtsil algas Helsingis üleilmne eesti keele õpetajate kohtumine, kokku tuleb ligikaudu sada õpetajat üheteistkümnest välisriigist, et kogemusi vahetades ja teadmisi täiendades tähistada lähenevat emakeelepäeva, teatas Haridus- ja Teadusministeerium.

TALLINN, 7. märts — Sputnik. Haridus- ja Teadusministeeriumi keeleosakonna nõunik Andero Adamson märkis, et õpetajatel, koolidel ja seltsidel on väga tähtis roll eesti keele oskuse vajaduse teadvustamisel ja võimaluste tutvustamisel võõrsil elavatele Eesti päritolu peredele.

"Selline kohtumine on hea võimalus õpetajatel omavahel kogemusi vahetada ja kohapealsete eesti keele õppe võimalustega tutvuda," ütles Adamson. "Eesti keele oskus on üks peamisi eeldusi Eestisse tagasipöördumisel, õpingute jätkamisel Eesti haridussüsteemis ning üldse Eestis tegutsemisel."

Üleilmsele eesti keele õpetajate kohtumisele tulevad nii kogenud pedagoogid kui ka agarad lapsevanemad, kes on loonud lasteringe ja mängukoole, et säilitada oma lastel eesti keele oskus välismaal elades.

Minister Mailis Reps: emakeele elujõud on meie endi kätes>>

Kohtumise raames külastatakse lasteaia- ja koolitunde Helsingis, Vantaas ja Espoos. Ettekannetega esinevad Eesti Keele Instituudi vanemkeelekorraldaja Maire Raadik, Helsingi ülikooli eesti keele lektor Helen Plado ja professor Martin Ehala ning Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudi vanemteadur Marju Kõivupuu.
Mõtteid, kuidas noortes keelehuvi tekitada, annavad Keeleinspektsiooni peadirektor ja lastekirjanik Ilmar Tomusk ning Säutsupääsuke ja kalamburist Keiti Vilms.

Samuti autasustatakse välismaal elavate eestikeelsete laste kirjutamisvõistluse "Minu maailm" parimaid. Õpetajate kohtumise lõpetab ideepäev Eesti Majas, kus toimub arutelu, kuidas motiveerida võõrsil elavaid peresid eesti keele ja kultuuriga tegelema.

Emakeelepäev.
USEmbassyTallinn

Emakeelepäeva kohtumiste tava sai väliseesti õpetajate hulgas alguse kümme aastat tagasi. Kokku on saadud Saksamaal, Luksemburgis, Belgias, Rootsis ja Hollandis. Mullu, Eesti Vabariigi juubeliaastal tähistasid õpetajad emakeelepäeva Eestis.

Praegu õpib välismaal eesti keelt ligikaudu neli tuhat last. Eesti keelt õpetatakse 80 õpetuskohas: üldhariduskoolides, pühapäevakoolides, seltsides ja lasteaedades.

Ambitsioonikas plaan: viime eestikeelse Vikipeedia miljoni artiklini>>

Eestist lähetatud õpetajad töötavad Luksemburgis, Brüsselis, Riias, Petseris ja Ülem-Suetukis. Eesti keele õpet välismaal toetab Haridus- ja Teadusministeerium rahvuskaaslaste programmi raames, haridustegevusi aitab ellu viia Eesti Instituut.

Tagid:
õpetaja, keel, Eesti

Peamised teemad

 • Kapitooliumihoone Washingtonis

  USA võimud süüdistasid Iraani Saudi Araabia naftarafineerimistehaste ründamises. Teheran nimetas neid süüdistusi alusetuks ja tuletas Washingtonile meelde, et Iraani raketid võivad vastuseks tabada selles piirkonnas asuvaid Ameerika sõjaväebaase ja laevu.

  29
 • Filmirežissöör Oleg Bessedin

  Eesti fašismist vabastamise 75. aastapäevale pühendatud Oleg Bessedini filmi "Sünnimaa vabastajad" ("Освободители родной Эстонии") hakatakse avalikkusele näitama juba üsna pea. Filmi režissöör rääkis linateose saamisloost Sputnik Eesti saates "Vaateratas".

  22
 • Ukraina välisminister Vadõm Prõstaiko

  Ukraina välisminister Vadõm Prõstaiko, kes nimetas hiljuti Kiievi ja Moskva suhete praegust seisu "sulaks", andes mõista, et Venemaa-vastased sanktsioonid ei ole Ukraina juhtkonnale eesmärk omaette.

  27