04:56 19. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Haridus
lühendatud link
Õigus emakeelsele haridusele (31)
78 0 0

Riigikogu ei toetanud venekeelsete koolide ja lasteaedade üleviimist riigikeelsele õppele. Venemaa Rahvusvahelise humanitaar- ja poliitiliste uuringute instituudi ekspert Vladimir Bruter ei pea seda võiduks venelaste õiguste kaitsmisel.

TALLINN, 11. september — Sputnik. Eesti parlament lükkas teisipäevasel istungil tagasi opositsioonilise Reformierakonna otsuse eelnõu haridussüsteemi täielikuks üleviimiseks riigikeelsele õppele alates 2020. aasta septembrist, teatas Riigikogu pressiteenistus.

Eenõud ei toetanud saalis viibinud 97 parlamendiliikmest 44, eelnõu poolt hääletas 32 saadikut, veel 12 ei hääletanud. Valitseva koalitsiooni kuuluvate Keskerakonna, Konservatiivse Rahvaerakonna ja Isamaa saadikud ei ole eestikeelsele haridusele ülemineku vastu, kuid usuvad, et seda tuleks teha etapiviisiliselt ja vene kogukonna kaasamisega arutellu. 

Владимир Брутер
© Sputnik /
Vladimir Bruter
Raadio Sputnik eetris märkis Venemaa Rahvusvahelise humanitaar- ja poliitiliste uuringute instituudi ekspert Vladimir Bruter, et praegu võib seda uudist heaks pidada. Samas tuletas ta meelde, et isegi praeguse Eesti valitsuse moodustamise ajal kirjutati, et haridussüsteemi järsku üleminekut riigikeelele ei toimu. 
On hoopis teine küsimus, kas osasid aineid õpetada riigikeeles ja kuidas seda õigust teostada," ütles Vladimir Bruter. Tema hinnangul on Eesti parlamendi selline otsus märk rahvusvähemuse õiguste toetamisest, kuid vabariigis säilib endiselt võimalus, et venekeelne õpetamine võidakse igal ajal tühistada. 
Eestis on nad kas vanad, neid valmistatakse ette eraülikoolides või on väike võimalus teha seda veel säilinud vene keele kateedrites. Küsimus on selles et see õigus võidakse iga minut ära võtta. Ja see, et täna välja ei tulnud, ei tähenda, et see tulevikus välja ei tule," ütles Vladimir Bruter lõpetuseks.

Eesti venekeelsed põhikoolid ja gümnaasiumid läksid 2010. aastal osaliselt üle eestikeelsele õpetamisele vastavalt põhikooli ja gümnaasiumi seadusele, mille kohaselt eesti ja vene õppeainete suhe peab olema 60 – 40%. Praegu on vabariigis 74 kooli, kus on võimalik haridus omandada vene keeles.

Lugege lisaks:

Teema:
Õigus emakeelsele haridusele (31)

Samal teemal

Vene Kool Eestis loodab Kaljulaidilt venekeelse hariduse kaitsmist
Briti luuret huvitab Baltimaade venekeelse elanikkonna meelsus
Eesti otsib võimalusi venekeelse elanikkonna integreerimiseks
Tallinna linnapea astus välja venekeelse hariduse kaitseks
Tagid:
venekeelne, haridus, Reformierakond, Riigikogu, Eesti

Peamised teemad