00:18 05. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Haridus
lühendatud link
Tallinna uudised (327)
10410

Algas registreerumine traditsioonilisele Tallinna päeva etteütlusele, mis toimub 15. mail Vabaduse väljakul.

TALLINN, 23. aprill — Sputnik. Sel aastal toimub etteütlus Vabaduse väljakul ehk otse linna südames, samuti saab pealinn üheks päevaks uue tänava – Harju tänavast saab eesti keele tänav, teatas Tallinna Linnavalitsuse pressiteenistus.

"Soovime, et Tallinna avalik ruum muutuks justkui üheks suureks eesti keele õpikuks," sõnas Kõlvart. "Tallinna Päeva etteütlusel osalemine annab meile kõigile võimaluse näidata lugupidamist eesti keele vastu."

Linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul saavad linnaelanikud lisaks populaarsele etteütlusele osaleda veel mitmetel huvitavatel ja harivatel üritustel nagu eesti keele töötubades, seminaridel jne.

"Enne etteütlust korraldab linn tänavu huvilistele ka eesti keele tunde", lisas linnapea.

E-etteütlust kirjutas rekordarv inimesi>>

Etteütluse teksti kannavad Tallinna päeval ette hiljuti järjekordse maailmameistri tiitli võitnud Kelly Sildaru ja muusik Reket. Varasematel aastatel on oma teksti dikteerinud mitmed tuntud kirjanikud, nagu Andrus Kivirähk, Jan Kaus, Ilmar Tomusk, Eduard Vilde (näitleja Peeter Kaljumäe kehastuses). Etteütlusele on vaja registreeruda.

Traditsioonilisele Tallinna päeva etteütlusele eelnevad sel aastal ettevalmistavad tunnid, kus kõik huvilised saavad Tallinna Ülikooli lektorite kaasabil oma õigekirjaalaseid teadmisi värskendada.

Ettevalmistavates tundides tehakse lühikokkuvõte kolme õigekirjavaldkonna (algustäheõigekiri, kirjavahemärgistus ning numbrite ja lühendite kirjutamine) peamistest reeglitest ning probleemkohtadest. Peatutakse viimastel õigekirjareeglite muudatustel ning kinnistatakse teadmisi praktiliste harjutuste ja ülesannetega.

Tallinna päeva etteütluse ettevalmistatavad tunnid toimuvad Gustav Adolfi Gümnaasiumi Kotzebue majas.

Tundide ettevalmistajad ja juhendajad on: Tallinna Ülikooli eesti keele professor, filosoofiadoktor eesti keele alal, Emakeele Seltsi keeletoimkonna liige Reili Argus, PhD; Tallinna Ülikooli emakeeleõpetuse ja rakenduslingvistika lektor Merilin Aruvee ja Tallinna Ülikooli lingvistika lektor Helen Hint.

Tallinna päeva etteütlus toimub tänavu juba seitsmendat korda. Tallinna päeva etteütluse traditsioon, kus ühiselt pannakse proovile oma kirjakeele oskus ja õpitakse alati midagi uut, sai alguse 2013. aastal. Etteütlust kirjutavad nii õpilased, üliõpilased kui ka täiskasvanud, nii eesti kui ka vene keele kõnelejad.

Esmakordselt välismaal: Tallinn valiti "Totaalse etteütluse" pealinnaks>>

Tallinn tänab ja tunnustab haridustöötajaid, illustreeriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Tallinna päeva etteütluse korraldaja on Tallinna linn koostöös Tallinna Haridusameti, Eesti Keele Instituudi, Tallinna Kirjanduskeskuse, Tallinna Ülikooli ja Tallinna munitsipaalkoolide eesti keele õpetajatega.

Tallinna päeva tähistatakse 15. mail, kuna just sel päeval, aastal 1248 saadud Lübecki linnaõigus tähendas Tallinna vastuvõtmist Euroopa linnade sekka.

Tähtpäeva eesmärk on väärtustada linna ajalugu ja tallinlaseks olemist, tutvustada pealinna tänapäeva ja minevikku nii Eestis kui ka mujal maailmas.

Teema:
Tallinna uudised (327)
Tagid:
eesti keel, etteütlus, Tallinna päev

Peamised teemad