01:21 02. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.1968
  • RUB90.7837
Haridus
lühendatud link
8310

Helsingis toimunud OECD õpetajaameti tippkohtumisel kiideti Eesti haridussüsteemi terviklikkust ja läbimõeldust ning Eestit toodi esile kui jätkusuutliku haridusega riiki.

TALLINN, 16. märts — Sputnik. Kahepäevasel kohtumisel arutati kooli juhtimisega, alushariduse ja haridusinnovatsiooniga seotud väljakutseid ning jätkusuutliku haridussüsteemi loomist, kus õpetajatel ja nende arengul on väga oluline roll, teatab Haridus- ja Teadusministeerium.

Eestit kohtumisel esindanud Haridus- ja Teadusministeeriumi kantsler Mart Laidmetsa sõnul on rahvusvaheline tagasiside Eestile tähtis, kuid lisaks eeskujuks olemisele saame ka teiste kogemustest õppida.

Eesti noortepoliitika mudel kuulub Euroopa parimate hulka >>

"Õpetajaameti maine ja haridussüsteemi jätkusuutlikkus on oluline küsimus paljude riikide jaoks. Eestit toodi esile riigina, kus õpetajaameti maine ja professionaalse taseme tõstmiseks on tehtud suuri pingutusi," ütles Laidmets. 

"Õpetajate lähtetoetus, õpetajate professionaalset arengu toetamine, viimaste aastate palgatõusud ja riiklikud hariduspreemiad aitavad kaasa õpetajate töö väärtustamisele ühiskonnas ning on eeskujuks teistele riikidele," sõnas Laidmets.

"Eesti valitud suund on andmas alles esimesi vilju – õpetajaameti kuvand on muutumas, õpetajad tunnevad end väärtustatuna, tööd alustavad õpetajad saavad majanduslikult hea lähtepositsiooni," ütles Laidmets.

Ta kinnitas, et kuigi meist tahetakse eeskuju võtta, oleme siiski alles kaugel soovitud olukorrast ning peame jätkama põhjalikku tööd õpetajaameti maine tõstmiseks.

Tippkohtumisel osalenud riikide esindajad olid ühel nõul, et edu saavutamise eelduseks on järjepidevus ning parimate praktikate ja kogemuste jagamine.

Jaak Allik: eesti ja vene laste ühisharidus on hea mõte >>

Tippkohtumisel sai erilise tähelepanu alushariduse arendamine. Eesti paistab silma kaasava alusharidussüsteemiga, mis ei täida pelgalt lastehoiu, vaid ka õppeasutuste rolli.

Ka koolieelse lasteasutuste õpetajate professionaalne ettevalmistus Eestis on muu maailmaga võrreldes kõrgel tasemel.

Официальный представитель министерства иностранных дел России Мария Захарова во время брифинга в Москве.
© Sputnik / Рамиль Ситдиков

Eestit esindasid koos kantsler Mart Laidmetsaga ka Eesti Haridustöötajate Liidu juhatuse esimees Reemo Voltri ning Eesti Kõrgkoolide, Teadus- ja Arendusasutuste Ametiliitude Ühenduse "UNIVERSITAS" juhatuse esimees Vladimir Viies.

Tippkohtumise korraldas Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsioon (OECD) koos Soome Haridus- ja Kultuuriministeeriumi ning hariduse katusorganisatsiooniga Education International. Eelmine iga-aastane õpetajaameti tippkohtumine toimus Portugalis Lissabonis.

Veebruari keskel jõudsid Riigikogus kolmanda lugemiseni põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse muudatused, mis sätestavad varasemast selgemalt, millistes olukordades on õpetajal õigus sekkuda, tagamaks koolis võimaluse nii turvaliseks õppimiseks kui ka õpetamiseks, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti

Palm: Eesti helge tuleviku takistuseks on tänapäeva haridus >>

Eelnõuga märgitakse senisest selgemalt vastutuse ja õiguste piirid turvalisuse tagamisel. Ideaalses olukorras saavad vanemad, kool ja õpilased igapäevareeglites omavahel kokkuleppele, kuid alati ei saa sellele toetuda, teatas Haridus- ja Teadusministeerium.

Innove ning Haridus- ja Teadusministeerium viisid mullu veebruarist aprillini üldhariduskoolides läbi rahuloluküsitlused, kus osales ligi 85% kõikidest koolidest. Küsitlusest selgus, et kõige kõrgemad on rahuloluhinnangud 4. klassi õpilaste hulgas, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Iga-aastane rahuloluküsitlus toimus juba kolmandat korda ning selle ulatus on aasta-aastalt kasvanud. Kui 2016. aastal viidi küsitlus läbi 8. ja 11. klassi õpilaste hulgas, siis 2017. aastal küsitleti pea sajas koolis lisaks ka neljanda klassi õpilasi ning kaasati põhikooli õpilaste vanemaid ja õpetajaid.

Augustis avaldatud Haridus- ja Teadusministeeriumi aastaanalüüsi kohaselt on õpilaste, õpetajate ja lapsevanemate rahulolu haridusega üldiselt suur, koolirõõm on suurim noorimate õppijate hulgas ja vähenenud on koolikiusamist kogenud õpilase osakaal, vahendas uudsiteportaal Sputnik Eesti.

Haridus- ja teadusministeerium lubab tõsta õpetajate miinimumpalga vähemalt 1250 euroni, mis toob 2019. aastaks kaasa keskmise palga tõusu vähemalt 1500 euroni. Samas on üldhariduskoolis endiselt probleemiks osakoormusega õpetajate suur osakaal, millele peaks leevendust tooma koolivõrgu jätkuv korrastamine, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti vministeeriumi teadet.

Samal teemal

Ühendus Vene Kool Eestis käis haridusministeeriumis
Skandaal: õppealajuhataja lubas LGBT kuulutuse kooli teadetetahvlile
Aastaanalüüs: rahulolu Eesti haridusega on üldiselt suur
Tagid:
Eesti, OECD, Haridus- ja teadusministeerium, haridus

Peamised teemad