02:46 23. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1740
  • RUB89.1500
Haridus
lühendatud link
6710

Eesti parlament valmistub uue seaduse vastuvõtmiseks, kuid aineõpetajad on plaanile kategooriliselt vastu ja kutsuvad minister Mailis Repsi üles traditsioonilisest lõpueksamite praktikast mitte loobuma.

TALLINN, 15. oktoober — Sputnik. Eesti õpetajate ametiühingud pöördusid haridus- ja teadusministri, valitseva Keskerakonna aseesimehe Mailis Repsi poole üleskutsega mitte toetada põhikoolide lõpueksamite kaotamist.

Valmistatavat seadusprojekti hindasid Eesti haridussüsteemi ametiühingud kunstlikuks ja oportunistlikuks.

Eriti murettekitav on pöördumise autorite sõnul asjaolu, et muutuste ettevalmistamise protsessi ei kaasatud mitte ühtegi aineõpetajate liitu.

Eesti põhikooli lõpueksamid võidakse ära jätta, illustreeriv foto
© Sputnik / Павел Лисицын

Nii öeldakse paljude aastate kogemustele ja teaduslikele uuringutele põhinevas kirjas, et spetsialistide ja õpetajate arvamused jäeti lihtsalt tähelepanuta.

Eesti õpetajad ja pedagoogid rõhutavad, et põhikoolides pole vaja mitte ainult lõpueksameid säilitada, vaid enamgi veel, jätkata praeguste eksamite ja õppeaasta ühtsete ülesannete vahelise seose arendamist.

"Põhihariduse standard on väärtus, mis peab olema ühiskonnas kokku lepitud. Riiklikud lõpueksamid on loomulik osa õppest, millel on oluline roll õppija motivatsiooni kujunemisel, teadmiste-oskuste-hinnangute süstematiseerimisel ja arenguks tarviliku pingutuse toetamisel," seisab avalduses.

Õpetajate sõnul peaksid haridusalased otsused poliitikast välja jääma.

Milline on uue seaduse olemus

Käesoleva aasta 25. septembril kiitis Eesti parlament heaks ja saatis teisele lugemisele põhikooli ja gümnaasiumi seaduse eelnõu. Peamine muudatus ongi põhikooli lõpueksamite kaotamine. Gümnaasiumide lõpueksamid säilitatakse.

Eestit toodi esile kui jätkusuutliku haridusega riiki, illustreeriv foto
© Sputnik / Артем Житенев

Eelnõu kohaselt saab iga kool ise otsustada, kas õpilane sai põhihariduse.

Põhikooli lõpetamise tingimuseks on jätkuvalt riiklik õppekava, kuid selle asemel, et kõik lõpueksamid sooritaksid, võiksid koolid ise määrata nõuded antud haridustaseme omandamiseks.

Samal ajal on põhikoolide 9. klassi lõpetajatele kohustuslik eesti keele oskuste test ning samuti põhiseaduse ja riigi toimimise aluste tundmise test. Samuti viiakse õppeprotsessi käigus regulaarselt läbi matemaatika, bioloogia, võõrkeelte ja muude ainete teste.

Haridus- ja teadusministeeriumi hinnangul on kätte jõudnud aeg õpitulemuste hindamise süsteemi muutmiseks ja põhikoolis riigieksamitest loobumiseks. Minister Mailis Reps on juba uuele seadusele oma toetust avaldanud.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Sults: kooliõpetaja meenutab pigem stand-up komöödiažanri näitlejat
Koolidirektor: õpetaja ülesanne on õpetada, läbiotsimistega tegelgu politsei
Üldhariduskoolis on meesõpetajaid alla kuuendiku
Tagid:
põhikool, eksam, õpetajad, Mailis Reps, haridus

Peamised teemad