19:38 14. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1375
  • RUB80.8370
Haridus
lühendatud link
Õigus emakeelsele haridusele (31)
83 0 0

Kui palju lapsi istub uuel õppeaastal esimest korda koolipinki, millistes pealinna koolides tehakse remonti ja kas linn on valmis Ukrainast pärit koolilaste sissevooluks, rääkis Sputnik Eestile Tallinna abilinnapea Vadim Belobrovtsev.

TALLINN, 17. august - Sputnik. Hariduse eest vastutav Tallinna abilinnapea Vadim Belobrovtsev rääkis Sputnik Eestile, milleks peaksid pealinna koolid, õpilased ja lapsevanemad uueks, 2019/2020 õppeaastaks valmis olema.

Tema sõnul toimuvad Tallinna koolides viimased ettevalmistused esimeseks septembriks. Uuel õppeaastal läheb Tallinnas kooli kokku 46 400 õpilast, neist umbes 4300 esimesse klassi.

Вадим Белобровцев
© Sputnik / Вадим Анцупов
Vadim Belobrovtsev

Belobrovtsev märkis, et täpsed arvud selguvad septembri saabudes, kuid juba praegu võib öelda, et õpilaste arv püsib võrreldes eelmise aastaga umbes samal tasemel.

Vene keel jääb Tallinna koolides alles

Belobrovtsevi sõnul vene keel vene koolides õppekeelena säilib. Samal ajal jääb kehtima 60–40 süsteem, mille kohaselt peaks 60% gümnaasiumi ainetest õpetatama eesti keeles.

Abilinnapea tuletas samuti meelde, et kolmel vene koolil lubati eksperimendi korras süsteemist 60-40 loobuda, kuid nendele koolidele tehti ülesandeks tagada, et nende õpilased räägiksid mõne aasta pärast eesti keelt tasemel C1.

"See on väga kõrge tase - peaaegu vaba keelevaldamine. Ülesanne on üsna keeruline, kuid ma arvan, et nad saavad hakkama. Meie koos haridus- ja teadusministeeriumiga aitame neid," ütles Vadim Belobrovtsev.

Ukraina lapsed on Tallinna koolides oodatud

Kuna Eestisse on suurenenud peamiselt Ukrainast saabuvate sisserändajate arv, kes soovivad koos perega Balti vabariiki elama jääda, tõusetub küsimus nende laste panemisest kohalikesse lasteaedadesse ja koolidesse, ütles Tallinna abilinnapea.

"Praegu on raske teha spetsiifilisi statistilisi arvutusi, kuna see on uus tendents, kuid on näha, et tõenäoliselt käivad need lapsed vene õppekeelega koolides," lisas Belobrovtsev. "Eelkõige räägime sellega seoses Lasnamäest, kus arusaadavatel põhjustel on venekeelseid koole kõige rohkem."

"Ma arvan, et need koolid on valmis selliseid lapsi vastu võtma. Leiame alati koha ja võimaluse selliste laste vastuvõtmiseks," kinnitas abilinnapea.

Tallinna koole ootab ees renoveerimine

Investeeringutest ja remondivõimalustest rääkides ütles abilinnapea, et praegu toimub remont Mustamäe saksa gümnaasiumis, mis peaks valmima aasta lõpuks. Pärast seda läheb renoveerimisele veel üks Mustamäe kool, Arte gümnaasium, mis samuti kavatsetakse täielikult korda teha. Renoveeritud koolihoone avatakse 2021. aastal.

Renoveerimise ootel on ka Haabersti vene õppekeelega gümnaasium. Samuti renoveeritakse Belobrovtsevi sõnul täielikult Lasnamäe põhikooli hoone.

"Arvestades, et see on erivajadustega laste kool, on see projekt suur ja väga huvitav. Ta on valmis ja peaks veel sel aastal töösse minema," märkis Belobrovtsev. 

Samuti lisas ta, et järgmisel nädalal toimub Tondi põhikooli ehitusplatsil sarikapidu.

"Lasteaedade ja koolide remondiplaane lähiaastateks on palju, neid ei jõua kõiki üles lugeda. Eesmärk on lähitulevikus ära remontida kõik koolid. Ja siis algab teine ring, hakatakse remontima neide koole, mida remonditi 2000. aastate alguses," lubas Vadim Belobrovtsev.

Tallinna vanima kooli uus direktor

Abilinnapea teatas, et vanimat Gustav Adolfi kooli hakkab sellest aastast juhtima uus direktor. Pärast seda, kui eelmine direktor Hendrik Agur otsustas ametist lahkuda, õnnestus vääriline kandidaat sellele kohale leida alles teisel katsel – korduskonkursi tulemuste kohaselt kinnitas linnapea uueks direktoriks Henrik Salumi.

Гимназия Густава Адольфа ( Gustav Adolfi Gümnaasium) — старейшая из ныне действующих в Эстонии общеобразовательных школ
© Sputnik / Вадим Анцупов
Gustav Adolfi ühisgümnaasium

"Ta töötab selles koolis juba ammu ning on nii õpilaste, kui ka õpetajate seas väga populaarne. See kool on eriline ja me oleme selle üle väga uhked. Oli vaja, et inimene vastaks kõrgetele nõuetele, mida see kool seab. Meile tundub, et oleme leidnud väga hea kandidaadi, " ütles Belobrovtsev.

Tallinna logopeedid stažeerivad Moskvas

Tallinna abilinnapea rääkis ka erivajadustega lastest, kellele linn püüab osutada erilist tähelepanu. Tema sõnul stažeerivad Tallinna logopeedid kokkuleppel Venemaaga praegu Moskvas mitmes etapis.

Belobrovtsevi sõnul on esimene etapp juba läbi ja Eesti spetsialistid olid selle algatuse üle täielikus vaimustuses. Täiendavale väljaõppele lähevad nad juba oktoobris.

Abilinnapea sõnul toimub selline koostöö Venemaaga edaspidi ka teistes tugivaldkondades, "mida Eestis katastroofiliselt napib".

Vadim Belobrovtsevi tõdemusel tekkis vajadus idanaabri abi järele, sest Eestis praktika- ja täiendõppevõimalusi lihtsalt pole - eriti venekeelsete erivajadustega lastega töötavatele õpetajatele.

Loe lisaks: 

Eesti põhikooli lõpueksamid võidakse ära jätta

Eestit toodi esile kui jätkusuutliku haridusega riiki

Õpetajad saavad suuremad õigused turvalisuse tagamiseks koolides

Teema:
Õigus emakeelsele haridusele (31)

Samal teemal

Zahharova reageeris ühenduse Vene Kool Eestis juhi tagakiusamisele
Kaadripuudus seab Eestis vene koolid ohtu ja tõmbab valitsuse kavatsustele pidurit
Suur hulk koole alustab uut õppeaastat õpetajate puudusega
Tagid:
migratsioon, Ukraina, haridus, kool, Eesti, Tallinn, Vadim Belobrovtsev

Peamised teemad