03:58 27. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Haridus
lühendatud link
Õigus emakeelsele haridusele (31)
6611

Kui Euroopa Komisjon toetab algatust Minority SafePack, mis peab tagama Euroopa Liidu riikide rahvusvähemustele minimaalsete õiguste paketi, pole vaja Eestis tegutsevate vene koolide saatuse pärast enam muretseda, ütles Sputnik Eestile Mstislav Rusakov.

TALLINN, 11. oktoober — Sputnik. Kodanikualgatus Minority SafePack, mida hüütakse rahvusvähemuste päästepaketiks, esitatakse arutamiseks Euroopa Komisjonile.

MTÜ Vene Kool Eestis juhi i arvates päästab selle algatuse heakskiit eurokomissaride poolt venekeelse hariduse eestistamisest.

В программе Нежная политика правозащитник Мстислав Русаков
© Sputnik / Вадим Анцупов
Mstislav Rusakov

Algatus on läbi käinud pika tee

Õiguskaitsja jutustas Sputnik Eestile, et paketti Minority SafePack eurokomisjoni ette viia ei olnud tema juhitaval ühingul, kes oli algatuse esindaja Eestis, lihtne.

See kodanikualgatus on ellu kutsutud juba teist korda ja allkirjade kogumiseks, mis jõudis lõpule 2018. aasta kevadel, tuli Euroopa Rahvusvähemuste Föderaalliidul (FUEN) pöörduda Euroopa Liidu Kohtu poole, kes toetas seda organisatsiooni.

Petitsioonile Minority SafePack on alla kirjutanud 1 128 385 euroliidu elanikku. Kui nõutav arv allkirju oli kokku saadud, oli algatuse vastu Rumeenia ja esitas apellatsiooni. Kuid Euroopa Liidu Kohus lükkas Rumeenia kaebuse tagasi.

Nüüd esitatakse kodanikualgatus Minority SafePack 3. detsembril Euroopa Komisjonile ja komisjoni heakskiidu saavutamisel Euroopa Parlamendile. Novembri alguseks viib Euroopa Rahvusvähemuste Föderaalliidu rahvusvaheliste ekspertide rühm lõpule algatusel Minority SafePack põhinevate seaduseelnõude väljatöötamise. Need esitatakse Euroopa Komisjonile koos allkirjadega. Seejärel peab komisjon kolme kuu jooksul tegema algatuse kohta otsuse.

See hõlmab põhimõtteid vähemuskeelte, hariduse ja kultuuri, regionaalpoliitika, audiovisuaalse ja muu meediasisu, samuti regionaalse ja riikliku toetuse alal.

Kui europarlament toetab algatust Minority SafePack, määratakse kindlaks rahvusvähemuste õiguste minimaalne kogum kogu euroliidu territooriumil.

"Ja kui Brüsselis võetakse vastu direktiiv, et Euroopa Liidus peavad olema rahvusvähemuste koolid, siis peab Eesti nõustuma sellega, et riigis jäävad alles vene koolid," rõhutas Rusakov.

Õiguskaitsja märkis, et rahvusvähemuste õiguste nimekiri on üsna pikk — kuni selleni välja, et inimest peavad teenindama rahvusvähemuse keeles nii müüjad kui arstid, ravimipakendites peavad olema venekeelsed infolehed ja nii edasi.

Lugege lisaks:

Teema:
Õigus emakeelsele haridusele (31)

Samal teemal

Õigus emakeelsele haridusele

Peamised teemad