20:02 27. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Haridus
lühendatud link
5811

Läti maksumaksjaid ei jagata raha kogumisel rahvuse alusel eri rühmadesse, kuid riigieelarve vahendite kulutamisel tõuseb just see jaotus esiplaanile.

TALLINN, 2. juuli — Sputnik. Läti haridusministeerium eraldab kümneid tuhandeid eurosid selleks, et koolitada väljaspool Lätit elavaid põhirahvuse esindajaid.

Seda teatas Sputnik Latvija, märkides, et Läti venekeelsetes sotsiaalvõrgustikes puhkes skandaal, sest Haridusministeerium maksab lätlaste arengu eest kõigi Läti maksumaksjate - seega ka rahvusvähemuste esindajate arvelt, kes oma kodumaal kohtu otsusega emakeelsete koolide õigusest ilma jäeti. Selline ebaõiglus ajas venelastest lapsevanemad vihale.

Mõned neist märkasid, et sel moel maksid Läti venelastest maksumaksjad isegi Saksamaal Freiburgis asuva kooli eest, mille avasid russofoobse organisatsiooni Daugavas Vanagi natsionalistid.

Topeltstandardite olemasolu näitab ka fakt, et paljud Läti venelased, kes on loonud oma koole Inglismaal, Iirimaal, Norras, Rootsis, on varem sageli oma kodumaalt toetust palunud. Läti on neile alati ära öelnud, või soovitanud neil raha küsimustes Venemaa poole pöörduda.

Kõik toimub hoopis teisiti, kui jutt käib lätikeelse hariduse rahastamisest, jõuavad materjali autorid järeldusele. Uuel õppeaastal eraldatakse 32-le väljaspool Lätit asuvale erakoolile 75 600 eurot ja ministeeriumi sõnul võidakse seda summat suurendada kuni 100 000-ni, kuna lahenduse leidis Ukrainas ja Gruusias asuvate koolide küsimus.

Teemale lisab pikantsust asjaolu, et niisuguse rahastamise küsimused on jäetud Riigikeele büroo otsustada. See on aga struktuur, mille töötajad kontrollivad regulaarselt Läti rahvusvähemuste esindajate riigikeele oskusi.

Euroopa Parlamendi hoone
© Sputnik / Sergey Melkonov

Kui kellegi keeleoskus osutub ebapiisavaks, karistatakse teda trahviga. Trahvid laekuvad eelarvesse (osaliselt - otse Haridusministeeriumile), millest toetatakse rahaliselt muuhulgas ka välisriikides asuvaid lätikeelseid erakoole.

Nagu Sputnik Eesti juba teatas, jätkab Läti järjekindlat vene keele avalikust suhtlussfäärist, ametlikust asjaajamisest, koolidest ja kõrgharidusest väljasurumise poliitikat.

23. aprillil 2019 tunnistas Läti Konstitutsioonikohus riigikoolihariduse täieliku ülemineku läti keelele "juriidiliselt igati korrektseks". Seimi poolt 2018. aasta märtsis heaks kiidetud koolireform näeb ette, et 2021/2022 õppeaastaks viiakse kogu riigi keskharidus üle läti keelele.

Valitsus ja parlament ignoreerivad Lätimaa venelaste massilisi proteste, rahvusvaheliste organisatsioonide ja Venemaa sellekohast kriitikat.

Samal teemal

Riias tulid vene koolide kaitseks tänavale tuhanded inimesed
Euroopa Parlamendis nimetati Läti haridusseadust arulageduseks
Välismaal elavatele venelastele määrati "Päev X"
Tagid:
Haridusministeerium, haridus, riigieelarve, Läti

Peamised teemad