20:15 27. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1832
  • RUB90.5710
Haridus
lühendatud link
Õigus emakeelsele haridusele (31)
21601

Ligi 20 aastat tegutsenud Kohtla-Nõmme lastekodu töötajad leiavad, et nende kasvandikele, kes on juba niigi perekonnast ilma jäänud, ei tohiks tekitada järjekordset psühholoogilist stressi ega neid erinevatesse kohtadesse laiali pillutada.

TALLINN, 22. juuli — Sputnik, Ilona Ustinova. Lähiajal kavatsetakse sulgeda Kohtla-Nõmme lastekodu, selle vanemliku hooleta jäänud kasvandikud aga jaotatakse laiali samasuguste asutuste vahel teistes valdades. Lastekodu töötajad on niisuguse otsuse vastu.

Igor Leskov tuli välja uue lauluga >>

Sputnik Eesti käis uurimas, millest on see tingitud ning milliseid tingimusi lastele ning nende praegustele kasvatajatele pakutakse.

Lapsed on kindlates kätes

Kohtla-Nõmme lastekodus elab praegu 29 last vanuses poolteist kuni kahekümne eluaastani. Enamik neist tegeleb pärast koolitunde spordi või loominguga, kõik võtavad koos osa mitmesugustest üritustest. Leidub andekaid kasvandikke, kes kaitsevad Eesti au rahvusvahelistel konkurssidel ja olümpiaadidel. 

Igor Leskov Eestist esineb Moskva rahvusvahelisel vokalistide konkursil
© Sputnik / Андрей Петров, Вадим Анцупов

Lastekodu hoolealused on jaotatud nelja rühma, millest igale on kinnitatud oma kasvatajad. Neil on kokk, meditsiinitöötaja, majandusjuhataja, vanemkasvataja ja asedirektor. Töötajad rääkisid Kohtla-Nõmme lastekodust.

Üks neist, kasvataja Jelena Logvinjuk märkis, et lastekodu sulgemiseks ta põhjust ei näe, lapsed аga elavad eelseisvat lahkumist valusalt üle.

Kõik on otsustatud

Riigi- ja omavalitsusasutuste töötajate ametiühingu (ROTAL) esindajad kutsusid oma 25. juuni koosolekule ka Toila valla juhid, kelle haldusalas lastekodu asub. Päevakorras seisis küsimus asutuse allesjätmisest.

ROTAL-i esimees Kalle Liivamägi ütles Sputnik Eestile, et tema on teinud ettepaneku lastekodu säilitada, kuni sealsed lapsed pole täisealiseks saanud või lapsendatud. Aga lõplik otsus oli selleks ajaks juba langetatud. "Lastekodu suletakse. Väga kahju muidugi. Nagu ma aru olen saanud, on siin väga kogenud kasvatajad, neil on lastega tore side," nentis Loovamägi. 

Председатель профсоюза ROTAL Калле Лийвамяги
© Sputnik
ROTAL-i esimees Kalle Liivamägi

Lastekodu töötajate sõnul kinnitavad Toila valla esindajad, et hoone olevat äärmiselt avariilises seisundis ja ruumid ei ole elamiskõlblikud. Tuleva aasta 1. juuliks tuleb kõigile kasvandikele leida uus elukoht mõnes teises vallas.

Vilistlased on valmis appi tulema

Praegu elatakse lastekodu tubades ühe-kahe kaupa, on ka suur söögisaal. Kuna lastekodu hoone paikneb maanteest kaugel, saavad pisikesed kasvandikud rahulikult lastekodu platsil ringi lipata ja ka ümber piirdeaia jalgrattaga sõita.

"Miks nad nüüd peavad teisiti elama hakkama, jääb arusaamatuks. Neilt on juba kord perekonnast ilma jäetud ja nüüd tahetakse jälle ilma jätta. Nende jaoks on see järjekordne hoop," on majandusjuhataja Vadim Kašmar hämmingus. 

Majandusjuhataja sõnul ei ole hoone sugugi nii kriitilises seisundis, et see tuleks tingimata sulgeda. "Kõpitsemist on muidugi vaja, nagu igal pool, ja selleks on meil ka raha olemas, eelarves on remondirahad ette nähtud," märkis Kašmar.

Alternatiivne lahendus

Kašmar seletas, et kuna lastekodu praegused kasvandikud on "riigi omad", siis peavarjuta nad mingil juhul ei jää. Toila vallavalitsus on teinud ettepaneku jaotada nad laiali perehoolduskodudesse. See tähendab, et ühes korteris või majas elab kuni kuus vanemliku hooleta jäänud last. Nende kasvatamisega tegeleb kolm täiskasvanut, kes töötavad graafiku alusel.

