17:07 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Haridus
lühendatud link
12013

Enne inimõiguste rikkumiste hukkamõistmist mujal peaks Euroopa Liit peeglisse vaatama - toimub ju Baltikumis rahvusvähemuste sunnitud assimileerimine Brüsseli mahitusel, usub Euroopa Parlamendi liige Yana Toom.

TALLINN, 11. oktoober — Sputnik. Eesti eurosaadik Yana Toom juhtis Euroopa Parlamendis kolleegide tähelepanu kohutavale olukorrale Baltimaades, kus Brüssel mahitusel jätkub peamiselt venekeelsete rahvusvähemuste sunnitud assimilatsioon.

Näitena tõi ta esile Eesti ja Läti, kellele enne ELiga ühinemist soovitati teha jõupingutusi venekeelse vähemuse integreerimiseks.

"Viisteist aastat hiljem valmistub Läti valitsev koalitsioon järgmisest aastast üleminekuks täielikult riigikeelsele haridusele, kuigi 30% elanikest on venekeelsed, kes avaldavad protesti ja asjaolule, et sunniviisiline assimilatsioon on rahvusvahelise õigusega keelatud," tsiteerib Yana Toomi büroo võrguleht parlamendiliiget.

Tema sõnul on ELi soovitused Balti riikides lihtsalt unustatud. Toom leiab, et nüüd võib Euroopa Liidus rahvusvähemuste õigusi de facto karistamatult rikkuda - Euroopal on palju pakilisemaid probleeme.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et lisaks Lätile on ka Eesti võimud võtnud suuna täielikult riigikeelsele kooliharidusele. Tõsi, Eestis keeldus valitsev koalitsioon nii radikaalsetest ja kiireloomulistest meetmetest, nagu Läti kolleegid.

Võimud lubavad muuta koolihariduse täielikult eestikeelseks võimalikult sujuvalt. Samal ajal on vene keel endiselt Eesti elanike seas üks enim räägitud keeli (eesti keele järel). Ligikaudu 30% riigi elanikest peab seda oma emakeeleks. Tallinnas on vene keel emakeeleks peaaegu 47% elanikkonnast. Eesti kirdeosas on venekeelse elanikkonna osakaal veelgi suurem.

Moskva on Balti riikide kursi venekeelse hariduse hävitamisele korduvalt hukka mõistnud.

Seejuures tuletas Lavrov meelde, et emakeelse hariduse saamise õigust nõuavad "arvukad rahvusvahelised konventsioonid, sealhulgas Euroopa Nõukogu regionaalsete ja rahvusvähemuste keelte konventsioon".

Lugege lisaks:

Samal teemal

Presidendi intervjuu - Eestis elava vene rahva mõnitamine
Kaadripuudus seab Eestis vene koolid ohtu ja tõmbab valitsuse kavatsustele pidurit
Kas venekeelse hariduse küsimus ajab Eesti valitsuskoalitsiooni lõhki
Politoloog selgitas, miks Eesti koolides venekeelset õpet ära ei keelatud
Venekeelse hariduse kaotamise eelnõu kukkus Riigikogus läbi
Tagid:
Läti, Eesti, haridus, riigikeel, Euroopa Parlament, Yana Toom

Peamised teemad