23:39 23. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1692
  • RUB89.7875
Haridus
lühendatud link
Õigus emakeelsele haridusele (31)
9610

Vene koolide ja lasteaedade eesti keelele üleviimise küsimuses oli esmakordselt rohkem vastu- kui poolthääli, kinnitavad parlamendis toimunud hääletuse tulemused.

TALLINN, 10. september — Sputnik. Riigikogu keeldus toetamast opositsioonilise Reformierakonna ettepanekut viia vene õppekeelega koolid ja lasteaiad täielikult eesti keelde.

Kantselei teatel toetas reformierakondlaste ettepanekut 32 saadikut, vastu oli 44 riigikogulast, 21 liiget eelistas hääletuse ajal saalist puududa. Arutelu kestis üle kahe tunni ja oli väga emotsionaalne.

Milles on reformistide ettepaneku tuum

Kui Reformierakonna algatus heaks kiidetuks, pöördunuks parlament kui riigi seadusandlik organ valitsuse poole otsusega kehtestada "ühtne ja eestikeelne koolieelne ja kooliharidus". Selleks tulnuks tulevikus mitmeid seadusi muuta.

Nagu Reformierakonna ettepaneku tekstis öeldud, olnuks need koolieelsete lasteasutuste seadus, põhikooli- ja gümnaasiumiseadus, kutsekoolide seadus, erakooliseadus, huvikoolide seadus, noorsootöö seadus ja täiskasvanute koolituse seadus.

Lisaks olnuks tõenäoliselt vaja muuta põhikooli ja keskkooli riiklikku õppekava, viia kõik koolide ja riigieksamid üle eesti keelele ja suunata keelekümblusprogrammide lõpetajad üle Eesti koolidesse.

Nagu teatas Sputnik Eesti, propageerivad põhimõtteliselt Keskerakond, Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) ja Isamaa ka ise hariduse täielikku üleminekut eesti keelele, kuid nad usuvad, et selleks tuleb esmalt teatud tingimused luua.

Nende eelduste loomiseks esitasid nad riigikogule eelnõu, mille kohaselt antakse valitsusele ülesandeks välja töötada eesti keele arendamise programm perioodiks 2021 - 2035.

Valitsuskoalitsiooni esindajad, kellele kuulub Riigikogus 101 mandaadist 56, teatasid hääletuse eelõhtul, et ei kavatse Reformierakonna eelnõu toetada.

Opositsioonilistel Reformierakonnal (34) ja Sotsiaaldemokraatidel (10) on kokku 44 mandaati.

Loe lisaks: 

Teema:
Õigus emakeelsele haridusele (31)

Samal teemal

Kas venekeelse hariduse küsimus ajab Eesti valitsuskoalitsiooni lõhki
Vene Kool Eestis loodab Kaljulaidilt venekeelse hariduse kaitsmist
Tallinna linnapea astus välja venekeelse hariduse kaitseks
Eesti otsib võimalusi venekeelse elanikkonna integreerimiseks
Tagid:
kool, vene keel, eesti keel, eelnõu, Riigikogu, haridus

Peamised teemad