23:58 30. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1708
  • RUB91.7763
Haridus
lühendatud link
68 0 0

Eesti kultuuriminister kurtis selle üle., et eestlased on omal maal sunnitud endile toitu ja teenuseid võõrkeeles välja tellima.

TALLINN, 19 september — Sputnik. Eesti kultuuriminister Tõnis Lukas avaldas muret olukorra üle, kus eestlased ei saa tellida toitu ega tarbida mingeid teenuseid, kui nad ei palu neid oma emakeeles.

Lukase arvates on lubamatu olukord, mil eestlased on sunnitud omal maal pöörduma kellegi poole võõrkeeles. Eesti Rahvusringhäälingu raadiosaates Reporteritund, nagu kirjutab ERR, tunnistas kulguuriminister, et Tallinnas ringi jalutades ei pääse ta mõtlemast sellele, kas tõesti kõik Eestisse õppima tulnud välismaalased on huvitatud eesti keele äraõppimisest. 

"Igal juhul me peame oma keelt kaitsma ja jälgima, kes meile siia tulevad, et kõik uusimmigrandid saaksid ka ikka lõimitud, ja kui ei, siis nad ikkagi lahkuks Eesti riigist," lisas minister.

Oma mõtteavalduste kokkuvõtteks märkis kultuuriminister, et terve hulk Eesti ettevõtteid on valmis tööle võtma sisserändajaid, kes nõutaval tasemel eesti keelt ei valda. 

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, on kultuuriminister varem üles kutsunud rohkem raha investeerima keeleseaduse sätete täitmise üle järelevalvet teostava Keeleinspektsiooni arengusse. Tema sõnul on see hädavajalik üha sagenevate juhtude tõttu "teenindussfääris keeleseaduse nõuete eiramisel". 

Keeleinspektsioon on Eesti Vabariigi haridus- ja teadusministeeriumi haldusalas tegutsev valitsusasutus. Sellele ametkonnale on antud olulised õigused reguleerimaks halduslikult valitsusasutuste ja ühiskondlike organisatsioonide ning eraisikute ja eraettevõtete ulatuslikku tegevusvalda.

Keeleseaduse nõuete või muude õigussätete täitmata jätmise korral on keeleinspektoritel õigus rakendada Eesti Vabariigi seadustega sätestatud haldusmeetmeid. Neil on õigus teha hoiatusi ja ettekirjutusi, määrata tähtajad rikkumiste kõrvaldamiseks.

Eesti Keeleinspektsioon on volitatud kontrollima nii riigiametnikke kui ka eraettevõtjaid. "Kuritahtlikele" seaduserikkujatele on ette nähtud sellised karistused nagu rahatrahv ja töökohalt vallandamine.

Tuntud rahvusvahelise õiguskaitseorganisatsiooni Amnesty International inimõiguslaste hinnangul läheb Keeleinspektsiooni tegevus vastuollu üldtunnustatud õigusnormidega, mis on kirjas ÜRO inimõiguste deklaratsioonis. Selle organisatsioni Eestit külastanud esindajad on Eesti Keeleinspektsiooni nimetanud "karistusasutuseks".

Lugege lisaks:

Samal teemal

Kaadripuudus seab Eestis vene koolid ohtu ja tõmbab valitsuse kavatsustele pidurit
Sults: Baltimaade eliit väljendub kasvõi žestidega, peaasi et mitte vene keeles rääkida
Vene keeles siin ei laulda
Olge lahked: Läti restoranid soovivad ukrainlaste sisselaskmist
Tagid:
Keeleinspektsioon, keeleoskus, migrandid, haridusminister, Eesti

Peamised teemad