Staažikaid töötajaid uued tingimused ei rahulda

Nagu Jelena Logvinjuk tunnistas, suhtuvad lastekodu töötajad uuele süsteemile üleminekusse skeptiliselt. Tema hinnangul algab tõenäoliselt tõsine töötajate äravool.

"Praegu töötame terve ööpäeva kolme päeva tagant. Uue süsteemi kohaselt palutakse töötada seitse päeva järjest. Aga see on uskumatult raske, sa oled juba kahe päeva pärast tühjaks pigistatud," seletas kasvataja. 

Воспитатель Кохтла-Ныммеского детского дома Елена Логвинюк
© Sputnik / Илона Устинова
Kohtla-Nõmme lastekodu kasvataja Jelena Logvinjuk

Ühel inimesel, kes hakkab teenindama kuni kuut last, tuleb võtta enda õlule mitte ainult hoolealuste kasvatamine ja igapäevased kirjatööd, vaid ka koristamine, pesupesemine, poeskäigud ja toiduvalmistamine. Lastekodus vastutavad selle eest erinevad inimesed.

"On ka diagnoosiga lapsi, kellega peavad tegelema vastavad spetsialistid, neid aga vaevalt keegi meile võimaldab," kahtleb Logvinjuk. 

Ta on üsna kindel, et eeldatava koormuse puhul pädevaid ja vastutustundlikke töötajaid vaevalt leida õnnestub. Ja kui nad hakkavad pidevalt vahetuma, ei mõju see lastele just kõige paremini, sest neil ju tuleb siis iga kord uue inimesega harjuda. 

Süsteem on aegunud — vaade seestpoolt

Üks perehooldussüsteemi hooldustöötaja kinnitas anonüümselt Sputnik Eestile, et pädevatest spetsialistidest on tõesti äärmiselt suur puudus ja igaüks neist ei suuda eri diagnoosidega lastega hakkama saada.

Rohkem kui 12 000 last jooksis heategevuse nimel >>

Graafiku kohaselt on igal töötajal kümme tööpäeva kuus. "Mugavam on muidugi töötada terve ööpäev kolme päeva tagant, kuid tööandjad suhtuvad sellesse pika hambaga, nõudes viie tööpäevaga töögraafikut kümne päeva tagant. Perehooldussüsteem eeldab, et mida enam kasvataja lastega koos on, seda parem lapsele. Aga töötaja kurnatakse kiiremini ära," selgitas perehooldustöötaja.

Säärane koormus on üks kaadrivoolavuse põhjus ning lastel tuleb ikka ja jälle uute inimestega harjuda.

Teiseks põhjuseks on tohutu koormus ühele inimesele, kes peab ära tegema kõik majapidamistööd, vedama lapsi huviringidesse, pärast kooli nendega kodutöid tegema ja lastevanemate koosolekutel käima.

Abilisi leidub, kuid ainult mõneks tunniks. Mõned neist ei suuda kohe lastega kontakti leida, mõnikord ilmneb keelebarjäär. Paljudes peredes on füüsilise puude või psüühikahäiretega lapsi, kuid asjatundjat nendega töötamiseks on äärmiselt raske leida.

"Tervikuna pole perehooldus sugugi paha, kui see on lõpuni läbi mõeldud. Kui on olemas alalised abilised, kui lastega tegelevad seda tööd tõesti oskavad inimesed, kui nad teavad, kuidas toimida puuetega inimestega ja oskavad diagnoosiga lastele läheneda," leiab anonüümsust palunud spetsialist.

Toila vallavalitsuse esindaja keeldus kujunenud olukorda kommenteerimast. 

Teema:
Õigus emakeelsele haridusele (31)

Samal teemal

Kampaania julgustab lapsi oma arvamust väljendama
Minister: lapsi saab kõige paremini abistada toetades tervikuna kogu peret
Prokuratuur taotleb Sillamäel lapsi ähvardanud mehe vahistamist
Miks noored lasteabitelefoni poole pöörduvad
Haapsalu lastekodupõlengust möödub kaheksa aastat
Tallinn plaanib ehitada 6 miljoni euroga sotsiaalmaja
Tagid:
vallavalitsus, ametiühing, töötajad, Toila, lastekodu, Kohtla-Nõmme

Peamised teemad