15:05 20. September 2020
Kuula otse
 • USD1.1833
 • RUB89.1439
Haridus
lühendatud link
6010

Kolmel päeval sõidab marsruudil Tallinn–Narva–Tallinn keelerong, kus saab täiesti tasuta eesti keelt õppida. Sputnik Eesti käis uurimas, kuidas reisijad selle idee vastu võtsid.

TALLINN, 24. september — Sputnik, Ilona Ustinova. Eestis alustas oma esimest reisi erirong, kus iga reisija saab minna erivagunisse ja võtta kutselistelt keeleõpetajatelt tasuta eesti keele tunde.

Haridus- ja teadusministeerium käivitas koostöös Integratsiooni Sihtasutusega esialgu pilootprojekti, mille raames sõidab kolmel päeval Tallinnast Narva ja Narvast Tallinna rong eesti keele õpetajatega "pardal". Esimene keelerong läks Balti jaamast Narva suunas teele teisipäeval, 24. septembril.

Esimese keelerongi stardile pühendatud pidulikul üritusel pidasid tervituskõne Integratsiooni Sihtasutuse eesti keele maja juhataja Margarita Källo ning Haridus- ja teadusministeeriumi keeleosakonna juhataja Piret Kärtner.

Nad teatasid, et 2019. aasta on kuulutatud Eestis eesti keele aastaks ja septembrikuu viimane nädal ülemaailmseks eesti keele nädalaks. Just selle nädala raames otsustatigi korraldada tavatutes tingimustes keeletunnid.

 • Торжественные проводы поезда эстонского языка в первую поездку
  Narva sõitis Eesti esimene keelrong
  © Sputnik / Юлия Калинина
 • Торжественные проводы поезда эстонского языка в первую поездку в Нарву
  Narva sõitis Eesti esimene keelrong
  © Sputnik / Юлия Калинина
 • Презентация поезда эстонского языка
  Narva sõitis Eesti esimene keelrong
  © Sputnik / Юлия Калинина
 • Организационная команда поезда эстонского языка готовится к работе
  Narva sõitis Eesti esimene keelrong
  © Sputnik / Юлия Калинина
 • Поезд эстонского языка отправляется в первую поездку в Нарву
  Narva sõitis Eesti esimene keelrong
  © Sputnik / Юлия Калинина
1 / 5
© Sputnik / Юлия Калинина
Narva sõitis Eesti esimene keelrong

Projekt pakub välja võimaluse, et iga selle rongi reisija saab minna spetsiaaalsesse keeleõppe vagunisse ja täiesti tasuta eesti keele tunni saada.

"Inimesed on enamasti praktilise meelega ja tahavad kasutada oma aega otstarbekalt. Vaatasime, et rongis sageli õpitakse või tehakse arvutis tööd ja mõtlesime, et miks mitte pakkuda neile võimalust keelt õppida. See idee toimib juba kenasti Suurbritannias, kus rongivagunis saab õppida prantsuse, hispaania või saksa keelt," ütles Kärtner.

Языковой поезд торжественно отправляют в путь Пирет Кяртнер, председатель организационной команды года эстонского языка и Маргарита Кялло, руководитель Дома эстонского языка Фонда интеграции.
© Sputnik / Юлия Калинина
Integratsiooni Sihtasutuse eesti keele maja juhataja Margarita Källo ning Haridus- ja teadusministeeriumi keeleosakonna juhataja Piret Kärtner

Ta märkis, et kui korralajad näevad reisijate huvitatust sellest võimalusest, siis võib muuta pidevaks ja vahest isegi laiendada – hakata keeleõppe teenust pakkuma ka näiteks reisibussides.

Projektist oleks abi ka sisserändajatele

Paljud rongireisijad, kes otsustasid suunduda oma sihtpunkti nimelt sel kellaajal, et teadnud eelnevalt, et nende rongisõit on eriline.

Üks reisija, Leili ütles, et valdab eesti keelt piisavalt tasemel, seetõttu ei näe ta vajadust oma keeleoskust pakutud kujul kontrollida. Sellegi poolest suhtus ta etevõtmisse hästi ja leiab, et sedalaadi ideid peaks rohkem sündima, rongis aga tuleb tema meelest mitte vaid ühes vagunis, vaid kõigis.

Пассажирка поезда Таллинн-Нарва Лейли
© Sputnik / Илона Устинова
Üks reisijaеst, Leili

"Narvas näiteks on vägagi puudu eestikeelsest suhtlusest, siin aga, kui hakkad rääkima või lihtsalt sõnu kordama, tuleb see väga kasuks. Ja veel: meil on siin aina enam ukrainlasi, kes püüavad ka eesti keele selgeks saada ja nende jaoks oleks see eriti päevajakaline," leiab Leili. Tema arvates võiks selliseid keeletunde pakkuda ka pikamaabussides.

Keelerong väljub 24. kuni 26. septembrini Tallinnast kell 11.41 ja Narvast tagasi Tallinna kell 14.22.

Loe lisaks: 

Samal teemal

Kaljulaidi eesti keel kui "tola kirjatud märss"
Kaljulaid: Narva on Eesti järgmine suur edulugu
Kas venekeelse hariduse küsimus ajab Eesti valitsuskoalitsiooni lõhki
Venekeelse hariduse kaotamise eelnõu kukkus Riigikogus läbi
Ametiühingujuht: riik vähendab tahtlikult Narva elanike arvu
Statistikaamet: Narva mõistatus vajab lahendamist
Eesti keel kuulutati riigikeeleks
Tagid:
eesti keel, rong, Tallinn, Narva, Eesti, haridus

Peamised teemad