13:05 21. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Haridus
lühendatud link
Õigus emakeelsele haridusele (31)
119 0 0

Ametnike arvates ei ole õpilaste lahkumises uuest gümnaasiumist, kus õppetöö toimub sajaprotsendiliselt eesti keeles, midagi imelikku. Ometi saadeti ministeeriumist pärast kohalikus meedias ilmunud artikleid sinna delegatsioon.

TALLINN, 7. november — Sputnik. Nõuded teadmiste ja riigikeeleoskuse tasemele osutusid tõsiseks raskuseks, millega põrkasid kokku Kohtla-Järve uue riigigümnaasiumi õpilased. Mõned neist lahkusid õppeasutusest peaaegu kohe pärast õppetöö algust.

Sellest teatas ERR viitega Haridus- ja Teadusministeeriumi esindajatele. Haridusametnikud tunnistasid, et lahendust selleks, et ebapiisava riigikeeleoskusega venekeelne õpilane saaks gümnaasiumis õppida, seni ei ole.

Olukord gümnaasiumis, kust õpilased massiliselt lahkuvad, tekitas avalikkuse huvi pärast artikliseeria ilmumist kohalikus meedias. Esimese kahe kuuga lahkus Kohtla-Järve gümnaasiumist enneaegselt üle 10% õpilastest, üle 30 gümnasisti läks üle teistesse õppeasutustesse. Pärast publikatsioone külastas gümnaasiumi ministeeriumi delegatsioon.

Seejuures ei peeta õpilaste massilist lahkumist Kohtla-Järve riigigümnaasiumist ministeeriumis probleemiks. Seal valitseb veendumus, et õpilaste otsused ei ole paljastanud mitte gümnaasiumi enda, vaid nende koolide probleeme, kust nad tulid.

"Riigigümnaasium on hea peegel põhikoolidele ja kohalikele omavalitsustele, sest tänu neile tulevad välja erinevad nõrkused ja need ei pruugi olla keelega seotud, vaid ka muudes ainetes," kommenteeris haridusministeeriumi koolivõrgu osakonna juhataja Raivo Trummal.

Ta teatas, et lahkutud on väga erinevatel põhjustel: alates ebamugavast bussiühendusest kuni selleni välja, et koolitoit ei maitsenud.

"Leidus ka neid, kellel ei olnud piisavalt motivatsiooni või soovi õppida eesti keeles, sest nad kavatsevad edasi õppida välismaal," lisas ta.

Ministeeriumi esindajate arvates on õpilaste massiline lahkumine äsja tööd alustanud gümnaasiumist Eestis täiesti tüüpiline olukord. Näiteks Jõhvi riigigümnaasiumist lahkus esimesel aastal 14% õpilastest.

Kohtla-Järve on tööstuslinn Kirde-Eestis Ida-Virumaal. See on asutatud 1946. aastal kaevurite ja põlevkivikeemikute linnana. Koos satelliitasulate elanikega elab seal 35 000 inimest, kellest 80% on rahvuselt venelased. Eestlased moodustavad 15% elanikest.

Kuni 2019. aasta sügiseni oli linnas kolm gümnaasiumi: üks eestikeelne ja kaks venekeelset. Lisaks on veel viis põhikooli. Uus Kohtla-Järve riigigümnaasium avati 2019. aasta sügisel.

Erinevalt vene gümnaasiumidest, kus 60% õppeainetest õpetatakse eesti keeles ja 40% vene või muus keeles, õpetatakse selles gümnaasiumis kõiki aineid eesti keeles.

Eesti keele õpe kiratseb

Sputnik Eesti on teatanud, et venekeelsete õpilaste üleviimine niinimetatud "venekeelsetes regioonides" eestikeelsele õppele toob spetsialistide ja õiguskaitsjate andmetel kaasa negatiivseid tagajärgi.

Официальный представитель министерства иностранных дел России Мария Захарова во время брифинга в Москве.
© Sputnik / Рамиль Ситдиков

Näiteks Riigikogu liige ja muukeelsetele õpilastele mõeldud eesti keele õpiku autor Mihhail Stalnuhhin arvab, et eesti keele tunde on vene lasteaedades ja koolides juba praegu nii palju, et näib, et iga laps suudab omandada riigikeele.

Ometi seda ei toimu, ja vaat miks: 28 aastaga ei ole Eesti riik suutnud tagada küllaldast eesti keele õpet just nimelt eesti keele tundides.

Eestis ei ole Stalnuhhini arvates piisaval hulgal asjatundlikke õpetajaid ega kvaliteetseid õpikuid. Eestlased ise lähevad vene põhikoolidesse ja gümnaasiumidesse õpetajaks väga vastumeelselt. Ometi süüdistavad ka venekeelsed õppeasutused ise kehvas eesti keele oskuses õpilasi endid, mis on Stalnuhhini arvates ebaõiglane.

Lugege lisaks:

Teema:
Õigus emakeelsele haridusele (31)

Samal teemal

Õigus emakeelsele haridusele
Eesti ametiühingute juht: valitsus on tõsiselt käsile võtnud Ida-Virumaa päästmise
Kas venekeelse hariduse küsimus ajab Eesti valitsuskoalitsiooni lõhki
Venekeelse hariduse kaotamise eelnõu kukkus Riigikogus läbi
EKRE: Ida-Virumaa venestamispoliitika viib selle langemiseni Venemaale
Tagid:
poliitika, haridus, eestikeelne, venekeelne, gümnaasium, Kohtla-Järve

Peamised teemad